Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI KATIL HIPERTANSIYON ILE BASETMEK MÜMKÜN

Sessiz ilerledigi için sinsi hastalik da denilen hipertansiyon, kontrol altina alinmazsa kalp krizi, beyin kanamasi gibi sonuçlar dogurabilir. Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Hipertansiyon hastaligi” hakkinda bilgi verdi.

Ailenizde hipertansiyona yatkinlik varsa, asiri kiloluysaniz, stresli, hareketsiz bir yasaminiz varsa ve yasiniz da 40'a dayandiysa dikkatli olun; siz de yüksek tansiyon tehdidi altinda olabilirsiniz. Büyük ya da küçük tansiyondan herhangi birinin normal degerlerin üstünde olmasi ''hipertansiyon'' (yüksek tansiyon) olarak adlandirilir. Büyük tansiyonun 140 ya da küçük tansiyonun 90 mmHg'nin üzerinde olmasi hipertansiyon olarak kabul edilir.

Fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altinda

Iki tip tansiyon hastaligi vardir. Esansiyel (primer) tip denilen hipertansiyonun tam olarak nedeni bilinmez ve hastalarin yüzde 90'i bu gruptadir. Genetik yatkinlik (ailede tansiyon hastaliginin bulunmasi) önemlidir. Risk faktörleri (asiri tuzlu beslenme, stres, hareketsiz yasam, obezite) ortaya çikisini hizlandirabilir. Ikincil (sekonder) hipertansiyon ise böbrek ve böbrek üstü bezlerini, tiroid bezini ilgilendiren hastaliklar, gebelik, kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak gelisir.

Yapilan istatistiklere göre toplumun %20'si ve 55 yasin üstündeki kisilerinse %50'si yüksek tansiyon hastasidir. Ailesinde yüksek tansiyon-felç öyküsü olanlar, 35 yas üstündekiler, erkek ve menopoz sonrasi kadinlar, asiri tuz, sigara ve alkol kullananlar, fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altindadir.

Nefes darligi, basagrisi, burun kanamasi ve kulak çinlamasina dikkat!

Hastalarin büyük bir çogunlugunda herhangi bir belirti vermez, bu nedenle yüksek tansiyona “Sinsi katil” de denilir. Çogu zaman ilk belirti beyin kanamasi olabilir. Bilinmesi için tek yol belirli arakliklarla kan basincini ölçtürmektir. Bazi hastalarda ise ensede zonklayici tarzda agri, bas dönmesi, nefes darligi, burun kanamasi, kulak çinlamasi, görme bozukluklari olabilir. .

YÜKSEK TANSIYONLU KISILERE ÖNERILER ;

1) Kilolu hastalarin kilo vermeleri tansiyonlarinin düsmesini saglar.

2) Tuz aliminin kisitlanmasi: Vücudun tuza da ihtiyaci oldugundan tamamen tuzsuz diyet tavsiye edilmez. Asiri tuz içeren salamura gidalar, zeytin, tursu gibi yiyeceklerin yenmemesi, salataya tuz konulmamasi, yemek pisirirken katilan tuz miktarinin azaltilmasi yeterlidir.

3) Sigaranin birakilmasi

4) Alkol tüketiminin azaltilmasi

5) Egzersiz: Hipertansiyonlu kisilerde düzenli yapilacak isotonik egzersizlerin ( tempolu yürüyüs, yüzme ) yararli oldugu bildirilmistir. En yararli egzersiz sekli haftada en az 5 gün, günde 30 dakikalik tempolu yürüyüslerdir.

6) Yiyecek içerigindeki degisiklikler veya eklemeler: Potasyumdan zengin gidalarla beslenme ( muz ve kayisi gibi) tansiyonu ayarlamada yardimcidir. Çay, kahve ve kolali içeceklerin tüketimi sinirlandirilmalidir. En önemli sey, düsmeyen tansiyon diye bir sey olmadigidir. Tansiyonun kontrol altina alinmasi için, bazi kisilerin bir, bazilarininsa iki yada üç farkli tansiyon ilacina ihtiyaci olabilir. Ama sonuçta mutlaka tansiyon normal degerlere iner.

Tansiyon tedavisi kisiye özeldir

Yakinlarinizin kullandigi ilaç size uygun olmayabilir. Tansiyon ömür boyu devam eden bir hastaliktir, bu nedenle tedavisinin de ömür boyu sürmesi gerekir. Ilacinizi biraktiginiz anda tansiyonunuz yine yükselecektir. Tansiyon tedavisine genellikle bir ilaçla ve düsük dozda baslanir. Iyi gelip gelmediginin anlasilmasi için bir deneme süresine ihtiyaç vardir. Bu sürede tansiyonunuz tam olarak düsmediyse umutsuzluga kapilmayin. Sizin için en uygun olan ilaç ya da ilaçlar ve dozlari tespit edilene kadar biraz zorluk çekebilirsiniz, doktorunuzla iki- üç kez görüsmeniz gerekebilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar aliskanlik yapmaz, ancak her ilaçta oldugu gibi tansiyon ilaçlari da bazi kisilerde bazi yan etkiler olusturabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası