Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI KATIL HIPERTANSIYON ILE BASETMEK MÜMKÜN

Sessiz ilerledigi için sinsi hastalik da denilen hipertansiyon, kontrol altina alinmazsa kalp krizi, beyin kanamasi gibi sonuçlar dogurabilir. Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Hipertansiyon hastaligi” hakkinda bilgi verdi.

Ailenizde hipertansiyona yatkinlik varsa, asiri kiloluysaniz, stresli, hareketsiz bir yasaminiz varsa ve yasiniz da 40'a dayandiysa dikkatli olun; siz de yüksek tansiyon tehdidi altinda olabilirsiniz. Büyük ya da küçük tansiyondan herhangi birinin normal degerlerin üstünde olmasi ''hipertansiyon'' (yüksek tansiyon) olarak adlandirilir. Büyük tansiyonun 140 ya da küçük tansiyonun 90 mmHg'nin üzerinde olmasi hipertansiyon olarak kabul edilir.

Fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altinda

Iki tip tansiyon hastaligi vardir. Esansiyel (primer) tip denilen hipertansiyonun tam olarak nedeni bilinmez ve hastalarin yüzde 90'i bu gruptadir. Genetik yatkinlik (ailede tansiyon hastaliginin bulunmasi) önemlidir. Risk faktörleri (asiri tuzlu beslenme, stres, hareketsiz yasam, obezite) ortaya çikisini hizlandirabilir. Ikincil (sekonder) hipertansiyon ise böbrek ve böbrek üstü bezlerini, tiroid bezini ilgilendiren hastaliklar, gebelik, kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak gelisir.

Yapilan istatistiklere göre toplumun %20'si ve 55 yasin üstündeki kisilerinse %50'si yüksek tansiyon hastasidir. Ailesinde yüksek tansiyon-felç öyküsü olanlar, 35 yas üstündekiler, erkek ve menopoz sonrasi kadinlar, asiri tuz, sigara ve alkol kullananlar, fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altindadir.

Nefes darligi, basagrisi, burun kanamasi ve kulak çinlamasina dikkat!

Hastalarin büyük bir çogunlugunda herhangi bir belirti vermez, bu nedenle yüksek tansiyona “Sinsi katil” de denilir. Çogu zaman ilk belirti beyin kanamasi olabilir. Bilinmesi için tek yol belirli arakliklarla kan basincini ölçtürmektir. Bazi hastalarda ise ensede zonklayici tarzda agri, bas dönmesi, nefes darligi, burun kanamasi, kulak çinlamasi, görme bozukluklari olabilir. .

YÜKSEK TANSIYONLU KISILERE ÖNERILER ;

1) Kilolu hastalarin kilo vermeleri tansiyonlarinin düsmesini saglar.

2) Tuz aliminin kisitlanmasi: Vücudun tuza da ihtiyaci oldugundan tamamen tuzsuz diyet tavsiye edilmez. Asiri tuz içeren salamura gidalar, zeytin, tursu gibi yiyeceklerin yenmemesi, salataya tuz konulmamasi, yemek pisirirken katilan tuz miktarinin azaltilmasi yeterlidir.

3) Sigaranin birakilmasi

4) Alkol tüketiminin azaltilmasi

5) Egzersiz: Hipertansiyonlu kisilerde düzenli yapilacak isotonik egzersizlerin ( tempolu yürüyüs, yüzme ) yararli oldugu bildirilmistir. En yararli egzersiz sekli haftada en az 5 gün, günde 30 dakikalik tempolu yürüyüslerdir.

6) Yiyecek içerigindeki degisiklikler veya eklemeler: Potasyumdan zengin gidalarla beslenme ( muz ve kayisi gibi) tansiyonu ayarlamada yardimcidir. Çay, kahve ve kolali içeceklerin tüketimi sinirlandirilmalidir. En önemli sey, düsmeyen tansiyon diye bir sey olmadigidir. Tansiyonun kontrol altina alinmasi için, bazi kisilerin bir, bazilarininsa iki yada üç farkli tansiyon ilacina ihtiyaci olabilir. Ama sonuçta mutlaka tansiyon normal degerlere iner.

Tansiyon tedavisi kisiye özeldir

Yakinlarinizin kullandigi ilaç size uygun olmayabilir. Tansiyon ömür boyu devam eden bir hastaliktir, bu nedenle tedavisinin de ömür boyu sürmesi gerekir. Ilacinizi biraktiginiz anda tansiyonunuz yine yükselecektir. Tansiyon tedavisine genellikle bir ilaçla ve düsük dozda baslanir. Iyi gelip gelmediginin anlasilmasi için bir deneme süresine ihtiyaç vardir. Bu sürede tansiyonunuz tam olarak düsmediyse umutsuzluga kapilmayin. Sizin için en uygun olan ilaç ya da ilaçlar ve dozlari tespit edilene kadar biraz zorluk çekebilirsiniz, doktorunuzla iki- üç kez görüsmeniz gerekebilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar aliskanlik yapmaz, ancak her ilaçta oldugu gibi tansiyon ilaçlari da bazi kisilerde bazi yan etkiler olusturabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası