Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI KATIL HIPERTANSIYON ILE BASETMEK MÜMKÜN

Sessiz ilerledigi için sinsi hastalik da denilen hipertansiyon, kontrol altina alinmazsa kalp krizi, beyin kanamasi gibi sonuçlar dogurabilir. Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Hipertansiyon hastaligi” hakkinda bilgi verdi.

Ailenizde hipertansiyona yatkinlik varsa, asiri kiloluysaniz, stresli, hareketsiz bir yasaminiz varsa ve yasiniz da 40'a dayandiysa dikkatli olun; siz de yüksek tansiyon tehdidi altinda olabilirsiniz. Büyük ya da küçük tansiyondan herhangi birinin normal degerlerin üstünde olmasi ''hipertansiyon'' (yüksek tansiyon) olarak adlandirilir. Büyük tansiyonun 140 ya da küçük tansiyonun 90 mmHg'nin üzerinde olmasi hipertansiyon olarak kabul edilir.

Fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altinda

Iki tip tansiyon hastaligi vardir. Esansiyel (primer) tip denilen hipertansiyonun tam olarak nedeni bilinmez ve hastalarin yüzde 90'i bu gruptadir. Genetik yatkinlik (ailede tansiyon hastaliginin bulunmasi) önemlidir. Risk faktörleri (asiri tuzlu beslenme, stres, hareketsiz yasam, obezite) ortaya çikisini hizlandirabilir. Ikincil (sekonder) hipertansiyon ise böbrek ve böbrek üstü bezlerini, tiroid bezini ilgilendiren hastaliklar, gebelik, kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak gelisir.

Yapilan istatistiklere göre toplumun %20'si ve 55 yasin üstündeki kisilerinse %50'si yüksek tansiyon hastasidir. Ailesinde yüksek tansiyon-felç öyküsü olanlar, 35 yas üstündekiler, erkek ve menopoz sonrasi kadinlar, asiri tuz, sigara ve alkol kullananlar, fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altindadir.

Nefes darligi, basagrisi, burun kanamasi ve kulak çinlamasina dikkat!

Hastalarin büyük bir çogunlugunda herhangi bir belirti vermez, bu nedenle yüksek tansiyona “Sinsi katil” de denilir. Çogu zaman ilk belirti beyin kanamasi olabilir. Bilinmesi için tek yol belirli arakliklarla kan basincini ölçtürmektir. Bazi hastalarda ise ensede zonklayici tarzda agri, bas dönmesi, nefes darligi, burun kanamasi, kulak çinlamasi, görme bozukluklari olabilir. .

YÜKSEK TANSIYONLU KISILERE ÖNERILER ;

1) Kilolu hastalarin kilo vermeleri tansiyonlarinin düsmesini saglar.

2) Tuz aliminin kisitlanmasi: Vücudun tuza da ihtiyaci oldugundan tamamen tuzsuz diyet tavsiye edilmez. Asiri tuz içeren salamura gidalar, zeytin, tursu gibi yiyeceklerin yenmemesi, salataya tuz konulmamasi, yemek pisirirken katilan tuz miktarinin azaltilmasi yeterlidir.

3) Sigaranin birakilmasi

4) Alkol tüketiminin azaltilmasi

5) Egzersiz: Hipertansiyonlu kisilerde düzenli yapilacak isotonik egzersizlerin ( tempolu yürüyüs, yüzme ) yararli oldugu bildirilmistir. En yararli egzersiz sekli haftada en az 5 gün, günde 30 dakikalik tempolu yürüyüslerdir.

6) Yiyecek içerigindeki degisiklikler veya eklemeler: Potasyumdan zengin gidalarla beslenme ( muz ve kayisi gibi) tansiyonu ayarlamada yardimcidir. Çay, kahve ve kolali içeceklerin tüketimi sinirlandirilmalidir. En önemli sey, düsmeyen tansiyon diye bir sey olmadigidir. Tansiyonun kontrol altina alinmasi için, bazi kisilerin bir, bazilarininsa iki yada üç farkli tansiyon ilacina ihtiyaci olabilir. Ama sonuçta mutlaka tansiyon normal degerlere iner.

Tansiyon tedavisi kisiye özeldir

Yakinlarinizin kullandigi ilaç size uygun olmayabilir. Tansiyon ömür boyu devam eden bir hastaliktir, bu nedenle tedavisinin de ömür boyu sürmesi gerekir. Ilacinizi biraktiginiz anda tansiyonunuz yine yükselecektir. Tansiyon tedavisine genellikle bir ilaçla ve düsük dozda baslanir. Iyi gelip gelmediginin anlasilmasi için bir deneme süresine ihtiyaç vardir. Bu sürede tansiyonunuz tam olarak düsmediyse umutsuzluga kapilmayin. Sizin için en uygun olan ilaç ya da ilaçlar ve dozlari tespit edilene kadar biraz zorluk çekebilirsiniz, doktorunuzla iki- üç kez görüsmeniz gerekebilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar aliskanlik yapmaz, ancak her ilaçta oldugu gibi tansiyon ilaçlari da bazi kisilerde bazi yan etkiler olusturabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası