Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI KATIL HIPERTANSIYON ILE BASETMEK MÜMKÜN

Sessiz ilerledigi için sinsi hastalik da denilen hipertansiyon, kontrol altina alinmazsa kalp krizi, beyin kanamasi gibi sonuçlar dogurabilir. Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Hipertansiyon hastaligi” hakkinda bilgi verdi.

Ailenizde hipertansiyona yatkinlik varsa, asiri kiloluysaniz, stresli, hareketsiz bir yasaminiz varsa ve yasiniz da 40'a dayandiysa dikkatli olun; siz de yüksek tansiyon tehdidi altinda olabilirsiniz. Büyük ya da küçük tansiyondan herhangi birinin normal degerlerin üstünde olmasi ''hipertansiyon'' (yüksek tansiyon) olarak adlandirilir. Büyük tansiyonun 140 ya da küçük tansiyonun 90 mmHg'nin üzerinde olmasi hipertansiyon olarak kabul edilir.

Fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altinda

Iki tip tansiyon hastaligi vardir. Esansiyel (primer) tip denilen hipertansiyonun tam olarak nedeni bilinmez ve hastalarin yüzde 90'i bu gruptadir. Genetik yatkinlik (ailede tansiyon hastaliginin bulunmasi) önemlidir. Risk faktörleri (asiri tuzlu beslenme, stres, hareketsiz yasam, obezite) ortaya çikisini hizlandirabilir. Ikincil (sekonder) hipertansiyon ise böbrek ve böbrek üstü bezlerini, tiroid bezini ilgilendiren hastaliklar, gebelik, kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak gelisir.

Yapilan istatistiklere göre toplumun %20'si ve 55 yasin üstündeki kisilerinse %50'si yüksek tansiyon hastasidir. Ailesinde yüksek tansiyon-felç öyküsü olanlar, 35 yas üstündekiler, erkek ve menopoz sonrasi kadinlar, asiri tuz, sigara ve alkol kullananlar, fazla kilolu kisiler, hareketsiz bir yasam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altindadir.

Nefes darligi, basagrisi, burun kanamasi ve kulak çinlamasina dikkat!

Hastalarin büyük bir çogunlugunda herhangi bir belirti vermez, bu nedenle yüksek tansiyona “Sinsi katil” de denilir. Çogu zaman ilk belirti beyin kanamasi olabilir. Bilinmesi için tek yol belirli arakliklarla kan basincini ölçtürmektir. Bazi hastalarda ise ensede zonklayici tarzda agri, bas dönmesi, nefes darligi, burun kanamasi, kulak çinlamasi, görme bozukluklari olabilir. .

YÜKSEK TANSIYONLU KISILERE ÖNERILER ;

1) Kilolu hastalarin kilo vermeleri tansiyonlarinin düsmesini saglar.

2) Tuz aliminin kisitlanmasi: Vücudun tuza da ihtiyaci oldugundan tamamen tuzsuz diyet tavsiye edilmez. Asiri tuz içeren salamura gidalar, zeytin, tursu gibi yiyeceklerin yenmemesi, salataya tuz konulmamasi, yemek pisirirken katilan tuz miktarinin azaltilmasi yeterlidir.

3) Sigaranin birakilmasi

4) Alkol tüketiminin azaltilmasi

5) Egzersiz: Hipertansiyonlu kisilerde düzenli yapilacak isotonik egzersizlerin ( tempolu yürüyüs, yüzme ) yararli oldugu bildirilmistir. En yararli egzersiz sekli haftada en az 5 gün, günde 30 dakikalik tempolu yürüyüslerdir.

6) Yiyecek içerigindeki degisiklikler veya eklemeler: Potasyumdan zengin gidalarla beslenme ( muz ve kayisi gibi) tansiyonu ayarlamada yardimcidir. Çay, kahve ve kolali içeceklerin tüketimi sinirlandirilmalidir. En önemli sey, düsmeyen tansiyon diye bir sey olmadigidir. Tansiyonun kontrol altina alinmasi için, bazi kisilerin bir, bazilarininsa iki yada üç farkli tansiyon ilacina ihtiyaci olabilir. Ama sonuçta mutlaka tansiyon normal degerlere iner.

Tansiyon tedavisi kisiye özeldir

Yakinlarinizin kullandigi ilaç size uygun olmayabilir. Tansiyon ömür boyu devam eden bir hastaliktir, bu nedenle tedavisinin de ömür boyu sürmesi gerekir. Ilacinizi biraktiginiz anda tansiyonunuz yine yükselecektir. Tansiyon tedavisine genellikle bir ilaçla ve düsük dozda baslanir. Iyi gelip gelmediginin anlasilmasi için bir deneme süresine ihtiyaç vardir. Bu sürede tansiyonunuz tam olarak düsmediyse umutsuzluga kapilmayin. Sizin için en uygun olan ilaç ya da ilaçlar ve dozlari tespit edilene kadar biraz zorluk çekebilirsiniz, doktorunuzla iki- üç kez görüsmeniz gerekebilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar aliskanlik yapmaz, ancak her ilaçta oldugu gibi tansiyon ilaçlari da bazi kisilerde bazi yan etkiler olusturabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası