Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN ALERJIK HASTALIKLAR ARTIYOR!

“Yüzme sporu, gögüs kafesi çevresindeki solunum kaslarini güçlendirdiginden astimli hastalar için tavsiye edilir. Ancak astimi olanlar, açik havuz veya denizi tercih etmelidir. Çünkü kapali alanlardaki yüzme havuzlari temizliginde kullanilan kimyasal maddeler duyarli astimlilarda solunum zorlugu dogurabilir.”

Yaz aylarinin gelmesiyle birlikte alerjik hastaliklarda artis görülüyor. Bu hastaliklardan, özellikle astimlilar ve bünyesi alerjenlere zayif olanlar etkileniyor. Bahar aylarinda baslayip, yaz ortasina kadar devam eden dönem alerjik astim ve rinit tanili kisilerde öksürük nefes darligi, hapsirik krizleri, gözlerde sulanma gibi yakinmalarin olusmasina neden oluyor.

Polenler:

Polen veya daha sik bilinen ismiyle çiçek tozlari üreme amaciyla rüzgar veya böceklerle diger bitkilere tasinir. Alerjik hastaliklar açisindan asil önem tasiyan 20-60 mikron büyüklügündeki rüzgar ile çok uzak yerlere ulasabilen tipleridir. Polenler kapi ve pencerelerden evin içine de girebilir. Astimdan daha çok alerjik rinit yakinmalarini siddetlendirir. Yüksek binalarla çevrili oturum alanlarinda deniz kenarina göre daha yogun bulunurlar. Bu yüzden sehir içi yasami polenlere maruziyet açisindan daha risklidir.

Bu dönemde önerdigimiz korunma yollari ise ev kapi ve pencerelerinin kapali olmasi, ev ve arabanizda polen filtresi bulunmasi, polenlerin havada yogun oldugu sabahin erken saatlerinde disari çikmamak, deniz kiyisinda tatil yerlerini tercih etmek, günes gözlügü kullanmak, dis ortamdan ev ortamina geçince saçiniza yapismis olabilecek polenlerden arinmak için saçlarinizi yikamak ve kiyafetlerinizi yatak odanizin disinda bekletmek...

Küf mantarlari:

Küf mantarlari sicak ve nemli ortamlarda üreyen bir türdür. Genel olarak yaz ve sonbaharda üremeleri artar. Ev içinde nemli, havalanmayan ve karanlik odalarda sik gözlenir. Pencere kenarlari, dus ve musluk yakinlarinda daha çok üreyebilirler.

Ev disinda nemli ortam ve çok agaçlikli alanlardan uzak durmali, ahir, kümes gibi havasiz ortamlara girmemeli ve evinizin yakinindaki islevsiz su birikintisi ve kanallari kaldirilmalidir.

Ev içindeki önlemler ise ev içi nem %50’nin altinda tutulmalidir. Nemli duvarlar seyreltilmis çamasir suyu ile yikanmalidir, ev içinde fazla saksi bitkisi tutulmamali ve banyo, tuvalet ve dus alanlari islak ve kirli birakilmamalidir.

Bunlarin yani sira yaz mevsimi, astimli hastalar için en uygun olan ve önerilen yüzme sporu için ideal bir dönemdir. Yüzme gögüs kafesi çevresindeki solunum kaslarinin güçlendirdiginden oldukça faydalidir. Astimi olan hastalar özellikle açik havuz ve denizde yüzmeyi tercih etmelidir. Çünkü kapali alanlardaki yüzme havuzlari temizliginde kullanilan kimyasal maddeler duyarli astimlilarda solunum zorlugu dogurabilir.

Kurdesen ve egzama:

Kurdesen, ürtiker olarak tanimlanan deride hafif kabarik, pembe-kirmizi renkte ve genellikle kasintili lezyonlardir. Üzerine basildiginda ise renk solar. Vücudun herhangi bir yerinde tek tek veya birlesmis olarak olusabilir.

Ürtiker her yas grubunda görülebilir. Bu hastalarin kendileri veya aile öykülerinde alerji varligi saptanir. Pek çok nedene bagli gelisebilen ürtiker yaz aylarinda siklikla günes alerjisi olarak karsimiza çikar. Bu durum günes isinlarina maruz kalininca gelisir. Önce kasinti ve ardinan kizariklik ve deride kabarma gözlenir. Tedavisinde günesten sakinmak çok önemlidir. Antihistaminik ilaçlar kullanilir.

Atopik dermatit – egzema – ise alerji öyküsü oldugu bilinen kisilerde kronik ve yinelenen bir durumdur. Genellikle çocuk yaslarda siktir ve temel özelligi gün içinde baslayip gece siddetlenen kasintidir. Eriskinlerde siklikla deride tahris yapabilen losyon, parfümlü sabun, deterjan gibi maddelerin kullanimidir. Yaz aylarinda da günesten koruyucu ürünlerde fazla katki maddesi olmasi, deniz veya havuz suyunun soguklugu bu durumu tetikleyebilir.

Koruyucu önlemler arasinda terlemeyi önlemek, uzun kollu, bol ve açik renkte giysileri tercih etmek, ani isi degisiklerinden kaçinmak, katki maddesi yogun olan vücut ürünlerinden kaçinmak, gerektiginde yakinmalari kontrol etmek için antihistaminik ilaçlar, kortizonlu pomatlar veya deri kurulugunu azaltacak yaglar kullanilmalidir. Yaz aylarinda deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, degisik soslar ve mayali içkilerin tüketiminde de dikkatli olmaliyiz.

Ari sokmasi:

Yaban arilari veya bal arilarinin sokmasi sonucu o alanda agri, kizariklik ve sisme gibi kendiliginden gerileyen lokal bir reaksiyon gelisebildigi gibi, anaflaksi denilen ve sokulan kisinin ölümüne yol açabilen bir reaksiyon da dogabilir. Anaflaksik reaksiyonlarda deride yaygin sislik, deri altinda ödem, nefes darligi ve dolasim bozukluguna bagli sok tablosu gelisir. Özellikle bas ve boyundan ari sokmalarinda anaflaksi gelisme olasiligi daha yüksektir.

Ari soktugunda yapilmasi gerekenler deriye takili kalan ignenin ezilmeden özenle çikarilmasi, sokulan bölgenin bol su ve sabunla yikanmasi, sulandirilmis amonyak ile dezenfekte edilmesi, sokulan yere buz uygulanmasi, gerektiginde kortizon ve antihistaminik veya adrenalin içerikli ilaçlarin uygulanmasidir. Anaflaksi benzeri bulgular gösteren kisilerin ise en kisa zamanda bir saglik kurumuna ulastirilmasi gerekir.

Yaz aylarinda sik gözlenen ari sokmalarindan korunmak için ise arilarin bulunabilecegi yerlerde uzun kollu gömlek ve pantolon tercih edin, parlak ve canli renkte giysilerden kaçinin, açikta yemek yemeyin ve açikta yemek birakmayin, çöplerinizi evin disina alin, bahçe isleri yapacaksaniz eldiven kullanin ve bahçeye yalinayak basmayin, parfüm kullanmayin, arabaniza bindiginizde ari olmadigindan emin olun.

VKV Amerikan Hastanesi
Gögüs Hastaliklari Bölümü
Dr. Elif Altug Kolsuk
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası