ANOREKSİYA NERVOZANIN 12 GİZLİ BELİRTİSİ

ABD’li ünlü bir beslenme uzmanı, gizlice ilerleyen iştahsızlık hastalığının “geliyorum” mesajını veren 12 belirtisini sıralayarak “Erken fark edilmezse öldürür” dedi

Ünlü Amerikan medya kuruluşu CBS, iştahsızlık olarak bilinen ve kadınların sağlığını tehdit eden anoreksiya rahatsılığının 12 gizli işaretini sıraladı. CBS, New York’ta yaşayan ve alanı yeme bozuklukları olan beslenme uzmanı Marisa Sherry’nin görüşlerine başvurdu. “Anoreksiya çok kişiye özel ve genellikle de belirtileri gizli bir hastalık” diyen Sherry, “Eğer işaretler fark edilmezse kişi yeme bozukluğu rahatsızlığına yakalanabilir, o zaman da ciddi tıbbi müdahaleler söz konusu olabilir. Hatta öldürür” diye konuştu. Yeme bozukluğu olarak tanımlanan anokreksiyada, kişi şişman olduğu takıntısına saplanarak, abartılı bir rejime başlıyor. İştahın ortadan kalkmasıyla hasta aşırı zayıflıyor ve hayati tehlike söz konusu olabiliyor. İşte beslenme uzmanı Sherry’ye göre hastalığın 12 gizli işareti:

Çarpıtılmış beden imajı

Bu hastalığa yakalanan kadınlar, vücutları aşırı incelse de, hâlâ şişman olduklarından söz eder ve kilo almaktan yakındığını yineler.

Kalın giyinmek Anokreksiya olan genç kadınlar kalın giyinerek genellikle kilo kayıplarını gizlemeye çalışır. Anoreksiya hastası kalın giyindiği halde üşüdüğünü söyler.

Sosyal hayattan çekilmek

Anoreksiya hastası genç kadınlar arkadaşlarından ve sosyal faaliyetlerden uzaklaşır; neşesiz ruh haline bürünür.

Tuhaf yeme alışkanlıkları

Eğer anoreksiya hastası öğün esnasında yemekten ziyade çatal bıçağıyla daha çok meşgul oluyorsa, çiğnemeyi uzatıyor ve sürekli düşük kalorili gıdaları tercih ediyorsa bunlar hastalık belirtisi olabilir.

Egzersiz takıntısı

Anoreksiya hastası kalori yakmak için egzersizi saplantı haline getirir. Oturduğunda da sık sık ayaklarını oynatır.

Kendi başına yemek

Eğer yemeği özel odalarında veyalnız yemeyi tercih ediyorlarsa bu yeme tarzlarını başkalarından gizleme çabası anlamına gelir.

Adetten kesilme

Aşırı kilo kaybına yol açtığı için kadınlarda adet dönemlerinin sona ermesini tetikleyebilir.

Soluk cilt

Sağlıklı bir kadının ten rengi normaldir. Soluk bir ten rengi hastalık belirtisi olabilir. Ayrıca saçlar da cansızlaşır.

Kabız giderici ilaç kullanmak

Bazı kadınlar, kilo kaybını hızlandırmak için kabız giderici müshil ilaçları gereğinden fazla kullanıyor.

Fazla yumuşak cilt

Doktorlara göre bu aşırı zayıflama sonucu ısı kaybına karşı vücudun kendini koruma önlemi olarak tanımlanıyor.

Şiddetli mide ağrıları

Kusmanın da görüldüğü bu rahatsızlığa midenin uzun süre boş kalması yol açıyor.

Yiyecek saplantısı: Anoreksiya hastası genç kadınlar, yemek tariflerine aşırı ilgi gösterir. Yiyecekler konusunda saplantıları oluşur.