Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZLA SAGLIKLI BIR YAZ TATILI GEÇIRMENIN PÜF NOKTALARI

Etiler Memorial Poliklinigi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklarla saglikli bir yaz tatili için anne babalara önerilerde bulunuyor.

Bu aralar günes bize bir baska gülümsüyor. Deniz de sahile kollarindan olusmus dalgalarini gönderiyor, bizi kucaklamaya çalisircasina. Yaz mevsiminin gelisiyle hepimiz irili, ufakli ailece tatile çikmaya basladik, tüm yilin sikintilarindan arinmak ve gelecege daha parlak gözlerle bakabilmek için. Tatilimiz esnasinda özellikle çocuklarimiz ile ilgili tatsizliklar yasamamak için bazi önlemler almamizda fayda var. Onlara bir göz atalim.

“Bebektir üsür” demeyin, siz nasil giyiniyorsaniz çocugunuzu da öyle giydirin

Günes mükemmel, disarisi en az 30 derece, herkes mayosunu giymis ama ne yazik ki “Aman bebegim üsümesin” diyen anne ve astronot gibi giyinmis bir bebek. Size o ortamda bir palto giydirsek nasil olurdu acaba? Herkes iyi niyet çerçevesinde çocugunu korumak adina hareket eder. Ama giysi konusundaki genel kaide ve kuralimiz sudur; siz nasil rahat ediyorsaniz bebeginiz de o sekilde rahat edecektir. Yani sicak ortamda size bir tisört ve sort yetiyorsa, bebeginiz için de ayni sey geçerli. Günesten koruyan bir sapka, ince pamuk bir giysi idealdir. Kanguru kullanan anne ve babalar için bir hatirlatma; kanguru çok pratiktir ve kullanilmali ancak malzemesi çok kalin ise ve de kendi vücut isinizin da bebeginize geçecegini hesap ederseniz buna göre davranmanizda fayda var. Unutmayin soguk eller ve ayaklar bebeginizin üsüdügünü göstermez ama ter çocugunuzun sicakladigini ifade eder. Klima ve vantilatörler çocugunuzun rahatlamasini saglayacaktir ancak uzun süreler dogrudan üzerine üflemesine izin vermeyin.

“Çok üsüdü” “çok isindi” bu iki kavram esdegerdir. Buna göre davranmalisiniz. Bebeginizde kuru cilt, ates, ishal, sinirlilik veya uykuya egilim, havale gibi belirti ve bulgular onun asiri derecede isindigini ifade eder. Hemen tibbi yardim almaniz gerekir.

Önlem en önemli yaklasimdir.

Herhangi bir kosulda, herhangi bir zaman çocugunuzu yalniz olarak arabada birakmayin. Camlari yari açik bir aracin içi 15 dakikada 35 dereceden 40 dereceye çikmaktadir. Camlar kapali ise bu isi 65 derecedir.

Atesi olan çocugun giysileri hafifletilmeli.

Sicak hava= Bol sivi tüketimi

Çok sicak ve nem orani yüksek havalarda çocugunuzu bir anda 30 dakikadan fazla dönemler için oynamasina izin vermeyin.

Çok günes her zaman saglikli degildir. Katarakt, cilt kanseri gibi hastaliklara yol açabilmektedir. D vitamini gereksinimi ise artik damla ile karsilanabiliyor. Bu kesinlikle çocugunuzu günese çikarmayin anlamina gelmemektedir. Ancak sürekli günese maruz kalmasi da onun için faydali degildir.

Bulutlu günlerde bile çocugunuzu günes isinlarindan koruyun

Günes isinlari 10:00-15:00 arasi dönemde en etkilidir.

Günes isinlarinin yüzde 80’i bulutlardan geçebilmektedir dolayisiyla bulutlu günlerde bile günesten korunmak gerekir.

Su ve kum günesin isinlarini yansitir dolayisiyla cildin etkilenmesini arttirir.

Ciltte su ultraviole isinlarin geçisini kolaylastirir. Dolayisiyla suda daha fazla korunma gerekmektedir.

Günes semsiyeleri veya agaçlar günesin etkilerinden korunmak için yeterli degildir.

0-12 aylik çocuklarin ciltleri özellikle ince oldugundan günes isinlarina karsi çok hassastirlar. Bu dönem içinde gelisen önemli bir günes yanigi, çocugunuzun ileriki yasaminda ölümcül cilt kanseri riskini ikiye katlamaktadir. Bunun disinda erken yaslarda bronzlasmanin bile ileride cilt kanserine yol açabilecegi gösterilmistir. Cilt kanserlerinin yüzde 90’i önlenebilmekle birlikte bunlara günes sebep vermektedir.

Açik tenli ve açik göz renkli kisiler daha da risktedir. Ancak kimse günesin etkilerine bagisik degildir.

Güvenli bir bronzlasma diye bir kavram yoktur. Hepsi bir derecede cilde zarar vermektedir.

Burun, dudak ve kulaklar günesin etkilerine en açik vücut alanlaridir.

Koruyucu kreminizi günes altinda degil, günese çikmadan önce sürün

Yasamin ilk alti ayinda bebeklerin dogrudan günes isigina maruz kalmamalarina dikkat edin. Doktorunuza sormadan günes kremi sürmeyiniz.

Günese çikmadan 15-30 dakika önce daha büyük çocuklara günes kremi sürülmeli. Özellikle giysilerin korumadigi alanlara dikkat edilmeli.

Ilk basta birkaç, daha sonra 20 dk.’ya kadar dogrudan günes isigina çocugunuz çikarilabilir.

Bebeginiz alti aylik olduktan sonra çantasinda mutlaka günes kremi bulundurun.

Günes’e maruz kaldiginda çocugunuza gölgelikli sapka takin. Bunun disinda denize bile girse vücudunun üst kismini koruyacak bir giysi giydirin. Giysiler hafif ancak sik dokunmus olmali.

Çok sicak havalarda disaridaki kalisinizi günün erken veya geç saatlerinde yapin. Mümkün oldukça günün ortasinda disarida bulunmayin.

Su ile oynayan çocuklariniza suya dayanikli günes kremi sürün. Oyun bitince kurulayin ve tekrar günes kremi sürün.

Çocugunuz herhangi bir ilaç kullaniyorsa isiga duyarlilik yaratmadigindan emin olun.

Çocugunuz için en iyi örnegi siz olusturun ve kendinizi koruyun.

Günes kreminizi seçerken…

Bebek ve çocuklarda 20-30 koruma faktörü yeterlidir.

Çok açik tenlilerde 30 uygundur.

Ürün kisa ve uzun ultraviole isinlardan korumali (UVB ve UVA).

Ürünlerdeki bazi maddeler allerjik cilt cevaplarina yol açabilmektedir. Bunlar PABA içeren ürünlerdir. Çocugunuzun ön koluna bir gün öncesinden üründen bir santimetrelik alana sürün. Üzerine yara bandi yapistirin. Bir gün sonra yara bandini çikarin ve çocugunuzu günese çikarin (Vücudunun diger bölgeleri giysi ile korunurken). Herhangi bir kizariklik gelisirse o bölgede baska bir ürün kullanin.

Suda koruma için ürünlerde 2 özellik vardir. “waterproof” 4 kere 20 dakikalik suya girmede koruma saglamaktadir. “Waterresistant” 2 kere 20 dakikalik suya girmede koruma saglamaktadir.

Günes yanigi bulgulari:

Maalesef günes yanigi bulgulari günes yanigi olustuktan sonra kendini belli eder. Dolayisiyla önlem çok önemlidir.

Klasik olarak agri belirtisi ile kizariklik, ates, ciltte su toplanmasi bulgularidir.

Günes yaniginda tedavi önerileri:

Küçük bir havluyu su ile islatin ve yanik olan alanlara hafifçe uygulayin. Bunu 15 dakika kadar uygulayin ve gün içinde 4-5 kere tekrarlayin.

Cilt nemlendirici krem sürün. Vazelin uygulamayin çünkü bu hava temasini önler ve hava temasi iyilesme için gereklidir.

Parasetamol agri için kullanilabilir.

Ciltte su toplamasi varsa doktora göstermenizde fayda var.

Çocugunuz en az 9 yasina gelene kadar suya giderken sizin gözetiminizde olmali

Ülkemizin cografi özellikleri ve mevsimin isisi göz önünde bulundurulunca deniz veya havuza girmek kaçinilmaz oluyor. Ancak masum görünen bu eglenceli ortam bazen çok üzücü sonuçlara yol açabiliyor. Suyun bulundugu her ortamda çocuklariniza çok dikkatli olmaniz gerekiyor. Ebeveyn su yakininda veya suya giren küçük çocuktan en fazla bir kol mesafesi kadar uzak olmali.

Her türlü havuzda çocugunuza çok dikkat etmelisiniz. Bu bebek havuzu ve birkaç santimetrelik su anlamina bile gelse. Bebek havuzu kullanimda degilken ters çevrilip birakilmali.

Havuzunuz var ise bunu tamamen parmaklik ile çevirmelisiniz. Kapinin kolay açilmamasi sart ve açildiginda ev içinde bir alarm ile sizi uyarmasi uygundur.

Havuz kullanimda degilken çevresinde veya içinde oyuncak birakmayiniz. Oyuncaklar çocuklariniz için çekici gelebilir ve suya düsebilirler.

Deniz simidi gibi nesneler genelde çocuklara ve ebeveyne yalanci bir güven duygusu verir. Kullanirken onlara kesinlikle güvenmeyin.

Çok veya az klor çocugunuza zarar verebilir. Onun için bakimli havuzlara girmesini saglayin.

“Büyük” tuvaletini tutamayan çocuklar havuza girmemeli. Diski suyu mikrop yuvasi haline getirip insanlari hasta edebilir. Bu tür durumlar için özel yüzme bezleri vardir. Bunlari temin etmeniz hem çocugunuz hem de çevreniz açinizdan faydali olacaktir.

Yagmura yildirim eslik ediyorsa su aktivitelerinizi sona erdirin ve o bölgeden uzaklasin.

Yat veya bu tür gezilerde çocuklariniza mutlaka yelek giydirin.

Böcek isiriklarina dikkat edin

Çocugunuzu hayal edin. Yaz mevsiminde, al yanaklar, eller, yanaklar yapis, yapis; dondurma, seker ve meyve suyundan. Giysilerine bakarak ögleyin ne yedigini kestirebiliyorsunuz. Birakin böcegi, o tatliliktan herkes isirir çocugunuzu!

Aslinda genelde böcek isiriklari pek sorun yaratmaz. Ancak yine de asiri allerjik reaksiyonlar, kasinti ve kasinti sonrasi yara iyi geçebilecek bir tatile biraz biber katabilir.

En iyi önlem (her ne kadar yaz mevsiminde itici gelse de) giysilerdir. Ince uzun kollu tisört, pantolon, pantolon üzerine çekilmis çorap, kapali ayakkabi ve sapka faydali olacaktir. Pastel, açik kahverengi, beyaz ve parlak olmayan yesiller genelde böceklere pek çekici gelmez. Parlak, koyu ve çiçekli desenler böcekler için “gel!” sinyali verir. Böcekler kokulara gelirler dolayisiyla yaz mevsiminde parfümsüz deterjan ve sabunlar, losyonlar, islak mendiller kullanarak daha basarili sonuçlar alirsiniz. Bahçede kokulu çiçekler bulundurmamakta fayda vardir. Böcekleri uzak tutan bazi ilaçli losyonlar vardir. Bunlarda dikkat edilecek nokta 2 yasin altinda kullanilmamasi ve DEET (Sinek kovucularin içinde bulunan “Diethyltoluamide” adi verilen madde) miktarinin %10’un üzerinde olmamasidir. Göz, agiz, yara bölgelerine sürmemeye dikkat edin. Spreyden ziyade direkt sürebileceginiz sekillerini tercih edin. DEET, sentetik ve plastik maddeleri eritebilir dolayisiyla çocugunuzun cildine bunu uygularken giysilerinin deymeyecegi yerlere sürebilirsiniz. Giysilerin koruyacagi alanlara sürmenize gerek yoktur. Bu maddelerin çogu tuzlu suda etkilerini kaybeder dolayisiyla denizden çiktiktan sonra korumasi ortadan kalkmis olabilir. Son dönemlerde bebeklere de sürülebilecek bitki özlü sinek kovucu losyonlar çikti. Bunlari kullanmanizda bir sakinca yoktur. Aldiginiz ürünün özelliklerini okuyarak ögrenin. Eve girince bu maddelerden çocugunuzu yikayarak arindirin.

Keneye karsi da bilinçli olun

Kene son dönemlerde Kirim-Kongo Kanamali Atesi (KKKA) hastaligi ile kendinden çok söz ettirmektedir; hakli olarak. KKKA vakalari Nisan ayinda sayica artis gösterir ve Agustos’ta önemli düzeyde azalir. Önlem açisindan özellikle çali, çirpi, gür ot bulunan yerlerde yalin ayak veya kisa pantolon ile gezilmemeli. Bu tür yerlere gidilecek ise çoraplar pantolon üzerine çekilmeli. Bunun haricinde keneyi uzak tutan DEET içeren spreyler ve giysi spreyleri kullanilabilir. KKKA’da en önemli unsur önlemdir, ancak kene isirigi tespit ettiyseniz çikartmaya çalismayin ve en yakin zamanda bir acil servise giderek yardim alin.

Arilardan korunma yine önlemden geçiyor. Arilar genelde çiçekli bölgelerde olur. Çocugunuzu o bölgelerden uzak tutmakla birlikte, unutmayin ki arilar meyve ve tatli yiyeceklere de gelir. Sinek ve arilari evinizin disinda tutmak amaciyla pencerelerinize tel taktirabilirsiniz. Bebek arabalarinin üzerine de cibinlik tarzinda tüller de takilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası