Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERGENLERDE DEPRESYON VE INTIHAR

Depresyonun ilk dönemlerinde intihar denemeleri yogun olarak görülürken, kizlarin erkeklere göre daha fazla denemesine ragmen, erkeklerin denemelerinin daha sik ölümle sonuçlandigi saptanmistir.

Canlilarin yasamlarini sürdürebilmeleri için degisen durumlara ve yasam olaylarina uyum göstermeleri gerekir. Uyum kapasitesi, ergenin yasina, cinsiyetine, kisilik yapisina bagli olarak degisirken, içinde bulundugu okul ve aile ortamindan da etkilenir. Uyumlu davranis modellerinin edinilmesinde yasanan zorluklar ergenlerin gelecekte çesitli psikolojik problemler yasamasina neden olur. Ergenlik dönemi, fizyolojik ve psikolojik degisimlerin etkisiyle “Ben kimim? Neden varim?” gibi sorularin en fazla soruldugu dönemdir. Hizli bedensel degisimler nedeniyle ergen kimi zaman kendine yabancilasabilir. Bu problemler, her ergende az ya da çok yasanabilir, etkileri ise dönemseldir. Önemli olan, degisimlerin hem ergen hem de yakin çevre tarafindan iyi gözlenmesi ve bu dönemde saglanacak destektir.

Ergenlerde depresyon nasil anlasilir? Belirtileri nelerdir?

Hizli duygusal degisimler yasayan ergenler, bireysellesme sürecinde aileleriyle problem yasayabilir. Bu süreçte, ailenin her dedigine tepki verilebilir. Bu tepkiler, öfke patlamalari, kizginlik nöbetleriyle olabilecegi gibi, içe kapanma, odadan çikmama, sessiz kalma seklinde de olabilir. Uyku düzeninde degisim; yataktan çikmamak ya da sabaha kadar bilgisayarla oynamak seklinde gözlenebilir. Yasadigi sikintilarla kimi ergen çok fazla yemek yiyebilir, kimi ergenin ise istahi tamamen kesilebilir. Gözlenebilen problem sinyallerinden biri de okul basarisinda meydana gelen gözlenebilen degisimler olabilir.

Depresif görünümde olan ergen kendini huzursuz, isteksiz ve yanliz hissedebilir. Öz güven duygusu zedelenmis olabilir. Sosyal çevreden uzaklasma, arkadas edinme problemleri yasanabilir. Herkesin özellikle ailesinin kendisine karsi oldugu ve kararlarina saygi göstermedigini hissedebilir. Depresif yakinmalarin süresi, sikligi ve siddeti degisebilir. Depresyonun bir kere mi yoksa birden fazla mi yasandigi; farkli dönemlerde farkli yakinmalarla ortaya çikmasi sebebiyle kolaylikla belirlenemeyebilir.

Genelde aileler, ergende ruhsal bir rahatsizlik olabilecegini kabul etmekte zorlanirlar. Bu nedenle zamaninda profesyonel yardim alamayabilirler.

Daha önce geçirilmis bir kaygi ya da depresif rahatsizlik var ise aileler dikkatli olmalidir. Ailede psikiyatrik problemleri olan bireyler var ise diger aile bireyleri de ruhsal açidan etkilenebilir.

Ergenin kendi yasadigi ve çevresinde gelisen problemlerin kaynagini sürekli kendinde ya da çevresinde aramasi, dikkat edilmesi gereken diger bir unsurdur. Ergenler sorunlari yetiskinlerden farkli olarak huzursuzluk ya da öfkeli davranislarla ortaya koyarlar. Alkol, sigara ve uyusturucu gibi bagimlilik yapan maddeler kullanabilirler.

Depresyon döneminde intahar nasil ortaya çikar? Kizlarda mi, yoksa erkeklerde mi daha çok görülür?

Ergenler yasadiklari sorunlara karsi intihari çikis yolu olarak görebilirler. Depresyonun ilk dönemlerinde intihar denemeleri yogun olarak görülürken, kizlarin erkeklere göre daha fazla denemesine ragmen erkeklerin denemelerinin daha sik ölümle sonuçlandigi saptanmistir. Baska bir intihar sebebi de aile ve yakinlari için önemsiz oldugunu hissetmek olabilir. Toplumsal düzen, meslek seçimi, issizlik, ahlaki problemler, egitimsel problemler ülkemizde siklikla belirtilen intihar sebepleridir.

Kisiye göre intihar riski nasil degerlendirilir?

Intihar riskini degerlendirirken kisinin daha önce intihar denemesinde bulunup bulunmadigi, ayrintili bir plan yapilip yapilmadigi önemlidir. Evde silah bulunmasi, kisinin kararliligi dikkatle degerlendirilmeli, intihar düsüncesi kesinlikle hafife alinmamalidir.

Depresyon ve devaminda ortaya çikabilecek intihara karsi alinabilecek önlemler nelerdir?

Ailelerin, sürekli yasadiklari problem disinda paylasim yaratacak ortak konular bulabilmeleri ve çatisma konusunda destek almalari, sorunlarin saglikli çözümü açisindan önemlidir. Ergen, aile ve okulun bir bütün olarak ele alinmasinin, siki bir isbirligi ve iletisimin sorunlarin çözümü için ilk adim oldugu unutulmamalidir. Psikolojik destek ile ailelere sorunlari çözme yetenegi, aile beklentileri ve ergenlerin kendilerinden beklentileri ile ilgili gerçekci hedefler yaratmalari kazandirilir. Bu sekilde de saglikli bir sebep-sonuç iliskisi kurabilmek hedeflenir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
PSIKOLOG YESIM ALTUNCU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası