Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Düzgün disler özgüveni arttirir…

Dis görünüs ile özgüven arasinda çok yakin bir baglanti vardir. Dis görünüsünün kötü oldugunu düsünen kisi, özgüvenini kaybedebilir. Kisinin davranislarinda özgüven kaybindan kaynaklanan tutukluk görülür ve durum sosyal hayat ve is, hatta aile hayatina bile yansir. Özgüvenini tekrar kazanmak isteyenler yüzünde veya vücudunda degisiklik yaratmak için, çogu zaman estetik yöntemlere basvururlar. Yani estetik operasyon basvurularinda neden çogu zaman özgüven kazanimidir.

Disler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri. Bu nedenle küçük kusurlar bile hemen göze çarpar. Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, saglikli ve bakimli görünen dislerin, insanlarin dikkatini daima pozitif yönde çektigini söyledi. Dr. Kislaoglu’na göre, saglikli disler kiside özgüveni arttirirken, kötü görünümlü disler ise özgüveni kaybettirir, kisi gülümsemeye dahi çekinir. Iste bu noktada dis estetigi devreye girer. “Eskiden disi agriyana, sisene dek insanlarin aklina dis hekimine gitmek gelmezdi. Yani ihtiyaçtan dis hekimine gidilirdi.” diyen Dr. Çagdas Kislaoglu, günümüzde ise insanlar hem saglikli hem de güzel görünen dislere sahip olabilmek için dis hekiminden yardim aldiklarinin altini çizdi.

Peki estetigin dis hekimligindeki yeri nedir?

“Estetik dis hekimligi, esasinda dis hekimliginin tüm branslarini içine alir” diyen Dis Hekimi Protez Doktoru Çagdas Kislaoglu, estetik dis hekimliginin ortodonti (tel takma), dis eti sorunlari, implant tedavisi, porselen kaplama gibi birçok bransi bir çati altina topladigini ifade etti. Eskiden dis hekimine gidildiginde hastanin disinde çürük varsa temizlenip tedavi edildigini, dis eti sorunu varsa giderildigini, hastanin rahat çigneyip çignemedigine bakilirdi.

Günümüzde ise agiz sagligi kazanimi esnasinda dislerin çok daha güzel görünür hale getirilmesi oldukça revaçta. Saglik problemi çözüldükten sonra hastanin yüzüne bakip estetik eksikliklerini saptayarak hastaya yeni bir dizayn çikardiklarini söyleyen Dr. Çagdas Kislaoglu, hastaya özgüvenini yeniden kazandiracak güzel bir gülüs için çesitli teknikler kullanildigini belirtti.

“Mum mock - up” yönteminin, kisiye hayalindeki gülüsü kazandiracak yöntemlerden biri oldugunu söyleyen Dr. Çagdas Kislaoglu, kaplamalar hazirlanirken, istenilen her türlü degisimin yapilabilecegi pek çok seklin ve rengin deneyerek görülebilecek, kisiye özel olarak hazirlanan mum mock-up’la dislerin renk ve formlarini kisi bire bir prova ederek kendisine yapilacak disleri doktoruyla birlikte fikir alisverisinde bulunarak ve deneyip görerek yüzüne ve agiz sekline en uygun gülüse karar verebilmektedir. Dr. Kislaoglu, “Çünkü bu sistemle, yeni dislerinizin son halini almadan önce bir çesit final provasi olacaktir. Böylece dis hekiminiz, sizin agiz yapiniza uygun ve rahat hissedeceginiz sekilde düzenlemeleri yaparak son seklini kazandirabilecektir.” diye konustu.

“Bilgisayarda estetik görüntüleme” tekniginin bu yöntemlerden biri oldugunu kaydeden Kislaoglu, “Dis hekiminiz tarafindan öncelikle hastanin yüz ve dislerinin çesitli açilardan dijital fotograflari çekilir. Daha sonra bu fotograflar özel ve bu amaçla yazilmis bir program yardimi ile hastanin yüzünde görmek istedigi görüntü üzerinde çalisarak çesitli alternatifler sunar” diye konustu.

Dr. Çagdas Kislaoglu, bir diger yöntem olan “Bonding” için de su bilgileri verdi: “Bu yöntemde hastanin dislerine dogrudan özel bir dolgu maddesi uygulanir ve dislerin üzerinde bir heykeltiras gibi çalisilarak yeniden yapilandirilir. Hasta bu geri çikarilabilir madde ile de bir ya da iki gün geçirerek, ailesinin, arkadaslarinin fikirlerini alabilir, ayrica kendi fotograflarinizi çekerek son kararini verebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası