Genel SağlıkHABERLER

DÜZGÜN DİŞLER ÖZGÜVENİ ARTTIRIR…

Dış görünüş ile özgüven arasında çok yakın bir bağlantı vardır. Dış görünüşünün kötü olduğunu düşünen kişi, özgüvenini kaybedebilir. Kişinin davranışlarında özgüven kaybından kaynaklanan tutukluk görülür ve durum sosyal hayat ve iş, hatta aile hayatına bile yansır. Özgüvenini tekrar kazanmak isteyenler yüzünde veya vücudunda değişiklik yaratmak için, çoğu zaman estetik yöntemlere başvururlar. Yani estetik operasyon başvurularında neden çoğu zaman özgüven kazanımıdır.

Dişler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri. Bu nedenle küçük kusurlar bile hemen göze çarpar. Diş Hekimi Protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, sağlıklı ve bakımlı görünen dişlerin, insanların dikkatini daima pozitif yönde çektiğini söyledi. Dr. Kışlaoğlu’na göre, sağlıklı dişler kişide özgüveni arttırırken, kötü görünümlü dişler ise özgüveni kaybettirir, kişi gülümsemeye dahi çekinir. İşte bu noktada diş estetiği devreye girer. “Eskiden dişi ağrıyana, şişene dek insanların aklına diş hekimine gitmek gelmezdi. Yani ihtiyaçtan diş hekimine gidilirdi.” diyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, günümüzde ise insanlar hem sağlıklı hem de güzel görünen dişlere sahip olabilmek için diş hekiminden yardım aldıklarının altını çizdi.

Peki estetiğin diş hekimliğindeki yeri nedir?

“Estetik diş hekimliği, esasında diş hekimliğinin tüm branşlarını içine alır” diyen Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, estetik diş hekimliğinin ortodonti (tel takma), diş eti sorunları, implant tedavisi, porselen kaplama gibi birçok branşı bir çatı altına topladığını ifade etti. Eskiden diş hekimine gidildiğinde hastanın dişinde çürük varsa temizlenip tedavi edildiğini, diş eti sorunu varsa giderildiğini, hastanın rahat çiğneyip çiğnemediğine bakılırdı.

Günümüzde ise ağız sağlığı kazanımı esnasında dişlerin çok daha güzel görünür hale getirilmesi oldukça revaçta. Sağlık problemi çözüldükten sonra hastanın yüzüne bakıp estetik eksikliklerini saptayarak hastaya yeni bir dizayn çıkardıklarını söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, hastaya özgüvenini yeniden kazandıracak güzel bir gülüş için çeşitli teknikler kullanıldığını belirtti.

“Mum mock – up” yönteminin, kişiye hayalindeki gülüşü kazandıracak yöntemlerden biri olduğunu söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, kaplamalar hazırlanırken, istenilen her türlü değişimin yapılabileceği pek çok şeklin ve rengin deneyerek görülebilecek, kişiye özel olarak hazırlanan mum mock-up’la dişlerin renk ve formlarını kişi bire bir prova ederek kendisine yapılacak dişleri doktoruyla birlikte fikir alışverişinde bulunarak ve deneyip görerek yüzüne ve ağız şekline en uygun gülüşe karar verebilmektedir. Dr. Kışlaoğlu, “Çünkü bu sistemle, yeni dişlerinizin son halini almadan önce bir çeşit final provası olacaktır. Böylece diş hekiminiz, sizin ağız yapınıza uygun ve rahat hissedeceğiniz şekilde düzenlemeleri yaparak son şeklini kazandırabilecektir.” diye konuştu.

“Bilgisayarda estetik görüntüleme” tekniğinin bu yöntemlerden biri olduğunu kaydeden Kışlaoğlu, “Diş hekiminiz tarafından öncelikle hastanın yüz ve dişlerinin çeşitli açılardan dijital fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar özel ve bu amaçla yazılmış bir program yardımı ile hastanın yüzünde görmek istediği görüntü üzerinde çalışarak çeşitli alternatifler sunar” diye konuştu.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bir diğer yöntem olan “Bonding” için de şu bilgileri verdi: “Bu yöntemde hastanın dişlerine doğrudan özel bir dolgu maddesi uygulanır ve dişlerin üzerinde bir heykeltıraş gibi çalışılarak yeniden yapılandırılır. Hasta bu geri çıkarılabilir madde ile de bir ya da iki gün geçirerek, ailesinin, arkadaşlarının fikirlerini alabilir, ayrıca kendi fotoğraflarınızı çekerek son kararını verebilir.”