‘VAN GÖLÜ’NÜN SAHİLLERİ YÜZMEYE ELVERİŞLİ’

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Orhan Çetinkaya, Van Gölü sahilinde 29 noktada 15 günde bir alınan numunelerin kaliteli çıktığını söyledi.

Dr. Orhan Çetinkaya, yüzme suyu kalitesi yönetmeliğinin 10. maddesine istinaden Van Gölü kıyısında yüzme ve rekreasyon amaçlı olarak kullanılan plajlarda numune alma noktalarının belirlenmesi amacıyla Vali Yardımcısı Hasan Yılmaz başkanlığındaki Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun da bazı kararlar aldığını söyledi.

Ünseli ve Akdamar beldelerinde, Gevaş ilçesinde, Edremit ilçesinde, Van merkez köyler, Erciş ilçesi sahillerinde toplam 29 yüzme alanı izleme noktasında numune alındığını ifade eden Çetinkaya, 15 günde bir belirlenen noktalardan su numunesi alınıp gerekli tahlillerinin yaptırıldığını kaydetti.

Göl kıyısında bulunan yerleşim alanlarının kanalizasyon atıklarının arıtılmadan Van Gölü’ne kesinlikle verilmemesi için azami dikkat gösterildiğini de sözlerine ekleyen Çetinkaya, “1 Haziran – 16 Temmuz.2010 tarihlerinde toplam 87 adet göl suyu numunesi alınmış. Toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptekok yönünden İl Halk Sağlığı Laboratuar Müdürlüğü’nde gerekli analizleri yaptırılmış, sonuçlar kaliteli çıkmıştır.” dedi.