Genel SağlıkHABERLER

MİGREN AĞRISINDAN “ BOTOKS”LA KURTULUN!

Başağrısı sık rastlanan bir sorun. Ancak şiddetli olmadığı zaman genellikle hafif ağrı kesicilerle geçiştirilmeye çalışılıyor. Ancak bazen de ağrı kesici ilaçlara rağmen şiddetiyle, hayatı dayanılmaz hale getirebiliyor. Dayanılmaz ağrılar yaşanmasına rağmen, tedavi olacağına inanmayan bazı hastalar bir uzmana başvurmaktan kaçınıyorlar. Oysa tıbbi yöntemler, şiddetli ağrılar nedeniyle sıkıntı yaşayanların umudu haline geliyor. Botoks bu yöntemlerden biri. Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi Başağrısı Polikliniği hekimlerinden Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, genellikle estetik amaçlı kullanıldığı kanısı yaygın olan botoksun baş ağrılarının tedavisinde de kullanıldığını vurguluyor. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, botoksun başağrısı tedavisinde yeri ve baş ağrıları hakkındaki soruları yanıtladı:

Neden kadınlar ağrılardan daha çok mağdur oluyor?

Bunun nedeni tamamen hormonlar. Kadınların vücudundan östrojen salgılanması durunca, ağrılar da azalıyor. Bu duruma yol açan etken, özellikle menopoz dönemiyle birlikte östrojenin kaybolması. Menopoz, ağrılardan uzaklaşmak anlamına da geliyor. Migren bazı hastalarda sadece adet döneminde tetiklendiğini görüyoruz. Bu dönemde hormon seviyesindeki ani değişiklikler, ağrı oluşumuna neden olabiliyor.

Başağrısı polikliniğinde neler yapılıyor?

Burada hastalarımıza baş ağrısının tedavisinde farklı seçenekler sunuyoruz. Hedefimiz müzmin baş ağrısı çekenlerin yaşam kalitesini artırmak, takiplerini planlı hale getirmek, tedavilerini etkinleştirmek… Pek çok kişi baş ağrısını gidermek amacıyla çok sayıda ağrı kesici kullanıyor. Bazıları tedavisi olmadığını bile düşünüyor. Her gün bu derdi çektikleri için hem iş hayatı, hem de sosyal hayatı bozuluyor. Baş ağrısı çekenler büyük bir hasta grubunu oluşturuyor. Toplumda sık görülen gerilim tipi, küme tipi ve migren ağrılarının giderilmesine yönelik özelleştirilmiş tedavi planları hazırlıyoruz. Bu ağrı türleri kadın ya da erkekte farklı oranlarda görülüyor.

Gerilim tip ağrıların özellikleri neler?

Toplumda en sık gördüğümüz gerilim tipi dediğimiz ağrılar ve kadınlarda sık ortaya çıkıyor.
Bu ağrılar başı çember gibi çeviriyor, genellikle günün ilerleyen saatlerinde görülüyor.
Çoğu zaman kafada basınç hissine neden oluyor.
Ağrı kendiliğinden de geçebiliyor.
Ağrı stresle tetiklenebiliyor.

Gerilim tipi ağrılarının tedavisi nasıl yapılıyor?

Gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde anti depresan ilaçların etkili olduğunu görüyoruz. Uygun süre ve dozda verilen bu ilaçlarla gerilim tipi baş ağrılarının sıklığı, süresi ve şiddeti azaltılabiliyor.

Erkeklerde sık görülen bir ağrı türü var mı?

Küme baş ağrıları erkeklerde daha sık görülen bir ağrı türü.
Sıklıkla kışa geçerken, mevsim dönümlerinde ortaya çıkıyor.
Ağrı, 4 ila 8 hafta arasında sürüyor.
Çoğunlukla gözün çevresinde ortaya çıkıyor. Göz yaşarması, gözde kanlanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı eşlik edebiliyor.
Ağrı çok şiddetli seyrediyor. Kişi ağrı esnasında huzursuz ve hareket halinde…
Bu ağrının özelliği, günün belirli saatlerinde ortaya çıkması ve 90 dakika kadar sürmesidir.
Küme baş ağrısından mağdur olan hastalarda çoğu ağrı kesici etki yapmıyor.

Küme baş ağrılarının tedavisi nasıl yapılıyor?

Küme baş ağrısı çeken çoğu kişide atak esnasında maske ile oksijen solumak, ağrının yaklaşık 15 dakikada kaybolmasına neden oluyor. Ağrının ortaya çıkmasını engelleyen ilaçlar da var.

Migren sabah saatlerini seviyor

Migren ağrıları her beş kadından birinde görülüyor. Hormonların aktif olduğu yıllarda migrenin kadınlarda görülme oranı erkeklerinkinin 3 katı…
Ağrı orta ya da şiddetli derecede, tek ya da çift taraflı olarak görülüyor.
Zonklayıcı ağrının yanısıra bulantı, kusma oluyor.
Ağrılar hareket etmekle arttığından, kişi yatmayı tercih ediyor.
Işık ve koku hassasiyeti oluyor.
Sabahları ağrıyla uyanabiliyor. Bu ağrılar kişinin en dinlenmiş olduğu sabah saatlerinde ve çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkabiliyor.
Migren hastaları işlerinden bile izin almak zorunda kalabiliyor.
Karanlıkta bir odaya çekilip dinlenmek ihtiyacı duyuyor.
Bazı kişilerde ağrıdan önce en fazla 1 saat süren, görmede ışıklı zigzaglanmalar, vücudunda uyuşma, konuşmada güçlük, baş dönmesi gibi bulgular ortaya çıkabiliyor.

Migrenin tedavisi nasıl yapılıyor?

Sık atak geçiren kişilerde ağrının ortaya çıkmasını engelleyen ilaçlar kullanılıyor.
Ağrı atağı esnasında, ağrının şiddeti büyümeden, etkili miktarda ağrı kesici kullanımını öneriliyor.
Birçok yöntemi denemiş, iyi sonuç alamamış kişilere botoks uyguluyoruz.
Migreni ve gerilim ağrısını kişinin hayatından tamamen çıkarması mümkün değil, ancak sık atak geçiren kişilerde atak sayısı azaltılabiliyor.

Ağrıyı hapsediyoruz, hamilelerin ağrısını dindiriyoruz

Çoğu hamilede migren ataklarının sayısı azalırken, bazısında ağrı aynı sıklıkta devam ediyor, hatta artabiliyor. Hamilelerde bile güvenle uygulanabilen “Sfenopalatin Ganglion Blokajı” yönteminin yan etkisi görülmüyor. Burundan özel çubuklar yardımıyla giriliyor. Çubukların ucunda, ağrı bloklarında kullanılan ilaçlara batırılmış pamuk var. Yöntem yaklaşık 10 seans halinde yapılıyor. Amaç, ilaç kullanımı konusunda kısıtlı olan gebelerde ağrının şiddeti, süresi ve sıklığını azaltmak.

Migren hastalarına “gıda duyarlılık testi”

Migren hastalarının beslenmesinin düzenlenmesi ve besinler aracılığıyla ortaya çıkacak tetiklenmelerin önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, “Migren hastalarında gıda duyarlılık testi yapıyoruz. Daha önce hastalara bir liste verirdik ve bazı gıda maddelerine dikkat etmesini isterdik, şimdi bunu daha bilimsel yöntemler kullanarak yapıyoruz. Yaklaşık 300 gıdayı tarayabiliyoruz. Yaptığımız testlere bakınca, migreni tetikleyen gıdaların sayısının sandığımızdan daha fazla olduğunu öğrendik. Keten tohumu, kepekli ekmek, ton balığı, yosun bile kimi kişide migreni tetikleyebiliyor. Diyetisyen ile beraber hastayı değerlendiriyoruz. Ağrıyı azaltacak özel diyetler vererek ağrı kontrolünü sağlıyoruz.” diye konuştu.