Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TERLEMEYE BOTOX’LU MÜDAHALE

“Sicakliklarin kendini hissettirmeye basladigi bu aylarda, bogucu havanin verdigi sikinti yaninda, terleme, akabinde kötü kokmak da gelmektedir. Terlemeyi önlemede en saglikli ve etkili yöntemler arasinda sik sik dus almak gelmektedir. Ancak bu handikap bir probleme dönüstügü anlarda baska yöntemler aramak gerekir. VKV Amerikan Hastanesi’nden Dr. Çagri Sade, bu yöntemlerden çok etkili olan bir tanesini anlatiyor. ”

Botox, protein yapisinda bir ilaçtir. Hiperhidroz bireylerin yasam kalitesi üzerinde önemli etki olusturan bir durumdur. Günümüzde hyperhidrosis denilen asiri terlemenin tedavisinde botox kullanimi gittikçe yayginlasmaktadir. Botox, tüm vücudun bütün olarak terlemesinde degil, lokal bölgelerin asiri terlemesinde etkilidir. El ve ayak içi, koltuk alti, alin ve genital bölgelerin asiri terlemelerinde botox mükemmel bir tedavi seçenegidir. Botox’la sosyal yasamda rahatsizliklara yol açan terleme problemi agrisiz, ofis sartlarinda kisa süreli bir islemle halledilebilir. Botox, ter bezlerine giden sinir uyarisinin engellenmesi ile etkisini gösterir.

Botox uygulamasindan önce yapilmasi ve yapilmamasi gerekenler:

Uygulamanin 48 saat öncesinde hastanin tiras olmamasi gerekir.

Tedaviden 24 saat önce terlemeyi önleyici maddelerin kullanimindan kaçinilmalidir.

Kadin hastalarin hamile olmadigindan emin olunmalidir.

Islem öncesi asiri terleyen bölgeler bir takim testlerle tespit edilir. En sik kullanilan test Minor Iyot Nisasta Testi’dir. Iyot aksiller alandaki deriye sürülür. Kurumus olan iyodun üzerine misir nisastasi serpilir. Siyah boyanan alanlara botox enjeksiyonu yapilir. Bu bölgelere agri hissini azaltmak amaciyla pomad veya krem sürülerek yaklasik 1 saat beklenir. Daha sonrasinda küçük ignelerle cilde botox enjeksiyonu uygulanir. Uygulanan bölgeye göre islem süresi 5 ile 15 dk. arasindadir. Etki süresi kisiye ve uygulanan bölgeye göre degismekle birlikte ortalama 6-8 ay kadardir. Ilacin bir hafta içinde etkisi baslar. Terleme ileri derecede azalir ya da tamamen kaybolur. Terlemenin ortadan kalkmasi neticesinde rahatsiz edici kokudan da kurtulunur. Botox hiperhidroz tedavisinde etkilidir ve anlamli hiçbir yan etkiye neden olmamaktadir. Hastalarin çok küçük bir bölümünde (%3) yüzde agri enjeksiyon yerinde kizariklik olabilir. Bu yan etkiler enjeksiyon ile ilgilidir ve siklikla bir hafta içinde iyilesir.

VKV Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Dr. Çagri Sade
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası