Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUK YAPMA MEVZUATI DEGISIYOR MU?

Yardimci Üreme Teknikleri(YÜT) sayesinde artik çocuk özlemi içerisinde olan ailelerin özlemleri sona eriyor. Bu teknikler ve son gelismeler Çesme’de masaya yatirildi. 17-20 Nisan 2008 tarihinde Çesme Sheraton Otel’de yapilan 2. Güncel Üreme Endokrinolojisi, Yardimci Üreme Teknikleri Kongresi ve 1. Üreme Tibbi Dernegi Kongresi’nde, konularinda uluslararasi söhrete sahip uzmanlarla tartisma ve yeni teknikler ögrenebilme olanagi bulundu. Kongreye yurtiçinden katilan uzmanlarin yani sira Almanya’dan Kanada’ya, Belçika’dan Ispanya’ya kadar adi dünyaca taninmis 21 yabanci konusmaci da yer aldi.

Düzenlenen basin toplantisinda konusan Kongre Baskani Prof. Dr. Erol Tavmergen, bütün teknik ilerlemelere ragmen yardimci üreme tekniklerinde halen sinirlamalar oldugunu en önemli sinirlamanin kadin yasi oldugunu söyledi. Tavmergen “35 yasin üzerindeki kadinlarda yumurta kalitesinde yumurtlama sayisinda fonksiyonel anlamda hangi yöntemi kullanirsak kullanalim gebe kalma orani düsüyor. Daha erken yaslarda basvurularda daha doyurucu sonuçlara ulasiyoruz” dedi.

TÜP BEBEK ÇALISMALARINDA DEVLET MEVZUATI NASIL DÜZENLENIYOR?

Basin toplantisina katilan Doç. Dr Rafael Levi de, devlet desteginin tüp bebek uygulamalarinda azaltilacagini ifade ederek, sunlari söyledi: ’’23 yasindan genç olanlara bu destegi vermeyelim deniliyor, üst yas sinirinin 40’dan 39’a indirilmesi düsünülüyor. Eskiden alt yas siniri yokken simdi 23 yas siniri getirilmek isteniyor. Devlet 3 denemeye kadar karsiliyorken bunu 2’ye indiriyorlar. Ilacin yüzde 80’ini devlet karsilayip, yüzde 20’sini katki payi olarak vatandas ödüyordu. Bunun da degisecegini düsünüyoruz. Bu uygulamalar güçlük yaratacak. Tüp bebekte 4. denemeyi de göze almak gerekiyor.’’

SIFIR BEDEN DOGURGANLIGI AZALTIYOR

Gebe kalmada ve kisirlikta kilo kontrolünün de önemli bir rolü oldugunu dile getiren Levi, “Asiri kilo ve zayiflik da etken bir faktör. Genç kizlarimiz sifir beden olmaya özeniyorlar fakat bu yumurtlama açisindan zararli. Adet düzeni bozulabilir. Yumurtlama fonksiyonlari zarar görebilir. Hanimlari sifir bedene özendirmemek gerekiyor” diye konustu.

Türkiye’de ilk tüp bebek çalismalarini yapan ve ilk tüp ikizlerle birlikte ilk tüp bebegin de doktoru olan Prof. Dr. Refik Çapanoglu, toplantiya katilan Kudret ve Aykut Vatan kardeslerin Türkiye’de tip biliminde açilan bir çigirin en güzel örneklerinden oldugunun altini çizdi. Kudret ve Aykut kardesler de Türkiye’de bu konuda ilk olmaktan gurur duyduklarini ve dünyaya gelmelerini saglayan doktorlarina minnettar olduklarini dile getirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası