Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUK YAPMA MEVZUATI DEGISIYOR MU?

Yardimci Üreme Teknikleri(YÜT) sayesinde artik çocuk özlemi içerisinde olan ailelerin özlemleri sona eriyor. Bu teknikler ve son gelismeler Çesme’de masaya yatirildi. 17-20 Nisan 2008 tarihinde Çesme Sheraton Otel’de yapilan 2. Güncel Üreme Endokrinolojisi, Yardimci Üreme Teknikleri Kongresi ve 1. Üreme Tibbi Dernegi Kongresi’nde, konularinda uluslararasi söhrete sahip uzmanlarla tartisma ve yeni teknikler ögrenebilme olanagi bulundu. Kongreye yurtiçinden katilan uzmanlarin yani sira Almanya’dan Kanada’ya, Belçika’dan Ispanya’ya kadar adi dünyaca taninmis 21 yabanci konusmaci da yer aldi.

Düzenlenen basin toplantisinda konusan Kongre Baskani Prof. Dr. Erol Tavmergen, bütün teknik ilerlemelere ragmen yardimci üreme tekniklerinde halen sinirlamalar oldugunu en önemli sinirlamanin kadin yasi oldugunu söyledi. Tavmergen “35 yasin üzerindeki kadinlarda yumurta kalitesinde yumurtlama sayisinda fonksiyonel anlamda hangi yöntemi kullanirsak kullanalim gebe kalma orani düsüyor. Daha erken yaslarda basvurularda daha doyurucu sonuçlara ulasiyoruz” dedi.

TÜP BEBEK ÇALISMALARINDA DEVLET MEVZUATI NASIL DÜZENLENIYOR?

Basin toplantisina katilan Doç. Dr Rafael Levi de, devlet desteginin tüp bebek uygulamalarinda azaltilacagini ifade ederek, sunlari söyledi: ’’23 yasindan genç olanlara bu destegi vermeyelim deniliyor, üst yas sinirinin 40’dan 39’a indirilmesi düsünülüyor. Eskiden alt yas siniri yokken simdi 23 yas siniri getirilmek isteniyor. Devlet 3 denemeye kadar karsiliyorken bunu 2’ye indiriyorlar. Ilacin yüzde 80’ini devlet karsilayip, yüzde 20’sini katki payi olarak vatandas ödüyordu. Bunun da degisecegini düsünüyoruz. Bu uygulamalar güçlük yaratacak. Tüp bebekte 4. denemeyi de göze almak gerekiyor.’’

SIFIR BEDEN DOGURGANLIGI AZALTIYOR

Gebe kalmada ve kisirlikta kilo kontrolünün de önemli bir rolü oldugunu dile getiren Levi, “Asiri kilo ve zayiflik da etken bir faktör. Genç kizlarimiz sifir beden olmaya özeniyorlar fakat bu yumurtlama açisindan zararli. Adet düzeni bozulabilir. Yumurtlama fonksiyonlari zarar görebilir. Hanimlari sifir bedene özendirmemek gerekiyor” diye konustu.

Türkiye’de ilk tüp bebek çalismalarini yapan ve ilk tüp ikizlerle birlikte ilk tüp bebegin de doktoru olan Prof. Dr. Refik Çapanoglu, toplantiya katilan Kudret ve Aykut Vatan kardeslerin Türkiye’de tip biliminde açilan bir çigirin en güzel örneklerinden oldugunun altini çizdi. Kudret ve Aykut kardesler de Türkiye’de bu konuda ilk olmaktan gurur duyduklarini ve dünyaya gelmelerini saglayan doktorlarina minnettar olduklarini dile getirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası