Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zona hastaliginda beslenmenize dikkat edin

Zona hastaligi nedir?

Zona hastaligi, varicella – zoster (herpes zoster) virüsünün neden oldugu bir infeksiyondur. Zona virüsü, insan vücuduna ilk girdigi zaman Suçiçegi hastaligini olusturur. Suçiçegi’ni geçiren kisilerin sinir köklerine (ganglion) virüsler gizlice yerlesir. Burada ömür boyu hiçbir zarar vermeden durabilen virüsler, kisi ya Su çiçegi geçirmekte olan birisiyle karsilasinca ya da vücut direnci çesitli nedenlerle kirilinca yeniden hastalik yapabilecek gücü kazanir ve bu kez Zona hastaligini yapar.

Belirtileri nelerdir?

Zona hastaliginin özelligi, vücudun bir bölgesinde yerlesmesidir. Çizgi (kusak) seklinde, yerlestigi sinirin derideki dagilimina uyarak kirmizilik ve üzerinde gruplar olusturan veziküller (su dolu kabarciklar) olusturur. Bu belirtiler ortaya çikmadan önce halsizlik, yorgunluk, ates olabilir. Sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, agri siddetlenir ve simsek çakmasi seklinde tarif edilir. Bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çikinca hastaligin teshisi kesinlesir. Tek tarafli, çizgi seklindeki agri, bulundugu bölgedeki organlarin (kalp, mide, safra kesesi, böbrek vb.) agrilari ile karisabilir. Derideki veziküller önceleri gerginken, zamanla ortalarinda hafif çökme olusur (göbeklenir) ve renkleri seffafken mat, beyaz – sarimsi olur. Bir hafta sonra derideki kizariklik kaybolur. Veziküller kabuklanir ve 2. haftanin sonunda kabuklar dökülmeye baslar. Iyilesen yerlerde bazen leke veya iz kalabilir. Derideki döküntüler 15 günde kayboldugu halde sinir kökünün ve sinirin yaptigi agri(postherpetik nevralji), bazen 1 – 6 aya kadar uzayabilir. Yaslilarda ve seker hastalarinda agri daha uzun sürmektedir.

En çok hangi yasta görülür?

Zona hastaligi herhangi bir yasta olusabilse de en çok 60 yas ve üzerindeki görülmektedir.

Olusum nedenleri nelerdir?

Hastalik direncin kirilmasi ile ortaya çikmaktadir. Direnci kiran nedenler söyle siralanabilir: Stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozuklugu (uzun, sagliksizdiyetler), kanser (lenfoma vb.), kanser tedavisinde kullanilan direnç baskilayici (immünosupresif) ilaçlar, isin tedavileri, kaza ve zehirlenmelerden sonra, AIDS hastaligi

Hastaligin tani ve tedavisi nasil yapilir?

Hastaligin tanisi, deri belirtileri görülünce kolaydir. Deri belirtileri yokken agri yapabilecek diger hastaliklar arastirilmalidir. Tedavide ilk 72 saat içinde sistemik (agizdan veya damardan) antiviral ilaçlar (asiklovir, famsiklovir, valasiklovir, brivudin) kullanildiginda döküntülerin süresi ve döküntü sonrasi agrinin süresi kisalmaktadir. Ayrica B1 – B6 vitaminleri, antiinflamatuarlar, kasinti için antihistaminler, topikal olarak(distan) ise antiseptik, epitelizan, anestezik krem ve solüsyonlar kullanilmaktadir. Gözü tutan zonada, göz ilaçlari da tedaviye eklenmelidir.

Hastalik sirasinda istirahat, beslenme önemlidir. Direnci çok düsük kisilerde hastaligin tüm vücuda yayilabilecegi göz önünde bulundurulmalidir.

Zona vücutta en çok nerelerde görülür?

Hastalik vücudun en çok gögüs ve sirt bölgesinde görülür. Sonra sirayla boyun, yüz ve kafa bel ve karin, kalça ve kasiklara yerlesmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dermatolog Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası