Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zona hastaliginda beslenmenize dikkat edin

Zona hastaligi nedir?

Zona hastaligi, varicella – zoster (herpes zoster) virüsünün neden oldugu bir infeksiyondur. Zona virüsü, insan vücuduna ilk girdigi zaman Suçiçegi hastaligini olusturur. Suçiçegi’ni geçiren kisilerin sinir köklerine (ganglion) virüsler gizlice yerlesir. Burada ömür boyu hiçbir zarar vermeden durabilen virüsler, kisi ya Su çiçegi geçirmekte olan birisiyle karsilasinca ya da vücut direnci çesitli nedenlerle kirilinca yeniden hastalik yapabilecek gücü kazanir ve bu kez Zona hastaligini yapar.

Belirtileri nelerdir?

Zona hastaliginin özelligi, vücudun bir bölgesinde yerlesmesidir. Çizgi (kusak) seklinde, yerlestigi sinirin derideki dagilimina uyarak kirmizilik ve üzerinde gruplar olusturan veziküller (su dolu kabarciklar) olusturur. Bu belirtiler ortaya çikmadan önce halsizlik, yorgunluk, ates olabilir. Sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, agri siddetlenir ve simsek çakmasi seklinde tarif edilir. Bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çikinca hastaligin teshisi kesinlesir. Tek tarafli, çizgi seklindeki agri, bulundugu bölgedeki organlarin (kalp, mide, safra kesesi, böbrek vb.) agrilari ile karisabilir. Derideki veziküller önceleri gerginken, zamanla ortalarinda hafif çökme olusur (göbeklenir) ve renkleri seffafken mat, beyaz – sarimsi olur. Bir hafta sonra derideki kizariklik kaybolur. Veziküller kabuklanir ve 2. haftanin sonunda kabuklar dökülmeye baslar. Iyilesen yerlerde bazen leke veya iz kalabilir. Derideki döküntüler 15 günde kayboldugu halde sinir kökünün ve sinirin yaptigi agri(postherpetik nevralji), bazen 1 – 6 aya kadar uzayabilir. Yaslilarda ve seker hastalarinda agri daha uzun sürmektedir.

En çok hangi yasta görülür?

Zona hastaligi herhangi bir yasta olusabilse de en çok 60 yas ve üzerindeki görülmektedir.

Olusum nedenleri nelerdir?

Hastalik direncin kirilmasi ile ortaya çikmaktadir. Direnci kiran nedenler söyle siralanabilir: Stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozuklugu (uzun, sagliksizdiyetler), kanser (lenfoma vb.), kanser tedavisinde kullanilan direnç baskilayici (immünosupresif) ilaçlar, isin tedavileri, kaza ve zehirlenmelerden sonra, AIDS hastaligi

Hastaligin tani ve tedavisi nasil yapilir?

Hastaligin tanisi, deri belirtileri görülünce kolaydir. Deri belirtileri yokken agri yapabilecek diger hastaliklar arastirilmalidir. Tedavide ilk 72 saat içinde sistemik (agizdan veya damardan) antiviral ilaçlar (asiklovir, famsiklovir, valasiklovir, brivudin) kullanildiginda döküntülerin süresi ve döküntü sonrasi agrinin süresi kisalmaktadir. Ayrica B1 – B6 vitaminleri, antiinflamatuarlar, kasinti için antihistaminler, topikal olarak(distan) ise antiseptik, epitelizan, anestezik krem ve solüsyonlar kullanilmaktadir. Gözü tutan zonada, göz ilaçlari da tedaviye eklenmelidir.

Hastalik sirasinda istirahat, beslenme önemlidir. Direnci çok düsük kisilerde hastaligin tüm vücuda yayilabilecegi göz önünde bulundurulmalidir.

Zona vücutta en çok nerelerde görülür?

Hastalik vücudun en çok gögüs ve sirt bölgesinde görülür. Sonra sirayla boyun, yüz ve kafa bel ve karin, kalça ve kasiklara yerlesmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dermatolog Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası