Genel SağlıkHABERLER

KAHVE BEYNİ DİNLENDİRİYOR

40 yıl hatırı olan bir fincan kahvenin, fiziki ve akli performansı artırmasının yanı sıra kalbi kuvvetlendirdiği, beyin ve kas yorgunluğunu giderdiği bildirildi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, kahvenin tohumunda yağlı maddeler, glükoz, kafatenik asit, aromatik esanslar, madensel tuzlar ve azotlu bileşik olan kafein olduğunu söyledi. Kavrulmuş kahvenin içerisinde yüzde 0.9 oranında kafein bulunduğunu belirten Doç. Dr. Koç, 20-30 santigram kafeinin yorgunluk hissini azalttığını, ancak uykusuzluğa sebep olduğunu belirtti.

Genelde yemeklerden sonra yorgunluk gidermek için içilen kahvenin kökenin Habeşistan, Sudan ve Ekvator olduğunu ifade eden Doç. Dr. Koç, 1700’lü yıllarda Hollandalı gemicilerin Yemen’deki Moko Kahvesi ağaçlarını Asya içlerine taşıdıklarını ve sonra bu ağaçların Sirilanka, Cava ve Sumatra’daki büyük kahve tarım işletmeleri oluşturduğunu belirterek, kahvenin daha sonraları Martinik, Guade Love, Guyana ve Anitiller’de geniş alanlara yayıldığını ancak 20. yüzyılda görülen Hemileic Vastatrix hastalığı bu alanlardaki kahve plantasyonuna büyük zarar verince kahvenin Brezilya ve Güney Asya adalarına yerleştiğini söyledi.

Kahve içeriğindeki 20-30 santigram kafein miktarının eczacılıkta normal doz sayıldığını fakat 1 gram veya daha fazlasının organizma için tehlikeli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Koç, ‘Kahvede bulunan kafein, beyindeki bazı merkezleri uyararak yorgunluğu azaltır. Uykusuzluk verir, günlük çalışma gücünü, fiziki ve akli performansı artırır, kalbi kuvvetlendirir, dikkati yoğunlaştırır, beyni ve kasların yorgunluğunu giderir. Solunum merkezinin karbondiokside duyarlılığını artırarak solunumu uyarır, damar, bronş, bağırsak ve idrar yollarında bulunan kasları gevşeterek genişlemesine sebep olur. Bu etki bağırsak ve böbrek spazmlarında spazmı çözerek fayda verir, fakat kabızlık yapabilir. Kahve böbreklerde tuzun geri emilmesini önleyerek idrar söktürür. Kahvenin bu özelliğinden dolayı önceleri böbrek taşlarının uygun olanlarının düşürülmesinde yararlanılırdı’ dedi.

Doç. Dr. Hüseyin Koç, fazla miktardaki kahvenin baş ağrısı ve huzursuzluğa sebep olacağını belirterek, ‘Kahve yüksek tansiyonlu kimselerin tansiyonunu daha da yükseltir’ diye konuştu.