Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz sekersiz diyabet hastasi olabilir

“Isim ve belirtilerdeki benzerligine ragmen seker hastaligi ile karistirilmamasi gereken ve halk arasinda ‘Sekersiz Seker/Diyabet Hastaligi’ olarak geçen Diabetes Insipitus, çocuklari da vuruyor.”

Diabetes Insipitus nedir?

Çok su içme, çok idrara çikma ile kendini gösteren idrari yogunlastiramama hastaligidir. Kan sekeri normaldir, bu nedenle sekersiz seker hastaligi olarak da bilinir.

Nedenleri nelerdir?

Diabetes Insipitus beyindeki hipofiz bezinden salgilanan, böbreklerden vücut suyunun tutulmasini saglayan hormonun(antidiüretik hormon) eksikligi ya da etkisizligi nedeniyle dogustan veya yasamin ilerleyen dönemlerinde olusabilir. Kafa travmasi, beyin tümörleri, beyni etkileyen enfeksiyonlar, beynin gelisimsel bozukluklari, bazi böbrek hastaliklari, genetik yatkinlik en sik görülen nedenlerdir. Bir grup hastada ise neden saptanamaz.

Ne gibi bulgularla kendini gösterir?

Bu hastalikta böbregin vücut suyunu gereginden fazla atmasi dolayisi ile bol idrar yapma, buna bagli olarak da susama ve çok su içme söz konusudur. Yeni dogan bebekte sik bez islatma, sik emme istegi, ates, cilt kurulugu, kilo alamama ve huzursuzluga neden olur. Süt çocuguklugu döneminde büyüme geriligi, nedensiz ates, kabizlik, bol idrar ve çok su içme istegi vardir. Daha büyük çocukta çok su içme, çok idrara çikma, gece su içmek için uyanma söz konusudur. Eger hastalik önceden basladi ise kisa, zayif, kuru ciltli çocuklar olarak karsimiza çikarlar. Hasta çocuk soguk suyu, tuz ve proteinden fakir yemekleri tercih eder. Eger hipofizdeki diger hormonlarin da eksiklikleri söz konusu ise, çok idrar yapma ve su içme belirgin olmayabilir, gözden kaçabilir.

Diabetes Insipitus tanisi nasil konulur?

Öncelikle çocugun gerçekten çok su içip idrara çikip çikmadigi belirlenmelidir. Normal idrar miktari çocugun kilosuna göre degisir. Bunun için 24 saat boyunca yaptigi idrar miktari ve tükettigi sivi kayit edilmelidir. Idrar miktarinin fazlaligi kesinlesir ve idrar yogunlugu degisik zamanlarda düsük olarak saptanirsa Diabetes Insipitus düsünülmelidir. Kan sekerinin normal olmasi ve idrarda seker olmamasi ile seker hastaligindan ayrilir. Kanda hormonun düzeyi, elektrolitler ve böbreklerin çalisma kapasiteleri degerlendirilerek tani kesinlestirilebilir. Antidiüretik hormonun eksik mi, yoksa etkisiz mi oldugunu belirlemek amaci ile ilaçli test yapilmasi da gerekli olabilir.

Tedavisi nasil yapilir?

Tedavisi eksik olan hormonun verilmesi ile yapilir. Antidiüretik hormonu içeren burun içine uygulanmak üzere hazirlanmis solüsyon, sprey ve haplari vardir. Eksiklik derecesine göre günde bir veya iki kez kullanilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dr. Nihal Memioglu
Pediatrik Endokrinoloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası