Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz sekersiz diyabet hastasi olabilir

“Isim ve belirtilerdeki benzerligine ragmen seker hastaligi ile karistirilmamasi gereken ve halk arasinda ‘Sekersiz Seker/Diyabet Hastaligi’ olarak geçen Diabetes Insipitus, çocuklari da vuruyor.”

Diabetes Insipitus nedir?

Çok su içme, çok idrara çikma ile kendini gösteren idrari yogunlastiramama hastaligidir. Kan sekeri normaldir, bu nedenle sekersiz seker hastaligi olarak da bilinir.

Nedenleri nelerdir?

Diabetes Insipitus beyindeki hipofiz bezinden salgilanan, böbreklerden vücut suyunun tutulmasini saglayan hormonun(antidiüretik hormon) eksikligi ya da etkisizligi nedeniyle dogustan veya yasamin ilerleyen dönemlerinde olusabilir. Kafa travmasi, beyin tümörleri, beyni etkileyen enfeksiyonlar, beynin gelisimsel bozukluklari, bazi böbrek hastaliklari, genetik yatkinlik en sik görülen nedenlerdir. Bir grup hastada ise neden saptanamaz.

Ne gibi bulgularla kendini gösterir?

Bu hastalikta böbregin vücut suyunu gereginden fazla atmasi dolayisi ile bol idrar yapma, buna bagli olarak da susama ve çok su içme söz konusudur. Yeni dogan bebekte sik bez islatma, sik emme istegi, ates, cilt kurulugu, kilo alamama ve huzursuzluga neden olur. Süt çocuguklugu döneminde büyüme geriligi, nedensiz ates, kabizlik, bol idrar ve çok su içme istegi vardir. Daha büyük çocukta çok su içme, çok idrara çikma, gece su içmek için uyanma söz konusudur. Eger hastalik önceden basladi ise kisa, zayif, kuru ciltli çocuklar olarak karsimiza çikarlar. Hasta çocuk soguk suyu, tuz ve proteinden fakir yemekleri tercih eder. Eger hipofizdeki diger hormonlarin da eksiklikleri söz konusu ise, çok idrar yapma ve su içme belirgin olmayabilir, gözden kaçabilir.

Diabetes Insipitus tanisi nasil konulur?

Öncelikle çocugun gerçekten çok su içip idrara çikip çikmadigi belirlenmelidir. Normal idrar miktari çocugun kilosuna göre degisir. Bunun için 24 saat boyunca yaptigi idrar miktari ve tükettigi sivi kayit edilmelidir. Idrar miktarinin fazlaligi kesinlesir ve idrar yogunlugu degisik zamanlarda düsük olarak saptanirsa Diabetes Insipitus düsünülmelidir. Kan sekerinin normal olmasi ve idrarda seker olmamasi ile seker hastaligindan ayrilir. Kanda hormonun düzeyi, elektrolitler ve böbreklerin çalisma kapasiteleri degerlendirilerek tani kesinlestirilebilir. Antidiüretik hormonun eksik mi, yoksa etkisiz mi oldugunu belirlemek amaci ile ilaçli test yapilmasi da gerekli olabilir.

Tedavisi nasil yapilir?

Tedavisi eksik olan hormonun verilmesi ile yapilir. Antidiüretik hormonu içeren burun içine uygulanmak üzere hazirlanmis solüsyon, sprey ve haplari vardir. Eksiklik derecesine göre günde bir veya iki kez kullanilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dr. Nihal Memioglu
Pediatrik Endokrinoloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası