Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OJENIN ALTINDAKI SAGLIKSIZ TIRNAKLAR

Rengarenk ojeli, manikürlü tirnaklar… Ilk bakista bakimli ve güzel görünseler de, ojenin altinda hastalikli ya da tedaviye muhtaç tirnaklar yer alabiliyor.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Arpaci, tedavisi çok da kolay olmayan tirnak hastaliklari ve yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Tirnaklar için et ve süt sart

Vücutta meydana gelen demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikligi durumlarinda tirnaklarda bir takim bozukluklar meydana gelmektedir. Tirnaklarda kirilma, kabalasma, çatlama ve tabakalasma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kirmizi et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tirnak sagligi için yenmesi sart. Fakat beslenmenin yeterli olmadigi durumlarda bu eksiklikleri karsilamak amaciyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.

Tirnagin yüzde18’i sudan olusmaktadir. Su yapisini dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonlarin kullanilmasi önerilmektedir. Ayrica kisinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.

Manikür pediküre dikkat

Tirnak hastaliklarinin önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tirnak hastaliklarinin büyük bir çogunlugu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tirnak bakimini yaptirdiginiz yerin hijyen kurallarina uyup uymadigini kontrol etmeniz ve mümkün oldugu kadar tirnaklarinizla oynamamaniz gerekmektedir.

Oje Tirnagi Havasiz Birakir

Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kismi cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tirnagi havasiz birakir ve bazi enfeksiyonlarin olusmasina firsat tanir.

Beyaz Noktaciklardan Korkmayin

Tirnaklarin üzerinde bazen beyaz noktaciklar görünebilir. Halk arasinda vitamin eksikligi olarak degerlendiren bu durum tirnagin içerisine hava kabarciklarinin girmesiyle olusur.

Fakat bunun vitamin eksikligiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endise edecek bir durum da olusturmamaktadir. Sadece görüntü itibariyle insanlari tedirgin etmektedir.

Hatta bazen tirnagin tamamen beyazladigi durumlar dahi olabilir. Fakat bu beyazlanmadan korkulmamalidir, bu durumun da herhangi bir zarari yoktur.

Seytan Tirnagi Deyip Geçmeyin

Seytan tirnagi kisinin yapisi ve tirnakla çok oynanmasina bagli olarak ortaya çikar. Gerekli tedavi yapilmazsa mikrop kapip dolamaya dahi dönüsebilir. Antibiyotik tedavisi ya da lokal anesteziyle steril bir sekilde kesilerek parmaga müdahale edilebilir.

Iç Hastaliklari Tirnak Bozulmalarina Neden Olabilir

Bazen iç organ hastaliklarinda, romatizmal hastaliklarda, kalp, karaciger ve akciger hastaliklarinda tirnaklarda bazi bozulmalar olabilir. Tirnagin bazen de genetik olarak küçük kalmasi ya da batik çikmasi durumu söz konusudur.

Tedavisi En Zor Mantarlar: Tirnak Mantarlari

Tirnagi hastalandiran en önemli nedenlerin basinda mantarlar gelmektedir. Tirnak hastaliklarinin yüzde 60’i mantarlardir. Tirnagin serbest kenarindan girer. Islaklik, nemlilik, karanlik, kapalilik, dar ayakkabi, travma ya da sikismayla, baskasinin ayakkabisini giymekle, ve manikür- pedikürde vücuda girmektedir. Sayet kisinin vücut direnci düsükse, seker hastasiysa, uzun süre antibiyotik kullandiysa ya da kortizon kullanmissa bu mikroplarin vücuda girmesine ortam hazirlar.

Bu mantarlar tirnakta kalinlasma, kirilma, sararma ve çizgilenme yapar. Mantarlarin batmasi durumunda ise dolama olusmaktadir. Bu tür mantarlar elden çok ayakta görülmektedir. Tedavisi en zor olan mantar, tirnak mantarlaridir.

Sedef ya da sikinti hastaliklar da tirnak bozukluklarina neden olabilir. Bu durumda yüksük tirnak denilen noktacikli bir görünüm ortaya çikar, enine ya da boyuna çizgilenme, tirnak yataginin üzerinde kamburlasma ve bombelesme meydana gelebilir.

Saglikli Tirnaklar Için;

Tirnaklari Kisa Kesmek Gerekmektedir.

Manikür ve Pediküre Dikkat Etmek Sart

Elleri ve Ayaklari Nemli Birakmamak Gerekir.

Tirnak Yemek Enfeksiyonlara Ortam Hazirlar.

Asiri Antibiyotik ve Kortizon Tüketimi Tirnak Yapisini Bozar.

Baskalarinin terlik ya da ayakkabilarini giymek sakincalidir.

Beslenmeye dikkat etmek, et, süt ve balik ürünlerinden tüketmek gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası