Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISAN KADININ SUÇLULUK DUYGUSUNUN SORUMLUSU ‘KUTSAL ANNE’ MITI!

Anne ve iskadini kimlikleri arasinda sikisip kalan kadinlar, çocuklarina karsi yeterli olamadiklarini düsünüp, suçluluk duygusuna kapiliyor. Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Hüseyin Tatar’a göre; çalisan kadindaki ‘suçluluk duygusu’, henüz bir kiz çocukken kafamiza kazinan ‘kutsal anne’ rolünden kaynaklaniyor

Tüm dünyada çalisan annelerin ortak sorunu, evleri ile is yerleri arasinda tercih yapmak zorunda kalmalari. Anne ve iskadini kimlikleri arasinda sikisip kalan kadinlar, islerinde ve annelik görevlerinde birtakim sorunlar yasiyor. Baslangiçta durumu idare edebilecegini düsünen kadin, daha sonra bu yogun tempodan yorgun düsüp, ayni zamanda çocuktan ayri kaldigi için suçluluk duygusuna kapiliyor. Peki, bu asamada kadinlar ne yapmali? Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Hüseyin Tatar; çalisma ve ev hayatinin getirdigi sorunlari asmalari için annelere su tavsiyelerde bulunuyor:

SUÇLU ‘KUTSAL ANNE’

Çalisan anneler çocuklariyla geçirdikleri zamani yetersiz bulduklari için bir süre sonra kendilerini suçlu hissetmeye basliyorlar. Suçluluk duygusunu yaratan en önemli neden; kadin kimligini tasimaya basladigi günden beri anneligin ‘kutsal’ bir görev oldugunu ögrenen kizlarin, bu rolü aksattiklarini ve yerine getiremediklerini düsünmeleridir. Anneler bu suçluluk duygusuyla ister istemez birtakim yanlislar yaparlar.

Bu yanlislarin baslicalari ise;

Çocugunun her istediginin yapilmasi,

Anne eve geldikten sonra tüm zamaninin çocuguyla geçirmeye çalismasi,

Annenin suçlulugunu telafi etmek için sürekli çocuguna bir seyler almasi olarak siralanabilir.

Aslinda çalisan annelerin kendilerini suçlu hissetmelerine hiç gerek yok! Çünkü arastirmalar; çalisan annelerin çocuklarinin yasadiklari sorunlarin annenin çalismasiyla ilgili degil de, annenin kendi kaygisini gidermeye yönelik yaptiklari hatali davranislarla ilgili oldugunu göstermistir.

BAKICI ILETISIMI GÜÇLENDIRIR!

Yine arastirmalara göre; çocugun annesi disinda baska insanlarla da diyalog halinde olmasi, gelisimleri açisindan hayli olumlu sayiliyor. Hatta bu iletisimin devamli olmasi, çocuklarda güven hissini ve iletisim gücünü artiriyor. Bu nedenle çocugunuzu ise giderken profesyonel bir bakiciya, anneanne ya da babaannenin ‘ellerine birakmak’tan rahatsiz olmayin. Üstelik bu sekilde, yani bütün gün çocugunuzdan uzak kalmaniz nedeniyle, onunla birlikte geçirdiginiz zaman daha da degerleniyor. Bu nedenle, yogun bir is gününden sonra, mutlaka çocugunuzla birlikte geçireceginiz bir zaman dilimi ayarlayin ve bu süreyi sadece çocugunuzla birlikte bir seyler yaparak geçirin. Örnegin, birlikte yemek hazirlamak veya oyun oynamak gibi… Hiçbirini yapamiyorsaniz, en azindan yatmadan önce ona masal okuyun. Bu sekilde hem özlem gidermis, hem de anne çocuk iletisimini yasamis olursunuz.

BAKICIYA KISILIK TESTI

Bu arada bakicinin psikolojik ve vücut sagligi açisindan yeterli ve uygun oldugundan emin olun. Psikolojik durum için gerekirse, bu konuda çalisan, kisilik testleri uygulayan veya çocuk bakicilariyla görüsmeler yapan bir psikologdan yardim almaktan çekinmeyin.

Ayrica bakicidan çocugunuzu bulasici hastaliklardan korumak için hepatit taramasi, bogaz kültürü ve verem için PPD testi de isteyebilirsiniz.

GÜVENILIR BIR KADIN BULUN

Çogu çalisan kadinin en büyük sorunlarindan biri, isyeri ve evdeki isler arasinda sikisip kalmak. Eve ne kadar yardimci bir kadin da gelse, istedikleri düzeni saglamiyor ve dolayisiyla yorgunluk daha da artiyor. Eger kariyerinizden vazgeçmek istemiyorsaniz, evinizde hem temizlige yardimci olacak, hem de çocugunuzun bakimiyla ilgilenecek güvenilir bir kadin alin. Bunun en iyi yolu, çevrenize danismak veya emin oldugunuz insanlara sormaktir. Ayrica evinizdeki temizlik aletlerinin güvenli ve pratik kullanimli olmalarina da dikkat edin. Böylelikle hem çocugunuzun güvenligini saglarsiniz, hem yardimci kadinin temizlik yaparken zorlanmamasina hem de çocugunuza daha fazla zaman ayirmasina katkida bulunmus olursunuz.

PROGRAMLI OLUN

Is hayatinda basarili olan bir kadinin, çocuguna zaman ayirabilmek için is saatlerini kisaltmasi daha zordur. Böyle bir durumda yapilacak is iyi bir program yapmaktir. Örnegin; hafta içinde islerin en hafif oldugu günler biraz daha erken çikarak, çocugunuzla daha fazla zaman geçirilebilir ve bu sekilde çocugunuzla birlikte geçirdiginiz saatleri dengeleyebilirsiniz.

ÇALISAN ANNELERE ÖNERILER

Isyerinde emzirme odasi gibi özel imkânlar yaratilmasi için diger annelerle birlikte mücadele edin.

Ofisteyken ise, çocugunuzlayken de sadece ona yogunlasin.

Ev isleri ve çocuk bakimini esinizle esit olarak paylasin.

Mümkünse ev isinde de yardimci olabilecek bir bakici tutun.

Çok iyi organize olun. Çocugun çantasi, kiyafetleri gibi detaylari geceden hazirlamaya çalisin.

Eviniz isyerine yakin olsun. Böylece yolda geçireceginiz zamani çocugunuza verebilirsiniz.

Çalistiginiz için çocugunuza karsi kendinizi suçlu hissetmeyin.

Çocugunuzla vakit geçirmek için rutin davranislara basvurun. Yatakta TV seyrederek ya da okuldan çocugunuzu kendiniz alarak onunla daha bol vakit geçirebilirsiniz.

Is hizinizi kontrol altinda tutun. Bazen aileniz için tempo düsürmek çok kötü olmayabilir.

Kendinizi çocugunuzun okuluna adayamiyorsaniz; ilginizi arada bir de olsa sinif etkinliklerine katilarak gösterin.

Çocugunuzla olabildigince çok oyun oynayin

Hafta sonu birkaç saatinizi sadece çocugunuzla geçirmeniz aranizdaki iliskinin kuvvetlenmesini saglar.

BIRLIKTE YILDIZLARI IZLEYIN!

Resim yapin. Çocuklarin en çok sevdigi sey boyama yapmaktir. Bu kez kiyafetlerinizin ya da yüzünüzün boyanmasina aldirmadan birlikte suluboya resim yapabilirsiniz.

Tiyatro ya da sinemaya gidin.

Arkadaslariyla ya da yaslari birbirine yakin arkadaslarinizin çocuklari ile küçük programlar düzenleyin. Yemek, sinema ya da tiyatrodan olusan bu programin içine müzeleri de ekleyebilirsiniz. Hem bu sekilde çocugunuzun da sosyallesmesini saglamis olursunuz.

Yildizlari izleyin. Bu küçük eglence çocugunuzun merak ve kesfetme duygusunu güçlendirecektir.

Yemek yapin. Çocuklar hamur yogurmaya bayilirlar! Kolay tariflerden baslayarak birlikte kurabiye veya mini pizza hazirlayabilirsiniz.

BIYONIK KADIN DEGILSINIZ

HER SEY MÜKEMMEL OLAMAZ!

“Çalisan anne olmak yetersiz anne olmakla ayni sey degildir, yeter ki çocuklarina kaliteli zaman ayirilabilsin” cümlelerini hiç aklinizdan çikarmayin.

Önceliklerinizi belirleyin ve yapacaklarinizi öncelik sirasina göre dizin. Eve gittiginizde çocugunuzla mi zaman geçireceksiniz, kendinizle ilgili yapmaniz gereken bir seyler mi var? Elbette ki, öncelikleriniz günden güne degisiklik gösterebilir. Esnek olup yapacaklarinizi siralarken, zamanin sinirsiz, sizin de ‘biyonik kadin’ oldugunuz seklinde bir yanilgiya düsmemeye gayret edin.

TÜM ZAMAN DEGIL, KALITELI ZAMAN!

Her seyin, her yaptiginizin mükemmel olmasi gerekmiyor. Bir seyi mükemmel yapmak pek çok irili ufakli, haz verebilecek veya gerekli seyi ihmal etmek anlamina gelebilir.

Çocugunuzla geçireceginiz zamani onunla birlikte programlayin ve bu programa olabildigince sadik kalmaya çalisin.

Iyi ve yeterli anne olmanin tüm zamaninin çocukla geçirmek oldugu seklindeki yanlis inancinizdan vazgeçin.

Annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli oldugunuza inanin.

Çocugunuzu mutlu etmek için elinizden gelen her seyi yapsaniz bile bazen çocugunuz mutlu olmayabilir. Bu durum onun gereksinimlerini karsilayamadiginiz anlamina gelmez. Elinizden geleni yaptiginiza iliskin duygu ve düsüncelerinizi çocugunuzla paylasin ve mutlu olmanin artik büyük ölçüde kendisine bagli oldugunu söyleyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası