Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz degil belki de siz hiperaktifsizindir

Dikkat Eksikligi ve Hiperaktive Bozuklugu (DEHB), genellikle okul çaginda tanisi konulan ve çocuklar arasinda yüzde 3-5 sikliginda görülen bir bozukluktur. Bu hastaligin taninmasi ve tedavisi 1980’lerden bu yana mümkün olmustur ve DEHB tanisi alan çocuklarin yüzde 30-70’inde belirtilerin yetiskinlikle de sürdügü bilinmektedir.

Bu açidan bakildiginda çocuklarinda tani almamis insanlarin, yetiskinlik döneminde yasadiklari yerlerinde duramayip sürekli hareket etme, huzursuzluk, organize olamama, sürekli is degistirme ve rabdevularina/islerine bir türlü zamaninda yetisememe gibi belirtileri DEHB’la ilgili oldugunu anlamalari zor olabilir. Hatta bu belirtiler bazen anksiyete, depresyon ve duygu durum bozukluklariyla karistirilabilir. Ancak çocukluk çaginda DEHB olmadan bu hastaligin ilk kez yetiskinlik döneminde ortaya çikmasi söz konusu degildir.

Baslica belirtileri:

Dikkat toplama ve sürdürmede sorun yasama (Unutkanlik, dalginlik ve önceliklerini dogru siralamayamama)

Hiperaktivite (Yerinde duramama, sürekli bir hareketlilik ve huzursuzluk hali)

Organize olamama (Organizasyon yapma ve görevlerini tamamlama da zorluk çekme. Planlamalarda zamanindan önce giderek ev, is ve özel yasamlarinda kaos yaratma.

Sicakkanliklik (Siddete egilim yoktur ama çabuk parlayip hizla sönerler ve bu nedenle insan iliskilerinde sorunlar yasarlar)

Stres toleransinin azalmasi (Baski altinda yasadiklari gerilimi disa viran, kuruntulu/kaygili/sakin bir hale bürünen, depresif olan insanlardir. Sorunlarin üstüne gitmekte yetersizlik yasarlar.)

Dürtüsellik(Ilk akillarina gelen düsünceyi disa vurur ve buna göre hemen eyleme geçerler. Baskalarinin konusmalalarini keserler ve konstrolsüz bir sekilde para harcayabilirler.)

DEHB’da kullanilan ilaçlar hastaligi tedavi etmez, yanlizca belirtileri düzeltir. Bu nedenle hastalar semptomlarini kontrol etmek istedikleri sürece veya bu semptomlarla yasamlarini düzenleme konusunda yeterli psikolojik destegi alip basa çikma yöntemlerini pekistirene kadar ilaç tedavisi kullanmak zorundadilar. Ancak bu ilaçlar amfetamin türevi uyarici ilaçlar olduklari için mutlaka uzman kontrolü altinda zaman araliklari ile kullanilmalidir.

Bu durum göz önüne alindiginda; bu belirtilerin geçmisinin iyi sorgulanmasi, gerekli psikolojik testlerle taninin desteklenmesi, yukarida tanimlanan belirtiler kümesi içerisinde dikkat eksikligi belirtilerinin mutlaka bulunmasi gerekliliginin akildan çikarilmamasi, her insanda bir miktar bulunabilecek bu belirtilerin siddetinin ve yasam kalitesini ne kadar etkilediginin dogru saptanmasi ve diger psikiyatrik hastalardan ayirt edilmesi gereklidir.

Dr. Ismet Bora
VKV Amerikan hastanesi
Psikiyatri Departmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası