Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz degil belki de siz hiperaktifsizindir

Dikkat Eksikligi ve Hiperaktive Bozuklugu (DEHB), genellikle okul çaginda tanisi konulan ve çocuklar arasinda yüzde 3-5 sikliginda görülen bir bozukluktur. Bu hastaligin taninmasi ve tedavisi 1980’lerden bu yana mümkün olmustur ve DEHB tanisi alan çocuklarin yüzde 30-70’inde belirtilerin yetiskinlikle de sürdügü bilinmektedir.

Bu açidan bakildiginda çocuklarinda tani almamis insanlarin, yetiskinlik döneminde yasadiklari yerlerinde duramayip sürekli hareket etme, huzursuzluk, organize olamama, sürekli is degistirme ve rabdevularina/islerine bir türlü zamaninda yetisememe gibi belirtileri DEHB’la ilgili oldugunu anlamalari zor olabilir. Hatta bu belirtiler bazen anksiyete, depresyon ve duygu durum bozukluklariyla karistirilabilir. Ancak çocukluk çaginda DEHB olmadan bu hastaligin ilk kez yetiskinlik döneminde ortaya çikmasi söz konusu degildir.

Baslica belirtileri:

Dikkat toplama ve sürdürmede sorun yasama (Unutkanlik, dalginlik ve önceliklerini dogru siralamayamama)

Hiperaktivite (Yerinde duramama, sürekli bir hareketlilik ve huzursuzluk hali)

Organize olamama (Organizasyon yapma ve görevlerini tamamlama da zorluk çekme. Planlamalarda zamanindan önce giderek ev, is ve özel yasamlarinda kaos yaratma.

Sicakkanliklik (Siddete egilim yoktur ama çabuk parlayip hizla sönerler ve bu nedenle insan iliskilerinde sorunlar yasarlar)

Stres toleransinin azalmasi (Baski altinda yasadiklari gerilimi disa viran, kuruntulu/kaygili/sakin bir hale bürünen, depresif olan insanlardir. Sorunlarin üstüne gitmekte yetersizlik yasarlar.)

Dürtüsellik(Ilk akillarina gelen düsünceyi disa vurur ve buna göre hemen eyleme geçerler. Baskalarinin konusmalalarini keserler ve konstrolsüz bir sekilde para harcayabilirler.)

DEHB’da kullanilan ilaçlar hastaligi tedavi etmez, yanlizca belirtileri düzeltir. Bu nedenle hastalar semptomlarini kontrol etmek istedikleri sürece veya bu semptomlarla yasamlarini düzenleme konusunda yeterli psikolojik destegi alip basa çikma yöntemlerini pekistirene kadar ilaç tedavisi kullanmak zorundadilar. Ancak bu ilaçlar amfetamin türevi uyarici ilaçlar olduklari için mutlaka uzman kontrolü altinda zaman araliklari ile kullanilmalidir.

Bu durum göz önüne alindiginda; bu belirtilerin geçmisinin iyi sorgulanmasi, gerekli psikolojik testlerle taninin desteklenmesi, yukarida tanimlanan belirtiler kümesi içerisinde dikkat eksikligi belirtilerinin mutlaka bulunmasi gerekliliginin akildan çikarilmamasi, her insanda bir miktar bulunabilecek bu belirtilerin siddetinin ve yasam kalitesini ne kadar etkilediginin dogru saptanmasi ve diger psikiyatrik hastalardan ayirt edilmesi gereklidir.

Dr. Ismet Bora
VKV Amerikan hastanesi
Psikiyatri Departmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası