Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NÜKLEER SALDIRIYA HAZIRLIKLI DEGILIZ

Antalya’ da düzenlenen 5. Ulusal Kemik Iligi Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi’ nde çarpici gerçekler konusuldu. Türkiye’ de ki hematolog sayisinin azligina dikkat çekilirken olasi nükleer felaketlere hazirlikli olmadigimiz ortaya çikti.

Antalya – Belek, Xanadu Hotel’ de, 6-9 Mart tarihleri arasinda gerçeklestirilen kongrenin basin toplantisinda konusan Kongre ve Türk Hematoloji Dernegi (THD) Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, kanser tedavisinde çok önemli rol oynayan kemik iligi ve kök hücre yapacak uzman sayisinin yetersizligini dile getirdi. Özcan “ Hematolog sayisi bakimindan ülkemizde büyük bir sikinti var. Suan ülkemizdeki hematolog sayisi 200’ ü geçmiyor. Bu sayi Avrupa ve Amerika’ nin yaninda çok komik düzeyde kaliyor. Bu durumda dogabilecek olasi bir nükleer felaket veya saldirida çok yetersiz kaliriz ve büyük can kayiplari yasanir. Geçmiste yasanan Çernobil faciasinda Ukraynalilara Amerika’ dan gelen bir heyet müdahale etmisti. Ülkemizde dünya düzeyinde profesyonel nakiller yapabiliyoruz. Ama sayimiz yetersiz. Geçen sene açilan 80 kisilik hematolog kadrosuna sadece 38 kisi basvuruda bulundu. Bunlarin yetismesi de nereden baksaniz dört yil, bu sorunlar üzerinde THD olarak ciddi emek harciyor ama karsiligini göremiyoruz “ dedi.

Kemik iligi ve kök hücre nakillerinin ölümcül olabilen kan ve bagisiklik sitemi hastaliklarin tedavisinde basariyla uygulanan bir yöntem oldugunu sözlerine ekleyen Özcan, bugün siklikla lösemi, aplastik anemi, Hodgkin hastaligi gibi çesitli lenfomalar, bagisiklik sistemi hastaliklari ile meme ve over kanseri gibi bazi somut tümörlerin tedavisinde kullanildigini söyledi. Bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenmede önemli adimlar attildigini da dile getiren Özcan, yeterli uzman sayisina ulasilmasi ve hücre bankalarinin çogalmasi ile çok daha ileri seviyede basari elde edebileceklerinin altini çizdi.

6-9 Mart tarihlerinde arasinda, yogun bir programda geçen kongrede 14’ ü yabanci olmak üzere 41 uzman konusmaci katildi. Kongrede, Ulusal kök hücre verici bankasi kurulmasi, Kök hücre nakilleri ve geri ödemeler, Ulusal kök hücre nakli aktivitesi, Geç yan etkiler, Göbek kordonu: gelecegin alternatif kh kaynagi mi?, Akut yan etkiler, Kök hücre uygulamalarinda Türkiye ve Dünya’ da yasal durum, Embriyonik kök hücreler, Akraba disi nakiller, Çocuklar ve genç eriskinler için akut lenfoblastik lösemilerinde hematopoetik kök hücre transplantasyon (hkht) endikasyonlari gibi kanser tedavisi adina gelecege isik tutan bir çok konu tartisildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası