Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NÜKLEER SALDIRIYA HAZIRLIKLI DEGILIZ

Antalya’ da düzenlenen 5. Ulusal Kemik Iligi Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi’ nde çarpici gerçekler konusuldu. Türkiye’ de ki hematolog sayisinin azligina dikkat çekilirken olasi nükleer felaketlere hazirlikli olmadigimiz ortaya çikti.

Antalya – Belek, Xanadu Hotel’ de, 6-9 Mart tarihleri arasinda gerçeklestirilen kongrenin basin toplantisinda konusan Kongre ve Türk Hematoloji Dernegi (THD) Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, kanser tedavisinde çok önemli rol oynayan kemik iligi ve kök hücre yapacak uzman sayisinin yetersizligini dile getirdi. Özcan “ Hematolog sayisi bakimindan ülkemizde büyük bir sikinti var. Suan ülkemizdeki hematolog sayisi 200’ ü geçmiyor. Bu sayi Avrupa ve Amerika’ nin yaninda çok komik düzeyde kaliyor. Bu durumda dogabilecek olasi bir nükleer felaket veya saldirida çok yetersiz kaliriz ve büyük can kayiplari yasanir. Geçmiste yasanan Çernobil faciasinda Ukraynalilara Amerika’ dan gelen bir heyet müdahale etmisti. Ülkemizde dünya düzeyinde profesyonel nakiller yapabiliyoruz. Ama sayimiz yetersiz. Geçen sene açilan 80 kisilik hematolog kadrosuna sadece 38 kisi basvuruda bulundu. Bunlarin yetismesi de nereden baksaniz dört yil, bu sorunlar üzerinde THD olarak ciddi emek harciyor ama karsiligini göremiyoruz “ dedi.

Kemik iligi ve kök hücre nakillerinin ölümcül olabilen kan ve bagisiklik sitemi hastaliklarin tedavisinde basariyla uygulanan bir yöntem oldugunu sözlerine ekleyen Özcan, bugün siklikla lösemi, aplastik anemi, Hodgkin hastaligi gibi çesitli lenfomalar, bagisiklik sistemi hastaliklari ile meme ve over kanseri gibi bazi somut tümörlerin tedavisinde kullanildigini söyledi. Bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenmede önemli adimlar attildigini da dile getiren Özcan, yeterli uzman sayisina ulasilmasi ve hücre bankalarinin çogalmasi ile çok daha ileri seviyede basari elde edebileceklerinin altini çizdi.

6-9 Mart tarihlerinde arasinda, yogun bir programda geçen kongrede 14’ ü yabanci olmak üzere 41 uzman konusmaci katildi. Kongrede, Ulusal kök hücre verici bankasi kurulmasi, Kök hücre nakilleri ve geri ödemeler, Ulusal kök hücre nakli aktivitesi, Geç yan etkiler, Göbek kordonu: gelecegin alternatif kh kaynagi mi?, Akut yan etkiler, Kök hücre uygulamalarinda Türkiye ve Dünya’ da yasal durum, Embriyonik kök hücreler, Akraba disi nakiller, Çocuklar ve genç eriskinler için akut lenfoblastik lösemilerinde hematopoetik kök hücre transplantasyon (hkht) endikasyonlari gibi kanser tedavisi adina gelecege isik tutan bir çok konu tartisildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası