Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NÜKLEER SALDIRIYA HAZIRLIKLI DEGILIZ

Antalya’ da düzenlenen 5. Ulusal Kemik Iligi Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi’ nde çarpici gerçekler konusuldu. Türkiye’ de ki hematolog sayisinin azligina dikkat çekilirken olasi nükleer felaketlere hazirlikli olmadigimiz ortaya çikti.

Antalya – Belek, Xanadu Hotel’ de, 6-9 Mart tarihleri arasinda gerçeklestirilen kongrenin basin toplantisinda konusan Kongre ve Türk Hematoloji Dernegi (THD) Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, kanser tedavisinde çok önemli rol oynayan kemik iligi ve kök hücre yapacak uzman sayisinin yetersizligini dile getirdi. Özcan “ Hematolog sayisi bakimindan ülkemizde büyük bir sikinti var. Suan ülkemizdeki hematolog sayisi 200’ ü geçmiyor. Bu sayi Avrupa ve Amerika’ nin yaninda çok komik düzeyde kaliyor. Bu durumda dogabilecek olasi bir nükleer felaket veya saldirida çok yetersiz kaliriz ve büyük can kayiplari yasanir. Geçmiste yasanan Çernobil faciasinda Ukraynalilara Amerika’ dan gelen bir heyet müdahale etmisti. Ülkemizde dünya düzeyinde profesyonel nakiller yapabiliyoruz. Ama sayimiz yetersiz. Geçen sene açilan 80 kisilik hematolog kadrosuna sadece 38 kisi basvuruda bulundu. Bunlarin yetismesi de nereden baksaniz dört yil, bu sorunlar üzerinde THD olarak ciddi emek harciyor ama karsiligini göremiyoruz “ dedi.

Kemik iligi ve kök hücre nakillerinin ölümcül olabilen kan ve bagisiklik sitemi hastaliklarin tedavisinde basariyla uygulanan bir yöntem oldugunu sözlerine ekleyen Özcan, bugün siklikla lösemi, aplastik anemi, Hodgkin hastaligi gibi çesitli lenfomalar, bagisiklik sistemi hastaliklari ile meme ve over kanseri gibi bazi somut tümörlerin tedavisinde kullanildigini söyledi. Bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenmede önemli adimlar attildigini da dile getiren Özcan, yeterli uzman sayisina ulasilmasi ve hücre bankalarinin çogalmasi ile çok daha ileri seviyede basari elde edebileceklerinin altini çizdi.

6-9 Mart tarihlerinde arasinda, yogun bir programda geçen kongrede 14’ ü yabanci olmak üzere 41 uzman konusmaci katildi. Kongrede, Ulusal kök hücre verici bankasi kurulmasi, Kök hücre nakilleri ve geri ödemeler, Ulusal kök hücre nakli aktivitesi, Geç yan etkiler, Göbek kordonu: gelecegin alternatif kh kaynagi mi?, Akut yan etkiler, Kök hücre uygulamalarinda Türkiye ve Dünya’ da yasal durum, Embriyonik kök hücreler, Akraba disi nakiller, Çocuklar ve genç eriskinler için akut lenfoblastik lösemilerinde hematopoetik kök hücre transplantasyon (hkht) endikasyonlari gibi kanser tedavisi adina gelecege isik tutan bir çok konu tartisildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası