Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTALIKLAR SIZI YAKALAMADAN SIZ ONLARI YAKALAYIN

Kadiköy Sifa Saglik Grubu, bireylerin hayatlarini yüksek kalitede sürdürmesini saglamak amaciyla, “Ileri Önleyici ve Tamamlayici Tip Uygulamalari”ni güvenilir bir yol olarak sunuyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Ileri Önleyici ve Tamamlayici Tip Bölümü Medikal Direktörü Uzm. Dr. Cenk Ogurtani, hastaliklarin ortaya çikmasinin ardindan vücutta olusacak hasarlari tedavi etmek yerine, henüz hiç hasta olmadan önlem almanin, bireyin vücut sagligini korumak için çok daha etkili bir yöntem oldugunu belirtiyor.

Ileri Önleyici ve Tamamlayici Tip ” anlayisi öncelikle bireyin mevcut tüm saglik sorunlarinin ayrintili olarak incelenmesini gerektiriyor. Beslenme, uyuma, genel yasam aliskanliklari ve çalisma sartlari ayrintilari ile saptaniyor. Yakin akrabalarin saglik durumlari ve kalitsal olabilecek hastaliklar kaydediliyor. Dr. Cenk Ogurtani, bu kapsamda yasami ciddi sekilde kisalttigi bilinen sigara, obezite, hipertansiyon, damar sertligi, diyabet gibi bes ana etkenin de özellikle sorusturuldugunu belirtiyor.

Bu asamanin ardindan, genel tibbi rutin muayene yapilmalidir diyen Dr. Cenk Ogurtani, bu rutin muayenenin erkeklerde prostat, kadinlarda ise meme muayenesini de mutlaka içermesi gerektigini sözlerine ekliyor.

Genlerinizi Bilerek Hastaliklara Önlem Alin…

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Uzman Doktoru Cenk Ogurtani, yasam tarzi kadar genetik yatkinliklarin da hastaliklarin ortaya çikmasinda büyük rol oynadigini açikliyor.”Genetik arastirmalar ve kisiye özgü koruyucu tip uygulamalari ile bireylere günümüzün son bilgileri isiginda, kompleks hastalik risklerinin degerlendirilmesi açisindan önemi olan genetik tarama testleri uygulaniyor ve gelecekle ilgili kisiye özel öneriler ve tedavi yaklasiminda bu testlerin sonuçlari da dikkate aliniyor” diyor.

Yasam kalitesinin, genler ile birlikte diyet, egzersiz, stres, sigara kullanimi ve asiri alkol tüketimi gibi etmenlerin etkilesiminin sonucu oldugunu belirten Dr. Cenk Ogurtani: ‘Son yillarda Ileri Önleyici ve Tamamlayici Tipta, GentestVital® analizlerini uygulamaya basladik. Böylece, her bireyin kendi genetik yapisi ekseninde optimum sagliga ulasabilmesi amaci ile bireye, hekimine, diyetisyenine, egzersiz danismanina, sagligi açisindan yardimci olmak üzere analizler yapiyoruz’

GentestVital® ile yapilan analizin sonucunda; kronik ve kompleks hastaliklara olan kisisel yatkinlik belirlenebiliyor. Bu analiz sonrasinda, beslenme sekli, fiziksel aktivite ve yasam tarzinin nasil düzenlenecegine yönelik detayli bilgiler veriliyor.

Özel testler yapilmalidir…

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Ileri Önleyici ve Tamamlayici Tip Bölümü Medikal Direktörü Uzm. Dr. Cenk Ogurtani, kisinin gerçek takvim yasi ile hali hazir biyolojik yasi arasindaki farklari anlamaya yönelik bazi fizyolojik testler ve yine özel cihazlarla yapilan kemik yogunlugu ölçümü, bazal metabolizma hizi, vücut kompozisyon analizi (Vücut yag orani ölçümü) ve göz muayenesinin özel testler kapsaminda oldugunu belirtiyor ve ekliyor; “Ayrica Bioaging® fiziksel, zihinsel ve duyusal performans testleri bu asamada gerçeklestirilebilir. Bu testler ile elde edilen bireysel performans degerleri, ayni yastaki yüksek sayidaki saglikli bireylerin ortalama performanslari ile karsilastirilarak istatistiksel anlamlar aranir.”

Göz ve göz dibi muayenesi çesitli hastaliklarin erken tespit edilmesi için çok önemlidir…

Dr. Cenk Ogurtani, üzerinde durulmasi gereken bir diger konunun da Göz ve gözdibi (retina) muayenesi oldugunu ve bu muayenenin genel damar sagligi ve bazi sistemik kompleks hastaliklarin (Diabet, hipertansiyon, vaskülit, damar sertligi, romatolojik hastaliklar, çesitli kalitsal hastaliklar ve sendromlar gibi) varliginin ve erken belirtilerinin tespit edilmesinde kiymetli ve vazgeçilmez bilgiler sagladigini vurguluyor ve ekliyor : Üstelik katarakt , yasa bagli makula dejenerasyonu ve hatta kisiye 40 yas sonrasi artik yaslandigini ilk hatirlatan belirtilerden birisi olan yakini görme bozuklugu gibi yasam kalitemizi çok olumsuz yönde etkileyebilecek hastaliklar artik uygulanabilecek bilinçlenme ve koruyucu tip önlemleri ile durdurulabilme veya geciktirilebilme yoluna girmistir.

Biyolojik Yas Nedir, Nasil Bulunur?

Biyolojik yas, beden ve ruhun isbirligi ile olusan gerçek yastir diyen Kadiköy Sifa Saglik Grubu Uzman Doktoru Cenk Ogurtani: ‘Bu yas kimileri için gerçek yasindan küçük, kimileri içinse büyüktür. Yanlis yasam tarzi seçimleri, olumsuz genetik miras ve sagliksiz çevre kosullarinda hizla yaslanirsiniz. Tam tersine iyi bir genetik miras, saglikli bir çevre ve dogru yasam tarzi seçimleri ile yaslanirken de saglikli ve genç kalirsiniz.’

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Uzman Doktoru Cenk Ogurtani, ‘Biyolojik yasin saptanmasi için, kisiyi tipki kapsamli check-up yapar gibi bir degerlendirmeye aliyoruz. Toplanan tüm degerlerin normalden sapmalarini, matematiksel bir formülle hesaplayarak kisinin biyolojik yasinin ne oldugunu yaklasik bir degerle ortaya koyuyoruz.’

Biyolojik yasin kronolojik yastan küçük olmasini isteyenler yani yaslanmak istemeyenler için Dr. Cenk Ogurtani, sigara içilmemesi, alkol alinmamasi ya da minimum seviyede tutulmasi, stresin kontrol altina alinmasi, dogru beslenilmesi, temiz bir çevrede yasanmasi ve iyi uyunmasi gerektiginin altini çiziyor.

Check – up ; ileri önleyici tip uygulamalarinin temel taslarindan biridir

Kadiköy Sifa Uzman Doktoru Cenk Ogurtani, ‘Ileri Önleyici Tip Uygulamasinin’ temel taslarindan birisini olusturan check-up”in oldukça genis tutulan ve düzeltici, önleyici strateji ve tedavilerle ilgili önemli ipuçlari saglayan bir uygulama oldugunun altini çiziyor : “Istenecek testler kisiye göre dizayn edilmekte ve testlerin spektrumu yasa, cinsiyete, geçirilmis hastaliklara, aile anamnezine, varsa genetik polimorfizm testi sonuçlarina, hastadan elde edilen genel ve fiziki durum izlenimine göre degistirilmektedir”

Ayrintili Bilgi için: 0216 542 55 55
www.kaliteliyasam.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası