Genel SağlıkHABERLER

HASTALIKLAR SİZİ YAKALAMADAN SİZ ONLARI YAKALAYIN

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu, bireylerin hayatlarını yüksek kalitede sürdürmesini sağlamak amacıyla, “İleri Önleyici ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları”nı güvenilir bir yol olarak sunuyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu İleri Önleyici ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü Medikal Direktörü Uzm. Dr. Cenk Oğurtanı, hastalıkların ortaya çıkmasının ardından vücutta oluşacak hasarları tedavi etmek yerine, henüz hiç hasta olmadan önlem almanın, bireyin vücut sağlığını korumak için çok daha etkili bir yöntem olduğunu belirtiyor.

İleri Önleyici ve Tamamlayıcı Tıp ” anlayışı öncelikle bireyin mevcut tüm sağlık sorunlarının ayrıntılı olarak incelenmesini gerektiriyor. Beslenme, uyuma, genel yaşam alışkanlıkları ve çalışma şartları ayrıntıları ile saptanıyor. Yakın akrabaların sağlık durumları ve kalıtsal olabilecek hastalıklar kaydediliyor. Dr. Cenk Oğurtanı, bu kapsamda yaşamı ciddi şekilde kısalttığı bilinen sigara, obezite, hipertansiyon, damar sertliği, diyabet gibi beş ana etkenin de özellikle soruşturulduğunu belirtiyor.

Bu aşamanın ardından, genel tıbbi rutin muayene yapılmalıdır diyen Dr. Cenk Oğurtanı, bu rutin muayenenin erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme muayenesini de mutlaka içermesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

Genlerinizi Bilerek Hastalıklara Önlem Alın…

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Uzman Doktoru Cenk Oğurtanı, yaşam tarzı kadar genetik yatkınlıkların da hastalıkların ortaya çıkmasında büyük rol oynadığını açıklıyor.”Genetik araştırmalar ve kişiye özgü koruyucu tıp uygulamaları ile bireylere günümüzün son bilgileri ışığında, kompleks hastalık risklerinin değerlendirilmesi açısından önemi olan genetik tarama testleri uygulanıyor ve gelecekle ilgili kişiye özel öneriler ve tedavi yaklaşımında bu testlerin sonuçları da dikkate alınıyor” diyor.

Yaşam kalitesinin, genler ile birlikte diyet, egzersiz, stres, sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi gibi etmenlerin etkileşiminin sonucu olduğunu belirten Dr. Cenk Oğurtanı: ‘Son yıllarda İleri Önleyici ve Tamamlayıcı Tıpta, GentestVital® analizlerini uygulamaya başladık. Böylece, her bireyin kendi genetik yapısı ekseninde optimum sağlığa ulaşabilmesi amacı ile bireye, hekimine, diyetisyenine, egzersiz danışmanına, sağlığı açısından yardımcı olmak üzere analizler yapıyoruz’

GentestVital® ile yapılan analizin sonucunda; kronik ve kompleks hastalıklara olan kişisel yatkınlık belirlenebiliyor. Bu analiz sonrasında, beslenme şekli, fiziksel aktivite ve yaşam tarzının nasıl düzenleneceğine yönelik detaylı bilgiler veriliyor.

Özel testler yapılmalıdır…

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu İleri Önleyici ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü Medikal Direktörü Uzm. Dr. Cenk Oğurtanı, kişinin gerçek takvim yaşı ile hali hazır biyolojik yaşı arasındaki farkları anlamaya yönelik bazı fizyolojik testler ve yine özel cihazlarla yapılan kemik yoğunluğu ölçümü, bazal metabolizma hızı, vücut kompozisyon analizi (Vücut yağ oranı ölçümü) ve göz muayenesinin özel testler kapsamında olduğunu belirtiyor ve ekliyor; “Ayrıca Bioaging® fiziksel, zihinsel ve duyusal performans testleri bu aşamada gerçekleştirilebilir. Bu testler ile elde edilen bireysel performans değerleri, aynı yaştaki yüksek sayıdaki sağlıklı bireylerin ortalama performansları ile karşılaştırılarak istatistiksel anlamlar aranır.”

Göz ve göz dibi muayenesi çeşitli hastalıkların erken tespit edilmesi için çok önemlidir…

Dr. Cenk Oğurtanı, üzerinde durulması gereken bir diğer konunun da Göz ve gözdibi (retina) muayenesi olduğunu ve bu muayenenin genel damar sağlığı ve bazı sistemik kompleks hastalıkların (Diabet, hipertansiyon, vaskülit, damar sertliği, romatolojik hastalıklar, çeşitli kalıtsal hastalıklar ve sendromlar gibi) varlığının ve erken belirtilerinin tespit edilmesinde kıymetli ve vazgeçilmez bilgiler sağladığını vurguluyor ve ekliyor : Üstelik katarakt , yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve hatta kişiye 40 yaş sonrası artık yaşlandığını ilk hatırlatan belirtilerden birisi olan yakını görme bozukluğu gibi yaşam kalitemizi çok olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıklar artık uygulanabilecek bilinçlenme ve koruyucu tıp önlemleri ile durdurulabilme veya geciktirilebilme yoluna girmiştir.

Biyolojik Yaş Nedir, Nasıl Bulunur?

Biyolojik yaş, beden ve ruhun işbirliği ile oluşan gerçek yaştır diyen Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Uzman Doktoru Cenk Oğurtanı: ‘Bu yaş kimileri için gerçek yaşından küçük, kimileri içinse büyüktür. Yanlış yaşam tarzı seçimleri, olumsuz genetik miras ve sağlıksız çevre koşullarında hızla yaşlanırsınız. Tam tersine iyi bir genetik miras, sağlıklı bir çevre ve doğru yaşam tarzı seçimleri ile yaşlanırken de sağlıklı ve genç kalırsınız.’

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Uzman Doktoru Cenk Oğurtanı, ‘Biyolojik yaşın saptanması için, kişiyi tıpkı kapsamlı check-up yapar gibi bir değerlendirmeye alıyoruz. Toplanan tüm değerlerin normalden sapmalarını, matematiksel bir formülle hesaplayarak kişinin biyolojik yaşının ne olduğunu yaklaşık bir değerle ortaya koyuyoruz.’

Biyolojik yaşın kronolojik yaştan küçük olmasını isteyenler yani yaşlanmak istemeyenler için Dr. Cenk Oğurtanı, sigara içilmemesi, alkol alınmaması ya da minimum seviyede tutulması, stresin kontrol altına alınması, doğru beslenilmesi, temiz bir çevrede yaşanması ve iyi uyunması gerektiğinin altını çiziyor.

Check – up ; ileri önleyici tıp uygulamalarının temel taşlarından biridir

Kadıköy Şifa Uzman Doktoru Cenk Oğurtanı, ‘İleri Önleyici Tıp Uygulamasının’ temel taşlarından birisini oluşturan check-up”ın oldukça geniş tutulan ve düzeltici, önleyici strateji ve tedavilerle ilgili önemli ipuçları sağlayan bir uygulama olduğunun altını çiziyor : “İstenecek testler kişiye göre dizayn edilmekte ve testlerin spektrumu yaşa, cinsiyete, geçirilmiş hastalıklara, aile anamnezine, varsa genetik polimorfizm testi sonuçlarına, hastadan elde edilen genel ve fiziki durum izlenimine göre değiştirilmektedir”

Ayrıntılı Bilgi için: 0216 542 55 55
www.kaliteliyasam.org