Genel SağlıkHABERLER

ÖLÜMLÜ KAZALARIN %25’İ EVDE GERÇEKLEŞİYOR!

Önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanan olaylara “kaza” diyoruz. Bu kazaların bir kısmı ölümle sonuçlanabiliyor ve ölümlü kazaların da %25’i de en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor. Kadıköy Şifa Hastanesi Acil Hekimi Dr. Tayfun Ergül, ev kazalarının nedenlerini ve nasıl ilkyardım yapılması gerektiğini anlattı.

Ev kazalarından en çok etkilenen aile bireyleri sırasıyla çocuklar, yaşlılar ve kadınlar. Ev kazalarının en sık görülen nedenlerini ise şöyle sıralamak mümkün:

Düşme ve çarpmalar
Kesikler
Yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma
Suda boğulma
Zehirlenme
Yanıklar
Elektrik çarpması
Ateşli silah yaralanmaları

Özellikle çocukların ve yaşlıların kaza risklerini azaltmak için birtakım basit önlemler almak mümkün.

Kaygan zeminlere önlem alınması, yürüme yolu üzerindeki halı, kilim, küçük sehpa, aksesuar v.b. eşyanın kaldırılması kayarak veya takılarak düşme tehlikesini azaltır. Ayrıca evdeki sert köşelere yumuşak yastık bağlanması çocuklar için iyi bir önlem olabilir.

Yine kesikleri önleyebilmek için bıçak, makas, jilet gibi kesici aletleri, kırılabilecek cam eşyayı, keskin uçlu ve kırık oyuncakları çocukların erişemeyecekleri şekilde ortadan kaldırmak doğru olacaktır.

Çocukların evde boğulmalarını önlemek için boğaza kaçabilecek kuruyemiş, şeker, toplu iğne, boncuk, mücevher, düğme, sosis gibi şeylerin ortada bırakılmaması, suda boğulmaların önüne geçebilmek için de kovada, leğende, küvette su unutulmaması çok önemlidir. Çocukları yıkanma sırasında asla yalnız bırakmamak, kapıya, telefona bakmak için dahi yanından ayrılmamak çocuk bakımının alfabesi olmalıdır.

Zehirlenmeleri önlemek için tarihi geçmiş gıda ve ilaçlar derhal atılmalıdır. Kimyasal maddeler ve temizlik malzemeleri ile böcek ve fare zehirleri mutlaka çocukların erişemeyeceği kapalı dolap veya kilitli yerlerde saklanmalıdır. Bu malzemeler su, süt veya meşrubat şişelerine konmamalıdır.

Yanıklardan korunmak için çocuğunuzu soba yanında bırakmayın. Ulaşılabilecek yerlerde kaynar su dolu kap, kova, tencere v.b. ile fişe takılı ütü bulundurmayın. Masada ve ocakta tencerenin, tavanın sapını içe dönük tutun.

Elektrik çarpmalarından korunmak için evde açık elektrik kablosu ve priz bırakmayın. Prizleri çocukların erişemeyeceği yüksekliğe aldırın. Tamirat sırasında elektriği sigortadan kesin. Kaza anında önce sigortadan elektriği kesin. Kazazedeye sonra dokunun.

Ateşli silahlarınızı evin gizli ve kilitli bir bölümünde bulundurun. Silahınız boş ve emniyeti kapalı olsun. Silahınızı çocuğunuzun önünde temizlemeyin.

İlkyardım nasıl yapılmalı?

Yanıklarda hiçbir şey sürmeyin, dokunmayın, deriyi soymayın. Sıvı dolu keseyi patlatmayın. Yalnızca 15 dakika soğuk su altında soğutun.

Kesiklerde yaranın üzerine temiz bir bez örtüp avucunuzun içi ile en az 5 dakika basınç uygulayın. Yarayı antiseptik solüsyonla veya temiz su ile yıkayın. Yara temizliğinde veya kapatmasında pamuk kullanmayın.

Elektrik çarpmasında önce elektriği sigortadan kesin. Kalın tahta veya gazete destesi üzerine basarak ve tahta sopa kullanarak kazazedeyi çekin.

Kimyasal (çamaşır suyu v.b.) zehirlenmelerinde kusturmayın, ağızdan bir şey vermeyin.

Her türlü kazada ilk müdahale sonrası en yakın sağlık kurumuna ulaşın.