Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RISKLI GELISIM: ERKEN ERGENLIK

Son zamanlarin en büyük gelisim sorunu erken ergenlik; Kadiköy Sifa Saglik Kurumlari uzman doktorlarina göre, geçen yillara oranla çok büyük artis sergiliyor.

Erken ergenligin bir hastalik oldugunu belirten Kadiköy Sifa Saglik Kurumlari doktorlarindan Op. Dr. Evrim Aksoy, anne ve babalarin konuyla ilgili bilinçli olmasi gerektigine dikkat çekiyor.

Çocukluktan gençlige geçisin ilk duragi olarak bilinen ergenlik (adolesan) döneminin, erkeklerde dokuz, kizlarda yedi yasin altina düsmesini erken ergenlik olarak adlandiran kadin hastaliklari ve dogum uzmani Op. Dr. Evrim Aksoy: “Baslica iki kusurla ortaya çikan dönem ya beyin hormonlarinin erken salgilanmasi ya da yumurtalik ve böbrek üstü bezinden salgilanan hormonlarin asiri olmasiyla ilgilidir.”

Genetik faktörlerin çok az etkisi oldugunu açiklayan kadin hastaliklari ve dogum uzmani Op. Dr. Evrim Aksoy, beyin tümörleri, beyin apse, kist ve enfeksiyonlari, kizlarda yumurtalik kist ve tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid hormon eksikligi(hipotiroidi) ve tedavi amaciyla kullanilan seks hormonlarinin erken ergenligi tetikledigini belirtiyor.

Kadin hastaliklari ve dogum uzmani Op. Dr. Evrim Aksoy’a göre; beyin hormonlarindan kaynaklanan erken ergenligin sebebi, kiz çocuklarinda henüz tam olarak açiklanamiyorken, erkek çocuklarinda beyin-sinir hastaliklarina bagli oldugu saptanmis bulunuyor.

Ayrica, bu süreci yasayan çocuklar, baslangiçta yasitlarina göre uzun boylu olmalarina karsin, kemik uçlarinin erken kapanmasi sonucu, eriskin yaslarda akranlarina göre daha kisa boylu kaliyor.

Ergenlik dönemi egitiminin; ailede basladigini, okul ve çevre ile devam eden bir süreç oldugunu belirten kadin hastaliklari ve dogum uzmani Op. Dr. Evrim Aksoy, özellikle ilkögretim çaginda alinacak egitimin çok önemli olduguna inaniyor.

Egitimin önemini her çalismasinda vurgulayan Kadiköy Sifa Saglik Kurumlari, Molped isbirligi ile Kasim ayi boyunca alti ilkokulda, ergen jinekolojisi, psikolojisi ve ürolojisi ile ilgili egitim seminerleri düzenleyerek gençleri bu konularda bilgilendirmeyi amaçliyor.

Ergenlik dönemi sorunlarinin genellikle, ergenin kimlik çatismalari, aile içi iletisim sorunlari, arkadaslik iliskilerinde yasanan sorunlar ve akademik sorunlar oldugunu belirten Kadiköy Sifa Saglik Kurumlari’ndan psikolog Fatma Tosun ise: “Gençlerin, ergenlik dönemindeki degisikliklere daha rahat uyum saglayabilmesi için ailelere psikolojik danismanlik hizmeti sunarak bu süreci en saglikli sekilde geçirmelerine yardimci oluyoruz.” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası