Genel SağlıkHABERLER

‘OBEZİTENİN EN ÖNEMLİ NEDENİ DURAĞAN YAŞAM’

Bir halk sağlığı hastalığı olan obezitenin, kolon ve rahim kanserleri için ciddi bir risk olduğu hatırlatıldı.

Obezlerin (Aşırı şişmanlık) zayıflayarak sağlıklarına kavuşabilmeleri için en uygun yöntemin, ABD’de yaygın olarak kullanılan “Davranış Tedavisi” olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (S.Ü) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya, aşırı şişmanlık anlamına gelen obezitenin, yüksek miktarda enerji içeren yağın yakılmayarak vücudun çeşitli bölgelerinde toplanmasından kaynaklandığını kaydetti.

Obezete’nin insan yaşamını tehdit eden kronik bir hastalık olması dışında, geniş toplum kesimlerine yayılması ile de bir halk sağlığı hastalığı haline geldiğini belirten Kaya, “Özellikle basında obezlere kilo verdirmeye yönelik, muz ve su diyeti gibi isimlerle sunulan diyetler hastaya hiç bir fayda vermediği gibi, tamamı zararlıdır” dedi.

ŞOK DİYETLERDEN KAÇININ

Obezitenin, kısa zamanda kilo verdirmeyi vadeden sağlıksız diyetlerle tedavisinin mümkün olmadığını, yaşam boyu titizlikle sürdürülmesi gereken bir tedavi süreci gerektirdiğini vurgulayan Kaya, şunları söyledi: “Obezitenin en önemli nedeni durağan yaşamdır. Kendisini rahatsız eden ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlayan aşırı kilolardan kurtulmak isteyen obezler öncelikle alışkanlıklarını değiştirmeliler. Obezitenin ABD’de yaygın olarak kullanılan ve en sağlıklı tedavi şekli, ‘Davranış Tedavisi’ yöntemidir. Dengeli ve düzenli beslenip egzersiz yapmayı öneren bu yöntemle ayda 2 kilo zayıflayan obezler, belki bir mankenin fiziğine kavuşamazlar ancak tüm fazla kilolarından zaman içinde tamamen kurtulurlar.”

ÖNCE GÖZÜ DOYMALI

“Davranış Tedavisi” yönteminde sert yaptırımlara başvurulmadan hastanın önce gözünün doyurulması gerektiğini belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yöntemle zayıflamak isteyenler öncelikle günlük yaşantılarını ve alışkanlıklarını değiştirmek zorundalar. Uzman doktor yardımıyla kendini kontrol etmeyi öğrenen hastanın, gördüğü her türlü yiyeceği satın almaması için öncelikle yanında fazla para taşımaması gerekiyor. Alışverişlerini önceden hazırladığı listelere göre yapacak olan obezlerin hazır yiyecekleri unutup buzdolaplarından uzak durmaları şart. Az miktarlarda olmak şartıyla günde 6 öğün yemek yemesi gereken obezlerin, kabul ve davetlerde sunulan ikramlara hayır demeyi öğrenmesi, yemekleri hep aynı mekanda ve iyice çiğneyerek yemesi gerekiyor.”

YÜRÜYÜŞÜ İHMAL ETMEYİN

Aktiviteyi artırmanın genellikle yanlış anlaşıldığını vurgulayan Kaya, obezler için en iyi sporun haftada üç kez yapılacak tempolu yürüşler olduğunu, bu yöntemlerle kilo vermeye başlayan, böylece kandaki yağ oranı azalan hastalaların psikolojik olarak da büyük bir rahatlama içine gireceğini söyledi.

Şeker hastalarının yüzde 30’nun, yüksek tansiyon hastalarının ise yüzde 25’inin bu yöntemi kullanarak zayıflaması halinde ilaç kullanmaktan kurtulacaklarını kaydeten Kaya, bir halk sağlığı hastalığı olan obezitenin kolon ve rahim kanserleri için de ciddi boyutta risk oluşturduğunu sözlerine ekledi.