Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kepçe kulaklar çocuklarin sosyal hayatini etkiliyor.

Yüzümüzde bulunan yapilardan biri olan kulaklarin görünümü yüz estetiginin en önemli tamamlayicisi. Kulakta en sik görülen estetik bozukluk, halk arasinda “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandirilan sekil bozuklugu olarak karsimiza çikiyor. Aileden gelen bir sekil bozuklugu olan kepçe kulak, kulak kikirdaklarinin zayif olmasi nedeniyle kulak kivrimlarinin yeterli olusmamasi ve buna bagli olarak kulagin öne, yana dogru açili durdugu durum olarak tanimlaniyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç Dr. Ibrahim Askar kepçe kulak ameliyatlari hakkinda bilgi veriyor.

5 yasindan sonra yapilabilir…

Diger estetik ameliyatlarindan farkli olarak kepçe kulak düzeltilmesi 6 yasindan sonra yapilabiliyor. Çünkü vücutta kikirdak gelisimi 6 yasinda tamamlanmaktadir. Kepçe kulak deformitesi çocuk okula baslamadan önce yapilirsa okulda arkadaslarinca alay edilme sonucu olusabilecek psikolojik problemlerden korunulmus oluyor.

Kepçe kulak çocuklarda kendine güvensizlige sebep olabiliyor!

Kepçe kulak, okul çagindaki çocuklarin kiz veya erkek en büyük problemlerinden biri. Çünkü bu durum okulda arkadaslari için alay konusu olan çocuklarin okul basarilarini ve sosyal iliskilerini ciddi oranda etkileyebiliyor. Çocuklar okula uyum problemleri yasayabiliyorlar ve hatta ileride bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabiliyor. En iyi tedavi, ebeveynleri tarafindan kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doktor kontrolünde dogumdan 2–3 hafta sonra devamli kulaklara bir elastik bandajin bir kaç ay süre ile uygulanmasidir. Sonuç genellikle basarili oluyor ve ileride ameliyat gerek kalmiyor.

Eriskinler de olabilir!

Eriskinlerde de kolaylikla kepçe kulak düzeltme ameliyati yapilabiliyor ve hiçbir sakincasi yoktur. Toplumumuzda sosyo-ekonomik nedenlerle çocuklugunda tedavi edilmemis hastalar ilerde eriskin olduklarinda ve kendi maddi imkânlarina kavustuklarinda ameliyat oluyor.

Hastalar ameliyattan hemen sonra evine dönebiliyor. Ortalama ameliyat süresi bir saattir. Ameliyat sonrasi, ameliyat bölgesi baskili pansuman yapilarak, sariliyor. Ameliyat bölgesine ertesi gün tekrar pansuman yapilmalidir. Sargilar açildiktan sonra 2-3 hafta kadar ne siki ne de gevsek olmayacak sekilde tenisçi bandi veya saç bandi kullanilmasi öneriliyor. Kulaktaki morluklarin ve ödemlerin geçmesi 15 gün gibi bir süreyi almaktadir.

Erkeklerden yogun talep var!

Kepçe kulak ameliyati erkeklerin de yogun talep ettigi bir estetik ameliyat. Çünkü kadinlar saçlari ile kulaklarini kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kisa saçlari nedeniyle bunu kolay saklayamiyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası