Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kepçe kulaklar çocuklarin sosyal hayatini etkiliyor.

Yüzümüzde bulunan yapilardan biri olan kulaklarin görünümü yüz estetiginin en önemli tamamlayicisi. Kulakta en sik görülen estetik bozukluk, halk arasinda “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandirilan sekil bozuklugu olarak karsimiza çikiyor. Aileden gelen bir sekil bozuklugu olan kepçe kulak, kulak kikirdaklarinin zayif olmasi nedeniyle kulak kivrimlarinin yeterli olusmamasi ve buna bagli olarak kulagin öne, yana dogru açili durdugu durum olarak tanimlaniyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç Dr. Ibrahim Askar kepçe kulak ameliyatlari hakkinda bilgi veriyor.

5 yasindan sonra yapilabilir…

Diger estetik ameliyatlarindan farkli olarak kepçe kulak düzeltilmesi 6 yasindan sonra yapilabiliyor. Çünkü vücutta kikirdak gelisimi 6 yasinda tamamlanmaktadir. Kepçe kulak deformitesi çocuk okula baslamadan önce yapilirsa okulda arkadaslarinca alay edilme sonucu olusabilecek psikolojik problemlerden korunulmus oluyor.

Kepçe kulak çocuklarda kendine güvensizlige sebep olabiliyor!

Kepçe kulak, okul çagindaki çocuklarin kiz veya erkek en büyük problemlerinden biri. Çünkü bu durum okulda arkadaslari için alay konusu olan çocuklarin okul basarilarini ve sosyal iliskilerini ciddi oranda etkileyebiliyor. Çocuklar okula uyum problemleri yasayabiliyorlar ve hatta ileride bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabiliyor. En iyi tedavi, ebeveynleri tarafindan kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doktor kontrolünde dogumdan 2–3 hafta sonra devamli kulaklara bir elastik bandajin bir kaç ay süre ile uygulanmasidir. Sonuç genellikle basarili oluyor ve ileride ameliyat gerek kalmiyor.

Eriskinler de olabilir!

Eriskinlerde de kolaylikla kepçe kulak düzeltme ameliyati yapilabiliyor ve hiçbir sakincasi yoktur. Toplumumuzda sosyo-ekonomik nedenlerle çocuklugunda tedavi edilmemis hastalar ilerde eriskin olduklarinda ve kendi maddi imkânlarina kavustuklarinda ameliyat oluyor.

Hastalar ameliyattan hemen sonra evine dönebiliyor. Ortalama ameliyat süresi bir saattir. Ameliyat sonrasi, ameliyat bölgesi baskili pansuman yapilarak, sariliyor. Ameliyat bölgesine ertesi gün tekrar pansuman yapilmalidir. Sargilar açildiktan sonra 2-3 hafta kadar ne siki ne de gevsek olmayacak sekilde tenisçi bandi veya saç bandi kullanilmasi öneriliyor. Kulaktaki morluklarin ve ödemlerin geçmesi 15 gün gibi bir süreyi almaktadir.

Erkeklerden yogun talep var!

Kepçe kulak ameliyati erkeklerin de yogun talep ettigi bir estetik ameliyat. Çünkü kadinlar saçlari ile kulaklarini kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kisa saçlari nedeniyle bunu kolay saklayamiyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası