Genel SağlıkHABERLER

KEPÇE KULAKLAR ÇOCUKLARIN SOSYAL HAYATINI ETKİLİYOR.

Yüzümüzde bulunan yapılardan biri olan kulakların görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcısı. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılan şekil bozukluğu olarak karşımıza çıkıyor. Aileden gelen bir şekil bozukluğu olan kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durum olarak tanımlanıyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç Dr. İbrahim Aşkar kepçe kulak ameliyatları hakkında bilgi veriyor.

5 yaşından sonra yapılabilir…

Diğer estetik ameliyatlarından farklı olarak kepçe kulak düzeltilmesi 6 yaşından sonra yapılabiliyor. Çünkü vücutta kıkırdak gelişimi 6 yaşında tamamlanmaktadır. Kepçe kulak deformitesi çocuk okula başlamadan önce yapılırsa okulda arkadaşlarınca alay edilme sonucu oluşabilecek psikolojik problemlerden korunulmuş oluyor.

Kepçe kulak çocuklarda kendine güvensizliğe sebep olabiliyor!

Kepçe kulak, okul çağındaki çocukların kız veya erkek en büyük problemlerinden biri. Çünkü bu durum okulda arkadaşları için alay konusu olan çocukların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkileyebiliyor. Çocuklar okula uyum problemleri yaşayabiliyorlar ve hatta ileride bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabiliyor. En iyi tedavi, ebeveynleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doktor kontrolünde doğumdan 2–3 hafta sonra devamlı kulaklara bir elastik bandajın bir kaç ay süre ile uygulanmasıdır. Sonuç genellikle başarılı oluyor ve ileride ameliyat gerek kalmıyor.

Erişkinler de olabilir!

Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabiliyor ve hiçbir sakıncası yoktur. Toplumumuzda sosyo-ekonomik nedenlerle çocukluğunda tedavi edilmemiş hastalar ilerde erişkin olduklarında ve kendi maddi imkânlarına kavuştuklarında ameliyat oluyor.

Hastalar ameliyattan hemen sonra evine dönebiliyor. Ortalama ameliyat süresi bir saattir. Ameliyat sonrası, ameliyat bölgesi baskılı pansuman yapılarak, sarılıyor. Ameliyat bölgesine ertesi gün tekrar pansuman yapılmalıdır. Sargılar açıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ne sıkı ne de gevşek olmayacak şekilde tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması öneriliyor. Kulaktaki morlukların ve ödemlerin geçmesi 15 gün gibi bir süreyi almaktadır.

Erkeklerden yoğun talep var!

Kepçe kulak ameliyatı erkeklerin de yoğun talep ettiği bir estetik ameliyat. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kısa saçları nedeniyle bunu kolay saklayamıyorlar.