Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis eti hastaligi erken doguma yol açabilir

Yapilan arastirmalara göre dis eti hastaliginin erken doguma yol açabildigi ortaya çikmistir. Plusdent Dis Kliniginden Dishekimi Onur Öztürk dis sagligiyla ilgilenen hamile annelere agiz ve dis sagliklarini hamilelik döneminde nasil korumalari gerektigi konusunda bazi tavsiyelerde bulundu.

Yapilan arastirmalara göre dis eti hastaliginin erken doguma yol açtigi düsünülmektedir. Agiz içinde dis etlerinde hastaliga yol açan bakterilere bagli olarak gelisen enfeksiyona karsi vücudun hormon dengesinin bozulmasi erken dogumun sebepleri arasinda gösterilmektedir. Erken dogmus çocuklar zamaninda dogmus çocuklar kadar saglikli degildir ve erken dogum ya da düsük kilolu dogum nedeni ile olusan komplikasyonlar, bebek ölümlerinin yüzde 60’ini olusturmaktadir. Bu sebepten dolayi erken dogumu tetikleyecek etkenlerden uzak durmak gerekir, eger var olan bir dis eti enfeksiyonunuz var ve su anda hamile iseniz doktorunuzun onayi ile yapilacak olan dis eti tedavisi sizi bu riskten kurtaracaktir.

Dishekimliginde hamilelik döneminde kadinlarin agiz sagliginin olumsuz etkilendiginin bilinmesine ragmen, yapilan arastirma sonucunda erken dogum ve diseti hastaligi arasindaki baglanti bulunmustur. Bilim adamlari, erken dogum riski tasiyan her 3 kadindan birinde, agizlarinda ve amniyotik sivilarinda diseti hastaligi bakterilerine rastladigindan, aralarinda bir baglanti olabilecegi konusunda uyariyor ve amniyotik sivi dogmamis bebegi çevreleyen bir sivi oldugu için bu siviya kötü etki eden herhangi bir seyin hem bebek hem de anne açisindan zararli oldugunu belirtiyorlar. Bu durumda ise dis eti hastaligi çok büyük bir risk tasimaktadir. Çogu kadinin hamilelik dönemindeki hormon degisimlerinin agiz sagliklarini kötü etkiledigi bilinen bir gerçek oldugundan dis hekimleri koruyucu tedbirler almakta ve bakim önerilerinde bulunmaktadirlar. “Bazi kadinlarin dis etleri daha kolay kanarken, dis eti hastaligi olanlarda ise hastaligin daha hizli ilerledigi görülmüstür.” “Ayrica bazi kadinlar hamilelik döneminde dislerine bakmaya daha az önem verirler ve bunun da etkisi büyük olabilir.” Bu konuyla ilgili Plusdent Dis Kliniginden Dishekimi Onur Öztürk dis sagligiyla ilgilenen hamile annelere agiz ve dis sagliklarini hamilelik döneminde nasil korumalari gerektigi konusunda bazi tavsiyelerde bulunuyor:

Hamileler için 3-6 aylar arasi dis tedavileri ve rutin dis tasi temizlikleri için en uygun zamandir. Agri yapan, rahatsizlik veren bir problem var ise, anne adayi için kadin dogum doktoru ve dishekimi birlikte tedaviyi programlayarak agrinin ortadan kalkmasini saglamalidirlar. Ancak, acil olmayan tedavilerin hamileyken yapilmasi pek tercih edilmez. Hamilelik öncesinde hamilelik planlanmadan kadin dogum uzmani bir doktor ile görüsüp planlama yapildigi gibi ayni sekilde dishekimine de giderek sorunlu dis ve dis etlerimizle ilgili problemleri hallettirmeli, ayrica radyolojik tetkikleri de yaptirarak sorun dogurabilecek disler de tespit edilerek önceden önlemleri alinmalidir. Bu sekilde sorunsuz ve dis sagligi açisindan stressiz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamilelikte agzimiz hormon seviyelerindeki ani artis sebebiyle diseti iltihaplarina egilimlidir. Eger dis ve dis etlerimizdeki besin artiklari (plak) tam olarak temizlenemezse kolayca gingivitis (kirmizi, siskin, kanamali hastalikli disetleri) olusabilir. Yapilan arastirmalara göre ciddi dis eti rahatsizliklari olan hamile kadinlarda ise erken dogum riski tetiklenmektedir. Bunun hiç olusmamasini saglamak , dogru ve etkin bir sekilde dis firçalamak ve dis ipi kullanimiyla mümkündür.

Genelde sabah bulantilari olan ve sik sik kusan hamilelerde agiz içindeki asidik ortam dislerde asinma, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabilir. Bunu engellemek için agiz gargaralari veya en azindan agzin sik sik su ile çalkalanmasi önerilir. Bundan da etkin ve dogru firçalama ile kurtulmak mümkündür. Fakat kusmanin hemen arkasindan agizdaki ortamin asit seviyesi azami sinira ulastigindan bu sirada disleri firçalamak mine yüzeyinde asinmalara sebep olur. Yapilmasi uygun olan; kusmadan sonra agzi bol su ile çalkalayip 20-30 dakika bekledikten sonra disleri firçalamaktir. Hamilenin sürekli dis firçalamaktan midesi bulaniyorsa, su ile bol bol çalkalayarak agzindan asidi uzaklastirmasinin bile büyük faydasi vardir.

Hamilelerde ayrica olusabilen iyi huylu dis eti tümörleri ise hamilelik bittikten kisa süre sonra yok olur.

Bu süreç boyunca iyi beslenme, dishekimi tarafindan yapilan dis tasi temizlikleri ise, bu dönemde hem dis eti iltihabinin olusmasini engeller hem de çürük ve benzeri problemlerin ortaya çikma ihtimalini azaltir.

“Eger hamileyseniz, agiz sagligi çok önemlidir. Günlük agiz ve dis bakimi kesintiye ugratilmamalidir. “

“Dislerinizi fluoridli dis macunlariyla firçalamali, sekerli yiyecek içecek tüketimini azaltmali ve olabildigi kadar çok dis hekimine gitmelisiniz.”

“Dislerinizi iki dakika boyunca firçalamak ve bütün yüzeyleri temizlemek çok önemlidir. Dis arasi firçalar veya dis ipiyle günde bir kez dislerinizin aralarini temizlemek de önemlidir.”

“Iyi agiz hijyeni sadece sizin için degil, çocugunuz için de yararlidir.”

Hamilelik öncesi tam bir agiz muayenesinden geçerek optimal agiz hijyenine kavusmali ve bunu sürdürme aliskanligini kazanmalidir. Çünkü dis ve dis eti hastaliklari ile hamilelik sirasinda olusan hormonal degisiklikler arasinda direkt iliski vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası