Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“YANLIS ILAÇ KULLANIMI” EN SIK RASTLANAN ÖLÜM NEDENLERINDEN BIRI

Ilaç kullanmayan insan neredeyse yok gibidir. Özellikle, kronik hastaliklarin tedavisi için dahi yeni ilaçlarin kesfedildigi günümüzde olusan talep dogrultusunda pek çok sayida ilaç çesidi bulunmaktadir. Ancak sagligimiz için iyilestirici özellikleri nedeniyle sik sik basvurdugumuz ilaçlar bilinçsizce ve yanlis kullanimlar sonucu ölüme kadar varabilen sonuçlarla da karsimiza çikabilir. Memorial Hastanesi Genetik Tani Merkezi Sorumlusu Uz. Dr. Gülay Özgön, yanlis ilaç kullaniminin zararlari ve bu konu hakkinda insanlara yardimci olan, son yillarin en popüler bilim dallarindan biri “Farmakogenetik” hakkinda bilgi verdi.

Bu kadar çok ilacin kesfinin nedeni: Kisilerin genetik farkliliklari

Toplumdan topluma hatta kisiden kisiye olusan genetik farkliliklar herkesin ilaca verdigi yaniti farklilastirmaktadir. Farmakogenetik de genetik yapi ve kalitsal farkliliklarin kisilerde ilaç kullanimini nasil etkiledigini inceler.

INSAN GENLERI, HASTALIKLARA SEPEP OLDUGU GIBI VÜCUDUN ILACA VERDIGI YANITTAN DA SORUMLUDUR.

Yanlis ilaç kullanimi en sik rastlanan 4. ölüm sebebi

Amerika Birlesik Devletleri’nde yapilan arastirmalarda, ilaç etkilesimleri ve yan etkilerinden ötürü hastaneye yatan-ölen kisi sayisinin, tüm hastane yatis-ölüm nedenleri arasinda 4. sirada yer aldigi ortaya çikmistir. Sonuç olarak yanlis ilaç kullaniminin ne kadar tehlikeli oldugu, yapilan istatistiklerle de dogrulanmistir.

Bireysellesmis tedavi “Farmakogenetik” ile mümkün olacak

Farmakogenetik; hastalarin ilaçlara verdigi cevaplarin olusmasinda temel bir rol oynayan genetik faktörleri inceler. Farmakogenetigin kullanimi ile kisiler arasi DNA farkliliklari saptanarak bireyin ilaca yaniti önceden saptanmakta, sebebi bilinmeyen semptomlar nedeniyle kronik ilaç kullanan kisilerin hastaliklari açiklanabilmektedir.

Bazi ilaçlarin yan etkileri hastanin kabusu olur!

Özellikle bazi tansiyon hastalari, ilaç kullandigi halde ilaca yanit alamazlar. Genetik farkliliklar yüzünden olusan bu durum Farmakogenetik testlerle çözülebilir ve doz ayarlamasiyla sonuca ulasilir.

Kalp hastalari dikkat!

Kalp ritim bozuklugu bulunan ve Bypass ameliyati olmus hastalar, kullandiklari kan sulandirici ilaç sebebiyle 2 haftada bir INR testi ile (pihtilasma zamani) ölçüm yaptirmak zorunda kalirlar. Bu hastalarda kan pihtilasmasi süresinin uzun olmasi istenir ve INR ile hastanin ilaca verdigi tepki ölçülür. Ancak Farmakogenetik laboratuvarinda yapilan testlerle INR yaptirmasina gerek kalmadan, hastanin kullandigi ilaçlar dikkate alinarak doz ayarlamasi yapilir.

Kanser tedavisinde sart!

Özellikle kanser tedavisi için kemoterapi gören hastalari ilaçlarin olumsuz etkilerinden yakinirlar. Farmakogenetik testlerle kisinin genetik yapisina uygun doz ayarlamasi yapilir ve kemoterapi de kullanilan ilaçlara bagli yan etkiler en aza indirilir veya kullanilan ilaçlarin antikanser etkilerinin en az seviyede tutulmasi saglanir.

Unutmamak gerekir ki; her hastaligin tedavisi esnasinda amaç, hem hastaligi iyilestirmek hem de kullanilan ilaçlarin yan veya ters etkilerine en az oranda maruz kalmaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası