Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“YANLIS ILAÇ KULLANIMI” EN SIK RASTLANAN ÖLÜM NEDENLERINDEN BIRI

Ilaç kullanmayan insan neredeyse yok gibidir. Özellikle, kronik hastaliklarin tedavisi için dahi yeni ilaçlarin kesfedildigi günümüzde olusan talep dogrultusunda pek çok sayida ilaç çesidi bulunmaktadir. Ancak sagligimiz için iyilestirici özellikleri nedeniyle sik sik basvurdugumuz ilaçlar bilinçsizce ve yanlis kullanimlar sonucu ölüme kadar varabilen sonuçlarla da karsimiza çikabilir. Memorial Hastanesi Genetik Tani Merkezi Sorumlusu Uz. Dr. Gülay Özgön, yanlis ilaç kullaniminin zararlari ve bu konu hakkinda insanlara yardimci olan, son yillarin en popüler bilim dallarindan biri “Farmakogenetik” hakkinda bilgi verdi.

Bu kadar çok ilacin kesfinin nedeni: Kisilerin genetik farkliliklari

Toplumdan topluma hatta kisiden kisiye olusan genetik farkliliklar herkesin ilaca verdigi yaniti farklilastirmaktadir. Farmakogenetik de genetik yapi ve kalitsal farkliliklarin kisilerde ilaç kullanimini nasil etkiledigini inceler.

INSAN GENLERI, HASTALIKLARA SEPEP OLDUGU GIBI VÜCUDUN ILACA VERDIGI YANITTAN DA SORUMLUDUR.

Yanlis ilaç kullanimi en sik rastlanan 4. ölüm sebebi

Amerika Birlesik Devletleri’nde yapilan arastirmalarda, ilaç etkilesimleri ve yan etkilerinden ötürü hastaneye yatan-ölen kisi sayisinin, tüm hastane yatis-ölüm nedenleri arasinda 4. sirada yer aldigi ortaya çikmistir. Sonuç olarak yanlis ilaç kullaniminin ne kadar tehlikeli oldugu, yapilan istatistiklerle de dogrulanmistir.

Bireysellesmis tedavi “Farmakogenetik” ile mümkün olacak

Farmakogenetik; hastalarin ilaçlara verdigi cevaplarin olusmasinda temel bir rol oynayan genetik faktörleri inceler. Farmakogenetigin kullanimi ile kisiler arasi DNA farkliliklari saptanarak bireyin ilaca yaniti önceden saptanmakta, sebebi bilinmeyen semptomlar nedeniyle kronik ilaç kullanan kisilerin hastaliklari açiklanabilmektedir.

Bazi ilaçlarin yan etkileri hastanin kabusu olur!

Özellikle bazi tansiyon hastalari, ilaç kullandigi halde ilaca yanit alamazlar. Genetik farkliliklar yüzünden olusan bu durum Farmakogenetik testlerle çözülebilir ve doz ayarlamasiyla sonuca ulasilir.

Kalp hastalari dikkat!

Kalp ritim bozuklugu bulunan ve Bypass ameliyati olmus hastalar, kullandiklari kan sulandirici ilaç sebebiyle 2 haftada bir INR testi ile (pihtilasma zamani) ölçüm yaptirmak zorunda kalirlar. Bu hastalarda kan pihtilasmasi süresinin uzun olmasi istenir ve INR ile hastanin ilaca verdigi tepki ölçülür. Ancak Farmakogenetik laboratuvarinda yapilan testlerle INR yaptirmasina gerek kalmadan, hastanin kullandigi ilaçlar dikkate alinarak doz ayarlamasi yapilir.

Kanser tedavisinde sart!

Özellikle kanser tedavisi için kemoterapi gören hastalari ilaçlarin olumsuz etkilerinden yakinirlar. Farmakogenetik testlerle kisinin genetik yapisina uygun doz ayarlamasi yapilir ve kemoterapi de kullanilan ilaçlara bagli yan etkiler en aza indirilir veya kullanilan ilaçlarin antikanser etkilerinin en az seviyede tutulmasi saglanir.

Unutmamak gerekir ki; her hastaligin tedavisi esnasinda amaç, hem hastaligi iyilestirmek hem de kullanilan ilaçlarin yan veya ters etkilerine en az oranda maruz kalmaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası