Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN’DA SÜT IÇIN, SAGLIKLI VE ZINDE KALIN

Ramazan ayinda ögün sayisinin ikiye düsmesi, saglikli ve dengeli beslenmeyi daha da önemli hale getiriyor. Süt, içerdigi karbonhidrat, protein, yag, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, B vitaminleri ve daha bir çok aktif öge ile, Ramazan ayinda da saglikli beslenmenin temelini olusturuyor. Diyetisyen Aysen Arican, sahurda ve iftardan sonra içilen birer bardak sütün, daha sakin ve zinde bir gün geçirilmesini sagladigina dikkat çekiyor. Arican ayrica, sütün ve her türlü besin maddesinin saglikli ambalajda tüketilmesi gerektigini belirtiyor.

Istanbul; Ramazan ayinda ögün zamanlarinda, yemek miktarlarinda ve tercih edilen besinlerin çesitlerinde önemli degisiklikler oluyor. Normal zamanda kisi 4-5 ögünde beslenirken, Ramazan ayinda ögün sayisi ikiye düsüyor. Oysa bedenin ihtiyaci olan enerji, protein, vitamin, mineraller ve en önemlisi kalsiyum ihtiyaci azalmiyor, Ramazan ayi boyunca da yeterli beslenme ile karsilanmasi gerekiyor.

Saglikli bir Ramazan için, süt için

Sütün benzersiz bir besin kaynagi olduguna dikkat çeken Diyetisyen Aysen Arican, Ramazan ayinda saglikli beslenme için süt içmeyi ihmal etmemek gerektigini belirtti. Arican sunlari söyledi:

“Süt içeriginde karbonhidrat, protein, yag, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, B vitaminleri ve daha bir çok aktif ögeyi içinde dengeli olarak barindiran yegane besindir. Sahurda ve iftardan sonra içilen bir bardak süt kisinin daha uzun süre tok kalmasini sagliyor, konsantrasyon bozuklugunu önlüyor, daha sakin ve zinde bir gün geçirilmesini sagliyor, sindirim sistemini düzenliyor, kronik hastaliklardan koruyor, kilo kontrolünü saglamaya yardimci oluyor ve kan sekerini dengeliyor. Bu nedenle Ramazan ayinda süt içmeyi ihmal etmemek gerekiyor.”

Ramazan ayinda saglikli beslenmek için bazi kurallar


Her besin grubundan ihtiyaciniz kadar tüketmeye özen gösterin

Tek besine dayali beslenmekten kaçinin

Her gün biri sahurda, biri iftardan sonra olmak üzere en az iki bardak süt için

Sahur, iftar ve iftar sonrasi en az iki ara ögün yaparak beslenin

Kizartmalar, çok yagli yemekler ve agir yemekler tüketmekten kaçinin

Yemek sonrasi çok agir serbetli tatlilar yerine sütlü ve meyveli tatlilari tercih edin

Yemeklerinizi yavas yiyin, kitlik varmisçasina hizli yemek sindirim sistemi rahatsizliklarina neden olur

Gazli, kolali, kafeinli içecekler yerine süt, ayran, meyve suyu gibi saglikli içecekleri tercih edin

Güvenli gida tüketimine dikkat edin, açikta satilan hiç bir besini tüketmeyin

Topluca yemek yenilen yerlerde, temizligine güvenmiyorsaniz yemek yemeyin

Açikta satilan besinler Ramazan ayinda sagligi tehdit ediyor

Ramazan ayinda nereden geldigi belli olmayan, açikta satilan besinler çok fazla tüketiliyor ve zehirlenme olaylari daha fazla görülüyor. Bu yil havalarin daha da sicak oldugunu göz önünde bulundurarak saglikli besinlerin seçilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Basta süt olmak üzere saglikli ambalajda sunulmayan hiçbir ürünü tüketmemek önem tasiyor.

Seker hastalarinin, kalp hastalarinin, hamilelerin ve çocuklarin, uzmanlarin tüm uyarilarina ragmen oruç tuttuklari gözleniyor. Iftar sonrasi seker yükselmesi, tansiyon yükselmesi, kalp çarpintisi nedeniyle hastanelerin acil servislerine basvuru sayisi da artiyor. Bu nedenle seker hastalarinin, kalp hastalarinin, hamilelerin, çocuklarin ve diger kronik rahatsizligi olanlarin oruç tutmamalari öneriliyor.

Ramazan ayinda kemik sagligini korumanin yolu da süt içmekten geçiyor

Ramazan ayinda da kemik sagliginin korunmasi için mutlaka yeterli miktarda süt içilmesi gerekiyor. Bu ayin geçici bir dönem oldugu düsüncesiyle süt içmek ihmal edilmemeli. Günlük kalsiyum ihtiyacinizi karsilayamadiginizda kemiklerden kalsiyum çekiliyor ve vücutta kullaniliyor. Kemiklerden kalsiyum çekilimi nedeniyle osteoporoza yakalanma riski artiyor. Bu nedenle Ramazan ayi süresince ve diger dönemlerde, günde en az 2 bardak saglikli süt içerek kemiklerin kalsiyumdan yoksun birakilmamasi gerekiyor.

Ramazan ayi boyunca sivi ihtiyacinizi saglikli içeceklerle karsilayin

Iftardan sonra içilen çay ve kahve, içerdikleri kafein nedeniyle vücutta sivi kayiplarinin artmasina neden oluyor. Sivi kaybinin fazla oldugu durumlarda tansiyon dengesi bozuluyor, hipertansiyon durumu ortaya çikiyor. Hücrelerin yenilenmesi, yeni dokularin yapimi yavasliyor, birçok kronik hastaliga zemin hazirlaniyor. Bu nedenlerle Ramazan ayi boyunca süt, meyve suyu gibi saglikli sivi besinlerin tüketiminin artirilmasi önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası