Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Özgül ögrenme güçlügü zeka sorunu degildir

Özgül ögrenme güçlügü, bir çocugun zekasi normal ya da normalin üstünde olmasina ragmen dinleme, düsünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yasitlarina ve zekasina oranla düsük basari göstermesi olarak tanimlanabilir.

Ögrenme ve algilama sorunu, çocugun dogumu ile basliyor. Egitim süreci içinde edinilemez. Yasam boyu süren bir bozukluktur. Dil gelisimi ve kullanimi, konusma, okuma-yazma, matematik becerilerini etkileyen bir sorun oldugu için, bireyin egitimini, meslegini, günlük aktivitelerini etkiliyor.

Özgül ögrenme güçlügü toplumda sikligi %1-15 arasinda degismektedir. Özgül ögrenme güçlügü olan çocuklarin anne babalarinda benzer sorunlar olma olasiligi normal popülasyondan 5-12 kat fazla, ikizlerde özel ögrenme güçlügü olma ihtimali yüksek (bir çocukta varsa digerinde olma olasiligi yüksek) kardeslerde benzer sorunlarin olma olasiligi yüksektir. Erkeklerde kizlara oranla daha sik görülür. Solaklarda normal popülasyondan daha sik gözlenir. Hiperaktivite ile birlikteligi siktir.

BELIRTILERI

Okul Öncesi Dönemine Iliskin Belirtiler

-Dil gelisiminde gecikmeler, konusma bozuklugu (yanlis telaffuz, kelime dagarciginin yavas gelismesi… vb.)

- Yetersiz motor gelisim (öz bakim becerilerinde güçlük, sakarlik, çizim becerilerinde sorun)

- Bazi kavramlari ögrenmede güçlükler (sayilari, alfabeyi, saati ve haftanin günlerini ögrenmede güçlük)

Okul Dönemine Iliskin Belirtiler

- Akademik basari: okul basarisi yasitlarina ve zekasina oranla düsüktür. Bazi derslerde basarisi normal ya da normalüstü iken bazi derslerde (okuma gerektiren sözel agarlikli dersler) düsüktür.

— Okuma becerisi: okuma hiz ve niteligi açisindan yasitlarindan geridir. Harf-ses uyumu gelismemistir. Bazi harfleri seslerini ögrenemez harfin sekli ile sesini birlestiremez.

— Yazma Becerisi: yasitlarina oranla el yazisi okunaksiz ve çirkindir, sinif düzeyine göre yazi yazmasi yavastir, yazarken bazi harf ve sayilari, kelimeleri ters yazar, yazarken bazi harfleri karistirir b-d, m-n gibi. Heceleri atlar ya da harf/hece ekler, sinif düzeyine göre yazili imla ve noktalama hatalari yapar. Küçük- büyük harf, noktalama, hece bölme hatalari, yazarken kelimeler arasina hiç bosluk birakmaz ya da bir kelimeyi iki-üç parçaya bölerek yazar.

— Organize Olma Becerisi: odasi, çantasi, esyalari ve giysileri daginiktir. Defter ve kitaplarini kötü kullanir ve yirtar, yazarken gereksiz satir atlar, bosluk birakir, sayfanin belirli bir kismini kullanmaz, zamanini ayarlamakta güçlük çeker, düsüncelerini organize edemez.

— Oryantasyon(yönetim) becerileri: sag- sol karistirir, yönünü bulmakta zorlanir, dogu-bati, kuzey-güney kavramlarini karistirir. Alt-üst, ön-arka kavramlarini karistirir, zamana iliskin kavramlari (dün-bugün önce-sonra gibi) karistirir. Gün ay, yil, mevsim kavramlarini karistirir. Saati ögrenmekte zorlanir.

— Sözel ifade becerisi: duygu ve düsüncelerini sözel olarak ifade etmekte zorlanir. Serbest konusurken düzgün cümleler kuramaz, heyecanlanir, takilir, sasirir, sinifta sözel katilimi azdir, bazi harflerin seslerini dogru olarak telaffuz edemez.

Tedavi:

Özgül ögrenme güçlügünün tedavisinde, problem olan alanlara yönelik özel egitim destegi verilmesi gereklidir. Çocugun hangi alanlarda güçlügü varsa buna yönelik okuma yazma, oryantasyon, algilama vs. egitimi planlanir. Bunun yaninda ailenin tutumlari konusunda bir danismandan destek alinmasi çocugun güçlüklerini ailece yenme konusunda kolaylik saglayacaktir. Ek hastaliklarin bulunmasi halinde ( hiperaktivite ve depresyon) ilaç tedavisi eklenebilir.

Dr. Savas Yilmaz
Sema Hastanesi
Çocuk Psikiyatrisi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası