Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Özgül ögrenme güçlügü zeka sorunu degildir

Özgül ögrenme güçlügü, bir çocugun zekasi normal ya da normalin üstünde olmasina ragmen dinleme, düsünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yasitlarina ve zekasina oranla düsük basari göstermesi olarak tanimlanabilir.

Ögrenme ve algilama sorunu, çocugun dogumu ile basliyor. Egitim süreci içinde edinilemez. Yasam boyu süren bir bozukluktur. Dil gelisimi ve kullanimi, konusma, okuma-yazma, matematik becerilerini etkileyen bir sorun oldugu için, bireyin egitimini, meslegini, günlük aktivitelerini etkiliyor.

Özgül ögrenme güçlügü toplumda sikligi %1-15 arasinda degismektedir. Özgül ögrenme güçlügü olan çocuklarin anne babalarinda benzer sorunlar olma olasiligi normal popülasyondan 5-12 kat fazla, ikizlerde özel ögrenme güçlügü olma ihtimali yüksek (bir çocukta varsa digerinde olma olasiligi yüksek) kardeslerde benzer sorunlarin olma olasiligi yüksektir. Erkeklerde kizlara oranla daha sik görülür. Solaklarda normal popülasyondan daha sik gözlenir. Hiperaktivite ile birlikteligi siktir.

BELIRTILERI

Okul Öncesi Dönemine Iliskin Belirtiler

-Dil gelisiminde gecikmeler, konusma bozuklugu (yanlis telaffuz, kelime dagarciginin yavas gelismesi… vb.)

- Yetersiz motor gelisim (öz bakim becerilerinde güçlük, sakarlik, çizim becerilerinde sorun)

- Bazi kavramlari ögrenmede güçlükler (sayilari, alfabeyi, saati ve haftanin günlerini ögrenmede güçlük)

Okul Dönemine Iliskin Belirtiler

- Akademik basari: okul basarisi yasitlarina ve zekasina oranla düsüktür. Bazi derslerde basarisi normal ya da normalüstü iken bazi derslerde (okuma gerektiren sözel agarlikli dersler) düsüktür.

— Okuma becerisi: okuma hiz ve niteligi açisindan yasitlarindan geridir. Harf-ses uyumu gelismemistir. Bazi harfleri seslerini ögrenemez harfin sekli ile sesini birlestiremez.

— Yazma Becerisi: yasitlarina oranla el yazisi okunaksiz ve çirkindir, sinif düzeyine göre yazi yazmasi yavastir, yazarken bazi harf ve sayilari, kelimeleri ters yazar, yazarken bazi harfleri karistirir b-d, m-n gibi. Heceleri atlar ya da harf/hece ekler, sinif düzeyine göre yazili imla ve noktalama hatalari yapar. Küçük- büyük harf, noktalama, hece bölme hatalari, yazarken kelimeler arasina hiç bosluk birakmaz ya da bir kelimeyi iki-üç parçaya bölerek yazar.

— Organize Olma Becerisi: odasi, çantasi, esyalari ve giysileri daginiktir. Defter ve kitaplarini kötü kullanir ve yirtar, yazarken gereksiz satir atlar, bosluk birakir, sayfanin belirli bir kismini kullanmaz, zamanini ayarlamakta güçlük çeker, düsüncelerini organize edemez.

— Oryantasyon(yönetim) becerileri: sag- sol karistirir, yönünü bulmakta zorlanir, dogu-bati, kuzey-güney kavramlarini karistirir. Alt-üst, ön-arka kavramlarini karistirir, zamana iliskin kavramlari (dün-bugün önce-sonra gibi) karistirir. Gün ay, yil, mevsim kavramlarini karistirir. Saati ögrenmekte zorlanir.

— Sözel ifade becerisi: duygu ve düsüncelerini sözel olarak ifade etmekte zorlanir. Serbest konusurken düzgün cümleler kuramaz, heyecanlanir, takilir, sasirir, sinifta sözel katilimi azdir, bazi harflerin seslerini dogru olarak telaffuz edemez.

Tedavi:

Özgül ögrenme güçlügünün tedavisinde, problem olan alanlara yönelik özel egitim destegi verilmesi gereklidir. Çocugun hangi alanlarda güçlügü varsa buna yönelik okuma yazma, oryantasyon, algilama vs. egitimi planlanir. Bunun yaninda ailenin tutumlari konusunda bir danismandan destek alinmasi çocugun güçlüklerini ailece yenme konusunda kolaylik saglayacaktir. Ek hastaliklarin bulunmasi halinde ( hiperaktivite ve depresyon) ilaç tedavisi eklenebilir.

Dr. Savas Yilmaz
Sema Hastanesi
Çocuk Psikiyatrisi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası