Genel SağlıkHABERLER

GÖZ KURULUĞUNU İHMAL ETMEYİN…

Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketinin mükemmel yapılabilmesini sağlıyor. Gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli tutulmasına imkan tanıyor. Böylece hem görme kalitesi artıyor hem de içerdiği doğal antibiyotikler ile gözün enfeksiyonlardan korunmasını sağlıyor.

Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Aydın Yıldırım gözyaşı olmamasının kuru göz olarak bilinen göz problemine yol açtığını belirtti. Göz kuruluğunun belirtilerini şöyle sıraladı;

Gözlerinizde batma, yanma veya kaşıntı hissi

Gözlerinizde yabancı bir madde bulunduğu hissi

Gözlerinizin içinde veya çevresinde ip gibi çapaklanma

Gözlerinizin duman veya rüzgardan ötürü tahrişinde artış

Uzun süre boyunca bir şey okuduktan sonra göz yorgunluğu

Kontak lens takmada zorluk

Göz kuruluğunun birçok sebebi olduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, yaş ilerlemesiyle gözyaşı üretiminin azaldığını söyledi. Kullanılan pek çok ilaç da göz kuruluğuna sebep olabiliyor. Ayrıca klimalı ortamda çalışan ve bilgisayar kullanan kişilerde göz kuruluğuna daha çok ortaya çıkabiliyor. Menopoz dönemindeki bayanlarda da daha çok görülüyor.

Göz kuruluğuna sebep olan faktörler

İleri yaş

Sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamlarda bulunma

Kontak lensler

Kullanılan ilaçlar

Uzun süre bilgisayar kullanmak

Bazı hastalıklar (romatizma, diyabet, kalp rahatsızlıkları)

Çevresel faktörler (sıcak hava, nemsiz ortamlar, yüksek yerler)

Suni gözyaşı kullanımının kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Dr. Yıldırım, ilerleyen durumlarda gözyaşı kanallarına tıkaç yerleştirilmesinin de gerekebileceğini belirtiyor.

Opr. Dr. Aydın Yıldırım, göz kuruluğunu önlemek için de tavsiyelerde bulundu.

Gözlerinize hava üflenmesinden kaçının. Saç kurutma makinelerini, otomobil radyatörlerini, klimaları veya pervaneleri gözlerinize doğrultmayın.

Rüzgarlı günlerde gözlük takın, yüzerken de yüzücü gözlüğü kullanın.

Evinizdeki nem oranını yüzde 30 ila yüzde 50 arasında tutun. Kışın kullanılabilecek bir nemlendirici içerinin kuru havasına nem katabilir.

Göz kırpmayı unutmayın. Bilinçli bir biçimde, tekrar tekrar göz kırpmak kendi gözyaşınızın daha eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olabilir.

Gözlerinizi ovmaktan kaçının. Gözlerinizi ovarak daha fazla tahriş edebilirsiniz.