Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Körlük tarihe karisacak

Ingiliz bilim insanlari, körlügün tedavisi için kök hücre tedavisi uygulamayi ve 5 yil içinde ilk hastalarin yeniden görmesini saglamayi planliyorlar.

Londra Üniversite Koleji, Moorfields Göz Hastanesi ve Sheffield Üniversitesi tarafindan ortaklasa baslatilan ve Londra projesi adi verilen arastirma, hasar gören retina tabakasinin, insan embriyonunun kök hücrelerinden elde edilen hücrelerle onarilmasini öngörüyor.

Bu yöntemin 45 dakikalik basit bir cerrahi teknikle bugünkü katarakt ameliyatlari kadar dogal hale gelecegini savunan proje destekçileri, "yasa bagli maküler dejenerasyon" (sari nokta) adi verilen ve sadece Avrupa'da 14 milyondan fazla yaslida körlüge neden olan bu hastaligin tedavisinin mümkün oldugunu ve hastalarin yeniden görmesinin saglanabilecegini düsünüyorlar.

Uzun dönemde yürütülecek bu proje, retinadaki pigment epitelyal hücrelerinin ugradigi hasar sonucu olusan bu rahatsizligin, 4x6 mm ölçülerindeki minik bir genç hücre tabakasinin bir yama gibi cerrahi yöntemlerle göze enjekte edilerek, hasarli hücrelerin kök hücrelerden elde edilen yenileriyle degistirilmesiyle tedavisini öngörüyor.

Projeyi yürütenler, ABD'de kök hücre çalismalarinin engellenmesinden dolayi saskin durumdaki Amerikali donörlerden gelecek 8 milyon dolar tutarindaki bagisin da bu tedavinin gelistirilmesinde önemli rolü olacagini belirtiyorlar.

Ingiliz bilim insanlarinin, farelerde denedikleri ve yüksek derecede basari saglayan bu yöntemin gelistirilmesiyle 10 yil içinde, bugünkü rutin katarakt ameliyatlari gibi yapilmasi bekleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası