Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes Gözlügü Alirken…

Günes gözlügünün, yaz mevsiminde gözleri zararli isinlara karsi korudugu bilinen bir gerçek. Ancak, isportadan alinan gözlükler, gözlere faydadan çok zarar veriyor.

Günesin ultraviyole (UV) isinlarina uzun süre çiplak gözle bakmak, retinanin tahris olmasina ve katarakt gibi göz problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar, günesli havalarda zararli isinlardan korunmak için mutlaka günes gözlügü kullanmayi öneriyor. Çünkü uzmanlara göre, özellikle ozon tabakasinin delinmesiyle birlikte günes gözlügünün kullanimi zorunlu hale geldi.

Sema Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Aydin Yildirim, günes isinlarina karsi koruma filtresi olmayan günes gözlüklerinin tehlike arz ettigini ifade etti. Isportadan alinan günes gözlükleri, gözlere yarardan çok zarar vermektedir. Koruyuculugu olmayan günes gözlügünün arkasinda göz bebegi daha fazla genislemekte ve göze ulasan UV miktari artmaktadir. Böylece fayda yerine zarar vermektedir. Gözlüklerin belirli bir standardi ve kalite belgesi olmasi gerekiyor. Çünkü her günes gözlügü, ultraviyole isini tutmuyor, dedi.

Günes gözlügü satin almak isteyenlere tavsiyeler

Gözlügün modelinden çok islevi ön planda olmali, ultraviyole korumali bir günes gözlügü kullanilmalidir.

Genis camli, yüze iyi oturan ve göze yakin yerlesen gözlükler en iyi korumayi saglar. Yanlari siperli gözlükler çevresel isinlara karsi koruma da saglar.

Öncellikle, gözlügü taktiginizda gözünüz bulanmamali. Eger bulaniyorsa camin kalitesiz oldugu kesindir.

Cam rengi her yerinde ayni olmalidir. Bazi yerleri koyu, bazi yerleri açiksa, o gözlügü satin almayin. Bir rengin en koyusundan açigina dogru giden renk spektrumu söz konusu ise durum degisir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açik olmasina dikkat edin.

Günes gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi isinlari kestigine dair bir tescilin olmasi gerekir. Saglik Bakanligi, tüm günes gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmistir. Satin alirken gözlügün sertifikasini mutlaka isteyin.

Numarali gözlük kullananlar, günes gözlügü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danismalidir.

Bazi kontak lenslerde UV korumasi bulunsa da üzerine günes gözlügü takmak daha da faydalidir

Günes isinlarinin gözlerde katarakt olusumu gibi birçok zararli etkisi var. Günesten kaynaklanan UV isinlari gözün mercek ve retinasina zarar vererek, çocuklarin ve eriskinlerin ilerideki yasamlarinda katarakt olmasina ve görmesini etkileyecek baska rahatsizliklar yasamasina neden olabiliyor. Bu yüzden günes gözlügü takmanin yasi olmadigini ifade eden Dr. Aydin Yildirim, 5 yas üzerindeki çocuklarin da günes gözlügü takmalari gerektigini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası