Genel SağlıkHABERLER

ÇALIŞAN İNSANI BEKLEYEN TEHLİKE

İşiniz gereği bütün gün bilgisayar başında çalışıyorsunuz. Sağlıklı olduğunuzu düşünüyorsunuz ama bel, boyun ve sırtınızdaki ağrılar kimi zaman dayanılmaz oluyor.

İş hayatı pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Özellikle bilgisayar başında sürekli oturarak çalışanlarda görülen bel ve boyun ağrısı vakaları son zamanlarda hiç de azımsanmayacak kadar arttı.

Uzmanlar, hareketleri kısıtlayan büro yaşamının risk taşıdığını, bir süre sonra kronik bel ağrısı şikayetiyle doktora başvuranların da çoğu kez geç kaldığını söylüyor. Bu durumda zaman geçmeden önlem almak için belirli bir egzersiz programını takip etmek gerekiyor.

Özellikle genç ama sürekli oturarak çalışanlarda rastlanan bel ağrıları, kişinin bel fıtığı olma riskini de artırıyor. Stres ve yorgunlukla birlikte çoğalan ağrılara en iyi çözüm doğru bir oturuş şekli ve düzenli egzersiz.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Uzmanlar, bel, boyun ve sırt ağrılarından yakınanların dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıralıyor:

Gözün bakış açısı 20-30 derece yukarıda ve ekrandan uzaklık ise ortalama 60-70 cm olmalı. Ekran tepe noktasının gözlerle aynı hizada olmasına dikkat edilmeli.

Oturulan sandalyenin yüksekliği, kalça, gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalı. Ayrıca, sandalyenin bel çukurluğuna gelecek şekilde ayarlanabildiği bir bölümü olmalı.

Eğer bu bölüm yoksa, beli içine alan ve iskemleye bağlanan bel yastıkçığı kullanılmalı.

Sırt, boyun ve bel dik tutulmalı, kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemeli. Eğer kişinin kambur oturmaya eğilimi varsa, ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için sırtı dik konumda tutmaya yarayan “postureks” adlı korselerden kullanmalı. Ama daha da iyisi kişinin korse yerine düzenli egzersizler yaparak adalelerini geliştirmesi.

Dizler 90 – 110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışılmalı. Bunu sağlamak için gerekirse ayak altına küçük eğimli bir ayak tahtası konabilir. Dizler, aynı pozisyonda uzun süre tutulmamalı ve fırsat buldukça hareket ettirilmeli.

Dirsekler, çalışma sırasında en fazla 90 derece bükülmeli.

Ayak bilekleri dik açıda tutulmalı ve mutlaka yere temas etmeli.

Uzun süre çalışan eller zaman zaman dinlendirilmeli, parmaklara germe egzersizleri yaptırılmalı.

Bilgisayarda çalışan kişilerin evrakları ve kullandığı diğer eşyalar yakında olmalı. Bu eşyalara kontrolsüzce uzanmak, beli ve sırtı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmek demektir.

Kişi her saat başı ayağa kalkmalı, dolaşmalı, 10 dakika kadar boyun ve sırt egzersizi yapmalı. Çok uzun süre oturan kişiler, aniden ayağa kalktıklarında başta omurga sakatlanmaları olmak üzere önemli tehlikelerle karşılaşabiliyor.

Ani hareketlerden kaçınmak, öne eğilirken bel yerine dizleri bükerek eğilmek, vücuda gelen yükleri her iki bacağımıza veya kollarımıza eşit şekilde dağıtmak, genel bel – sırt ve boyun ağrılarından kaçınmak için şart.

Kaynak: www.profilo.com.tr