Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK YASTA GÖZ MUAYENESI NEDEN ÖNEMLI?

Memorial Suadiye Tip Merkezi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Olcay Sahin çocuklarda sik olarak rastlanan göz problemleri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi.

Küçük yasta göz muayenesinin önemi nedir?

Bebekler dogduklarinda ancak belirli oranlarda görebilir. Gözlerini kullandikça görme potansiyelleri artar. Ilk 9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelisir ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmaz. Tüm çocuklarin 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekir. Okul çagina gelmis çocuklarin okula baslamadan önce muayene edilmeleri, çok geç kalinmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bagli ögrenme güçlügünü önlemek açisindan çok önemlidir.

Çocuklarda en sik rastlanan göz problemleri nelerdir?

Çocuklarda en çok görülen göz bozukluklari düzeltilmemis kirma kusurlari ve sasiliktir. Kayan gözün görmeyi ögrenebilmesi için sasiligin çocukken ve en erken yasta gözlükle veya ameliyatla tedavi edilmesi gereklidir. Sasilik düzeltilse bile tembellik için kapatma tedavisi uygulanmalidir. 9- 10 yasina kadar tedavi edilmeyen, görme bozukluklari sonucu gelisen tembelligin ileri yaslarda tedavisi hiç mümkün olmamaktadir.

Çocuklar için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

Belli bir numaranin üstündeki hipermetrop veya astigmat bir göz yakini çok bulanik gördügünden çocukluk çaginda iyi ve net görmeyi ögrenemediginden tembel kalabilir. Ayrica iki göz arasindaki numara farki fazla oldugunda, daha yüksek numarali olan göz tembel kalir. Göz tembelligi tedavisi ancak 9- 10 yasina kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalinirsa sonuç o kadar basarisiz olur. Bu yüzden çocuklarin en geç 3- 4 yasinda göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir. Göz tembelligi tedavisinde iyi gören göz kapatilarak tembel gözün tek basina görmeyi ögrenmesi saglanir.

Sasilik, gözlerin paralel bakamamasi durumudur. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken digeri baska bir yere yönelmistir. Sasilik tek gözde ise sasi göz az görür ve tembel kalir. Sasi gözlerde derinlik hissi yoktur veya çok az gelismistir. Sasiliklar; çocukluk çagi sasiliklari, paralitik sasiliklar (göz kaslari felci) ve ikincil sasiliklar olarak 3 ana sinifa ayrilabilirler.

Çocukluk sasiliklarin en sik rastlanilanlari içe ve disa sasiliklardir. Bazen tek bazen çift tarafli olabilirler. Içe sasiliklar genellikle hipermetrop gözlerde gözlenir. Bu sasiliklar bazen sadece gözlük kullanimiyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelemeyen sasiliklarin ise ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Sürekli kayan göz az görür ve iyi görmeyi ögrenemez, tembel kalir.

Çocukluk çaginda disa kayan gözler çogunlukla miyopturlar. Disa kayma bazen gizli bazen asikar olabilir. Bu tip sasilikta günes isigi gizli sasiligi asikar hale getirebilir. Çocuk, güneste disa kayan gözunu tek tarafli kapatma egilimindedir. Bazen tek bazen çift tarafli olabilirler. Tek tarafli disa kaymalarda derinlik hissi azalmistir. Tembellik de gelisebilir.

Sasiliklarin en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarina gelen sinirlerinin felcidir. Bu felçler bazen dogustan bile mevcutken, bazen travma veya atesli hastaliklar sonucu da ortaya çikabilirler. Ayrica gözün optik ortaminda bir engel, ikincil sasiliga ( Katarakt, kapak düsüklügü vs.) görmeyen gözün disa- içe kaymasina neden olabilir.

Unutmayiniz!

Gözün numarasi gözün kiricilik degerinin sonucudur. Bu degeri korneanin egimi ve gözün uzunlugu belirler. Gözün numarasi herhangi bir aliskanlikla degismez. Yani gözlük kullanmak/kullanmamak, yüksek/düsük numarali gözlük kullanmak, çok/az okumak gözlerin numaralarini yükseltmez, azaltmaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası