Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK YASTA GÖZ MUAYENESI NEDEN ÖNEMLI?

Memorial Suadiye Tip Merkezi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Olcay Sahin çocuklarda sik olarak rastlanan göz problemleri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi.

Küçük yasta göz muayenesinin önemi nedir?

Bebekler dogduklarinda ancak belirli oranlarda görebilir. Gözlerini kullandikça görme potansiyelleri artar. Ilk 9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelisir ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmaz. Tüm çocuklarin 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekir. Okul çagina gelmis çocuklarin okula baslamadan önce muayene edilmeleri, çok geç kalinmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bagli ögrenme güçlügünü önlemek açisindan çok önemlidir.

Çocuklarda en sik rastlanan göz problemleri nelerdir?

Çocuklarda en çok görülen göz bozukluklari düzeltilmemis kirma kusurlari ve sasiliktir. Kayan gözün görmeyi ögrenebilmesi için sasiligin çocukken ve en erken yasta gözlükle veya ameliyatla tedavi edilmesi gereklidir. Sasilik düzeltilse bile tembellik için kapatma tedavisi uygulanmalidir. 9- 10 yasina kadar tedavi edilmeyen, görme bozukluklari sonucu gelisen tembelligin ileri yaslarda tedavisi hiç mümkün olmamaktadir.

Çocuklar için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

Belli bir numaranin üstündeki hipermetrop veya astigmat bir göz yakini çok bulanik gördügünden çocukluk çaginda iyi ve net görmeyi ögrenemediginden tembel kalabilir. Ayrica iki göz arasindaki numara farki fazla oldugunda, daha yüksek numarali olan göz tembel kalir. Göz tembelligi tedavisi ancak 9- 10 yasina kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalinirsa sonuç o kadar basarisiz olur. Bu yüzden çocuklarin en geç 3- 4 yasinda göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir. Göz tembelligi tedavisinde iyi gören göz kapatilarak tembel gözün tek basina görmeyi ögrenmesi saglanir.

Sasilik, gözlerin paralel bakamamasi durumudur. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken digeri baska bir yere yönelmistir. Sasilik tek gözde ise sasi göz az görür ve tembel kalir. Sasi gözlerde derinlik hissi yoktur veya çok az gelismistir. Sasiliklar; çocukluk çagi sasiliklari, paralitik sasiliklar (göz kaslari felci) ve ikincil sasiliklar olarak 3 ana sinifa ayrilabilirler.

Çocukluk sasiliklarin en sik rastlanilanlari içe ve disa sasiliklardir. Bazen tek bazen çift tarafli olabilirler. Içe sasiliklar genellikle hipermetrop gözlerde gözlenir. Bu sasiliklar bazen sadece gözlük kullanimiyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelemeyen sasiliklarin ise ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Sürekli kayan göz az görür ve iyi görmeyi ögrenemez, tembel kalir.

Çocukluk çaginda disa kayan gözler çogunlukla miyopturlar. Disa kayma bazen gizli bazen asikar olabilir. Bu tip sasilikta günes isigi gizli sasiligi asikar hale getirebilir. Çocuk, güneste disa kayan gözunu tek tarafli kapatma egilimindedir. Bazen tek bazen çift tarafli olabilirler. Tek tarafli disa kaymalarda derinlik hissi azalmistir. Tembellik de gelisebilir.

Sasiliklarin en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarina gelen sinirlerinin felcidir. Bu felçler bazen dogustan bile mevcutken, bazen travma veya atesli hastaliklar sonucu da ortaya çikabilirler. Ayrica gözün optik ortaminda bir engel, ikincil sasiliga ( Katarakt, kapak düsüklügü vs.) görmeyen gözün disa- içe kaymasina neden olabilir.

Unutmayiniz!

Gözün numarasi gözün kiricilik degerinin sonucudur. Bu degeri korneanin egimi ve gözün uzunlugu belirler. Gözün numarasi herhangi bir aliskanlikla degismez. Yani gözlük kullanmak/kullanmamak, yüksek/düsük numarali gözlük kullanmak, çok/az okumak gözlerin numaralarini yükseltmez, azaltmaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası