Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En fazla AIDS'li olan illerimiz

1 Aralik Dünya AIDS günü nedeniyle toplumda bilincin artirilmasina yönelik etkinlikler düzenlenirken, Dünyada dakikada 5 kisinin AIDS nedeniyle yasamini yitirdigi bildirilirken, en fazla hastanin, Istanbul, Izmir ve Ankara'da yasadigi belirtildi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü yetkililerinden alinan bilgiye göre, dünyada halen yaklasik 39.5 milyon eriskin ve çocugun HIV ile enfekte oldugu, bunlarin yüzde 95'inin ise gelismekte olan ülkelerde yasadigi biliniyor. Yetkililer, dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geldigine, etkilenen kisilerin çogunlugunun en üretici çaglarinda olan 25 yas altindaki gençler olduguna dikkat çekti.

Ümit vaat eden yeni çok ilaçli tedavi semalariyla hastaligin belirtilerinin ortaya çikisi geciktirilebilse de bir AIDS hastasinin yillik ilaç giderinin 10 bin dolari buldugunu belirten yetkililer, Türkiye'deki hastalarin ilaçlarinin zamaninda temin edilememesi gibi sorunlarla karsilasabildiklerini kaydettiler. Yetkililer, Dünya AIDS Günü'nde toplumsal duyarliligin olusturulmasi, halkin HIV/AIDS'in bulasma yollari hakkinda bilgilendirilmesi, güvenli ve saglikli cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi, kondom kullaniminin yayginlastirilmasinin vurgulanmasi, HIV ile enfekte olanlara ayrimcilik yapilmamasi, bu kisilerin hiçbir sekilde suçlanmamasi, yargilanmamasi ve toplumdan dislanmamasinin geregine dikkat çekilmesinin önemini vurguladilar.

Saglik Bakanliginca Küresel Fon ve MEDA isimli organizasyonlar tarafindan AIDS/HIV'in önlenmesine yönelik projeler yürütülüyor. Küresel Fon tarafindan finanse edilen 3 milyon 891 bin dolar bütçeli projeyle, ticari seks çalisanlari, damar içi uyusturucu kullananlar, escinsellere ve mahkumlara ulasilmasi planlaniyor. Bu yilin Nisan-Mayis aylari gibi baslayan proje kapsaminda aralarinda escinsellerin örgütlerinin de bulundugu sivil toplum kuruluslariyla is birligine gidiliyor.

Saglik Bakanligi yetkilileri, söz konusu sivil toplum örgütlerinin bu kisilere ulasilmasinda son derece etkili oldugunu belirterek, yapilan is birligi sayesinde bugüne kadar bin 414 seks isçisi, bin 57 escinsel, 29 damar içi madde kullanicisi ve 461 hükümlüye ulasildigini, 13 bin dolayinda brosür ve kitap gibi yayin ile 34 bin 656 kondom dagitildigini ve 63 HIV/AIDS'le yasayan kisiye destek verildigini bildirdiler.

Saglik Bakanligi'na aids hastaligina iliskin 1985 yilindan bu yilin ilk 6 ayina kadar olan dönemde toplam 2 bin 412 vaka ve tasiyici bildirimi yapildigi belirtildi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Bulasici Hastaliklarin Kontrolü Daire Baskanligi Zührevi Hastaliklar Subesinin verilerine göre, en fazla vaka ve tasiyici 30-34 arasi yas grubunda bulunurken, bulasma yollarinin basinda heteroseksüel cinsel iliski geliyor.

En fazla hasta ve tasiyici, sirasiyla Istanbul, Izmir ve Ankara'da yasiyor.

Enfeksiyon Hastaliklari ve Mikrobiyoloji Uzmanlik Dernegi (EKMUD) Baskani Prof. Dr. Gaye Usluer, Dünya AIDS günü nedeniyle yaptigi yazili açiklamada, AIDS'in tüm dünyada saglik, sosyal ve ekonomik açidan önemli sorunlardan birisi oldugunu ifade etti.

Bütün dünyada devlet destegine karsin HIV ve AIDS'in global önem tasidigina isaret eden Prof. Dr. Usluer, bugün dünyada 40 milyonun üzerinde kisinin HIV ve AIDS tanisiyla yasadigini kaydetti.

Prof. Dr. Usluer, 2005 yilinda dünyada 3 milyon kadin, erkek ve çocugun AIDS nedeniyle öldügünü, bu rakamin Asya'da yasanan Tsunami felaketinde ölenlerden daha fazla oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası