Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En fazla AIDS'li olan illerimiz

1 Aralik Dünya AIDS günü nedeniyle toplumda bilincin artirilmasina yönelik etkinlikler düzenlenirken, Dünyada dakikada 5 kisinin AIDS nedeniyle yasamini yitirdigi bildirilirken, en fazla hastanin, Istanbul, Izmir ve Ankara'da yasadigi belirtildi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü yetkililerinden alinan bilgiye göre, dünyada halen yaklasik 39.5 milyon eriskin ve çocugun HIV ile enfekte oldugu, bunlarin yüzde 95'inin ise gelismekte olan ülkelerde yasadigi biliniyor. Yetkililer, dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geldigine, etkilenen kisilerin çogunlugunun en üretici çaglarinda olan 25 yas altindaki gençler olduguna dikkat çekti.

Ümit vaat eden yeni çok ilaçli tedavi semalariyla hastaligin belirtilerinin ortaya çikisi geciktirilebilse de bir AIDS hastasinin yillik ilaç giderinin 10 bin dolari buldugunu belirten yetkililer, Türkiye'deki hastalarin ilaçlarinin zamaninda temin edilememesi gibi sorunlarla karsilasabildiklerini kaydettiler. Yetkililer, Dünya AIDS Günü'nde toplumsal duyarliligin olusturulmasi, halkin HIV/AIDS'in bulasma yollari hakkinda bilgilendirilmesi, güvenli ve saglikli cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi, kondom kullaniminin yayginlastirilmasinin vurgulanmasi, HIV ile enfekte olanlara ayrimcilik yapilmamasi, bu kisilerin hiçbir sekilde suçlanmamasi, yargilanmamasi ve toplumdan dislanmamasinin geregine dikkat çekilmesinin önemini vurguladilar.

Saglik Bakanliginca Küresel Fon ve MEDA isimli organizasyonlar tarafindan AIDS/HIV'in önlenmesine yönelik projeler yürütülüyor. Küresel Fon tarafindan finanse edilen 3 milyon 891 bin dolar bütçeli projeyle, ticari seks çalisanlari, damar içi uyusturucu kullananlar, escinsellere ve mahkumlara ulasilmasi planlaniyor. Bu yilin Nisan-Mayis aylari gibi baslayan proje kapsaminda aralarinda escinsellerin örgütlerinin de bulundugu sivil toplum kuruluslariyla is birligine gidiliyor.

Saglik Bakanligi yetkilileri, söz konusu sivil toplum örgütlerinin bu kisilere ulasilmasinda son derece etkili oldugunu belirterek, yapilan is birligi sayesinde bugüne kadar bin 414 seks isçisi, bin 57 escinsel, 29 damar içi madde kullanicisi ve 461 hükümlüye ulasildigini, 13 bin dolayinda brosür ve kitap gibi yayin ile 34 bin 656 kondom dagitildigini ve 63 HIV/AIDS'le yasayan kisiye destek verildigini bildirdiler.

Saglik Bakanligi'na aids hastaligina iliskin 1985 yilindan bu yilin ilk 6 ayina kadar olan dönemde toplam 2 bin 412 vaka ve tasiyici bildirimi yapildigi belirtildi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Bulasici Hastaliklarin Kontrolü Daire Baskanligi Zührevi Hastaliklar Subesinin verilerine göre, en fazla vaka ve tasiyici 30-34 arasi yas grubunda bulunurken, bulasma yollarinin basinda heteroseksüel cinsel iliski geliyor.

En fazla hasta ve tasiyici, sirasiyla Istanbul, Izmir ve Ankara'da yasiyor.

Enfeksiyon Hastaliklari ve Mikrobiyoloji Uzmanlik Dernegi (EKMUD) Baskani Prof. Dr. Gaye Usluer, Dünya AIDS günü nedeniyle yaptigi yazili açiklamada, AIDS'in tüm dünyada saglik, sosyal ve ekonomik açidan önemli sorunlardan birisi oldugunu ifade etti.

Bütün dünyada devlet destegine karsin HIV ve AIDS'in global önem tasidigina isaret eden Prof. Dr. Usluer, bugün dünyada 40 milyonun üzerinde kisinin HIV ve AIDS tanisiyla yasadigini kaydetti.

Prof. Dr. Usluer, 2005 yilinda dünyada 3 milyon kadin, erkek ve çocugun AIDS nedeniyle öldügünü, bu rakamin Asya'da yasanan Tsunami felaketinde ölenlerden daha fazla oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası