Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETTE YENI ILAÇLAR UMUT VERIYOR

Türkiye’de yaklasik 5 milyon kisiyi etkileyen diyabetle mücadele hiz kazandi. Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), Türkiye’deki milyonlarca çocuk ve eriskine yönelik tedavi seçeneklerini büyük oranda artiracak, umut vaat eden yeni ilaçlarin gelecegini bildirdi.

14 Kasim 2006, Istanbul- Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), yillar süren yatirim ve arastirmalarin sonucunda, gelismis ülkelerde oldugu gibi Türkiye’de de belirgin bir artis gösteren diyabetin tedavisi için yeni ilaç ve tedavilerin gelistirildigini açikladi. Diyabet tedavisine çok önemli katkilar yapan yeni ilaçlar bulunuyor.

2005 yilinda Amerikan Ilaç ve Gida Idaresi (FDA), iki ilaçtan biri türünün ilki olan ve digeri de eriskin ve çocuklari tedavi etmeyi hedefleyen bir ilaç olmak üzere, Tip 1 ve Tip 2 diyabet tedavisi için üç yeni ilaci onayladi.

Yeni tedavilerin diyabetle mücadelede ileriye dogru önemli bir adimi temsil ettigini vurgulayan AIFD Genel Sekreteri Engin Güner sunlari söyledi:

"Amerikan Ilaç ve Gida Idaresi bu ilaçlari 2005 yilinda onayladi. Biz de ülkemizdeki diyabet hastalarinin bu yeni ilaçlarin tamamina en kisa sürede erisebilmelerini saglamak için yetkililerin ellerinden geleni yapacaklarina inaniyoruz.”

Bilindigi gibi, kontrol edilmeyen diyabet, böbrek yetmezligi, körlük, ampütasyon ve prematüre ölümlere neden olabiliyor. Türkiye’de diyabetin nüfusun %7’sini, yani yaklasik 5 milyon kisiyi etkiledigi tahmin ediliyor.

Türkiye’deki diyabet hastalari yeni ilaçlara ulasmak için 2-3 yil beklemek zorunda kaliyor

Yeni bir ilacin Türkiye’de onaylanarak geri ödemeye alinmasi toplam olarak 3 yil kadar zaman aliyor. Agustos ayinda GfK Türkiye tarafindan gerçeklestirilen bir kamuoyu arastirmasina göre Türkiye’de hastalarin %69’u, yeni ilaçlarin Amerika veya Avrupa’da kullanimlarinin onayindan sonraki alti ay içerisinde bu ilaçlara erismek istiyor.

AIFD Genel Sekreteri Engin Güner ise konuya iliskin sunlari söyledi:

"Maddi durumu daha iyi olan hastalar yeni ilaçlari yurtdisindan temin etme imkanina sahipler. Ancak hastalarin büyük çogunlugu bu durumda degil ve ruhsat onayinin çikmasi ve Sosyal Güvenlik Kurumlari araciligiyla erisim kazanabilmeleri için 2-3 yil beklemeleri gerekiyor. Oysa hastalarimiz 2-3 yil bekleme lüksüne sahip degil. Onlarin ümit vadeden yeni ilaçlara erisimini hizlandirmak için ruhsatlandirma ve geri ödeme onay süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi gerekiyor. Biz bunu saglamak amaciyla yetkililerle sürekli diyalog halindeyiz” ifadesini kullandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası