Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETTE YENI ILAÇLAR UMUT VERIYOR

Türkiye’de yaklasik 5 milyon kisiyi etkileyen diyabetle mücadele hiz kazandi. Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), Türkiye’deki milyonlarca çocuk ve eriskine yönelik tedavi seçeneklerini büyük oranda artiracak, umut vaat eden yeni ilaçlarin gelecegini bildirdi.

14 Kasim 2006, Istanbul- Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), yillar süren yatirim ve arastirmalarin sonucunda, gelismis ülkelerde oldugu gibi Türkiye’de de belirgin bir artis gösteren diyabetin tedavisi için yeni ilaç ve tedavilerin gelistirildigini açikladi. Diyabet tedavisine çok önemli katkilar yapan yeni ilaçlar bulunuyor.

2005 yilinda Amerikan Ilaç ve Gida Idaresi (FDA), iki ilaçtan biri türünün ilki olan ve digeri de eriskin ve çocuklari tedavi etmeyi hedefleyen bir ilaç olmak üzere, Tip 1 ve Tip 2 diyabet tedavisi için üç yeni ilaci onayladi.

Yeni tedavilerin diyabetle mücadelede ileriye dogru önemli bir adimi temsil ettigini vurgulayan AIFD Genel Sekreteri Engin Güner sunlari söyledi:

"Amerikan Ilaç ve Gida Idaresi bu ilaçlari 2005 yilinda onayladi. Biz de ülkemizdeki diyabet hastalarinin bu yeni ilaçlarin tamamina en kisa sürede erisebilmelerini saglamak için yetkililerin ellerinden geleni yapacaklarina inaniyoruz.”

Bilindigi gibi, kontrol edilmeyen diyabet, böbrek yetmezligi, körlük, ampütasyon ve prematüre ölümlere neden olabiliyor. Türkiye’de diyabetin nüfusun %7’sini, yani yaklasik 5 milyon kisiyi etkiledigi tahmin ediliyor.

Türkiye’deki diyabet hastalari yeni ilaçlara ulasmak için 2-3 yil beklemek zorunda kaliyor

Yeni bir ilacin Türkiye’de onaylanarak geri ödemeye alinmasi toplam olarak 3 yil kadar zaman aliyor. Agustos ayinda GfK Türkiye tarafindan gerçeklestirilen bir kamuoyu arastirmasina göre Türkiye’de hastalarin %69’u, yeni ilaçlarin Amerika veya Avrupa’da kullanimlarinin onayindan sonraki alti ay içerisinde bu ilaçlara erismek istiyor.

AIFD Genel Sekreteri Engin Güner ise konuya iliskin sunlari söyledi:

"Maddi durumu daha iyi olan hastalar yeni ilaçlari yurtdisindan temin etme imkanina sahipler. Ancak hastalarin büyük çogunlugu bu durumda degil ve ruhsat onayinin çikmasi ve Sosyal Güvenlik Kurumlari araciligiyla erisim kazanabilmeleri için 2-3 yil beklemeleri gerekiyor. Oysa hastalarimiz 2-3 yil bekleme lüksüne sahip degil. Onlarin ümit vadeden yeni ilaçlara erisimini hizlandirmak için ruhsatlandirma ve geri ödeme onay süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi gerekiyor. Biz bunu saglamak amaciyla yetkililerle sürekli diyalog halindeyiz” ifadesini kullandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası