Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Futbolcularimiz Lenfoma Için Sahalarda

Futbolcularimiz bu kez yesil sahalara Lenfoma’da erken teshisin önemine dikkat çekmek üzere çikacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Ligi’nde yapilacak bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak olan futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak.

Erken teshis edilmesi ve gerekli tedavinin yapilmasi halinde tamamen iyilesme saglanan bir kanser türü olan Lenfoma (halk arasindaki eski adiyla lenf kanseri) önümüzdeki günlerde futbolcularimiz tarafindan bir kez daha gündeme tasinacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Liginde gerçeklestirilecek bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak. Organizasyon, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk Hematoloji Dernegi’nin ortakligiyla gerçeklestirilecek.

Halkimizin sadece yüzde 2.6’sinin tanidigi ancak ülkemizde oldukça yaygin olan Lenfoma konusunda genis kitlelerin ilgisini çekebilecek bu tür etkinliklerin önemine dikkat çeken Türk Hematoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, 17-19 Kasim tarihlerinde milyonlarca insanin izleyecegi futbol karsilasmalari öncesinde yapilacak ‘erken teshis’ duyurusunun kendilerini heyecanlandirdigini söyledi.

2 büyük futbol kulübü taraftarlarinin bir lenf kanseri hastasinin tedavisine destek amaciyla bir araya geldiklerini hatirlatan Prof. Dr. Muhit Özcan, “bu yüzden 17, 18,19 Kasim tarihlerinde maç öncesinde yapilacak bu etkinlik daha anlamli hale geliyor. Ülkemizde lenfoma tedavisi büyük basari oranlariyla yapilabiliyor. Tek sikintimiz bu hastaligin teshis edilmesi. Eger bu konuda halkimizi bilinçlendirebilirsek erken dönemde yakalayabilecegimiz hastaligi çok çabuk yenebiliriz” diye konustu.

Lenfoma (lenf kanseri) nedir?

Erken tani konuldugunda tamamen tedavi edilebilen bir hastalik olan lenfoma, insanlarin bu konuda bilinçsiz olmasi nedeniyle çogunlukla teshis edilemiyor. Lenfoma Koalisyonu tarafindan yapilan bir arastirmada, lenfoma hastasi olan insanlarin yüzde 42’si bu hastaligin tedavi edilebilir oldugunu bilmiyor. Yine lenfoma hastasi olanlarin yaklasik yüzde 55’i teshis konulmadan önce bu hastaligin farkinda bile degil. Türkiye’de ise hastalik konusundaki bilinç çok düsük. Yapilan son arastirmalar Türk insaninin sadece yüzde 2.6’sinin lenfoma ile ilgili bilgi sahibi oldugunu gösteriyor.

Dünyada her yil 360 binden fazla insan lenfomaya yakalaniyor. Her gün ortalama 1000 kisiye lenfoma teshisi konuyor. Erken teshis ile tedavisi mümkün bir hastalik oldugu halde geç kalinirsa 6 ay içinde ölümcül hale gelebiliyor. Lenfomanin ana belirtileri boyun, koltuk alti veya kasik lenf bezlerinde agrisiz sislikler, nedeni açiklanamayan ates, gece terlemesi süreklilik gösteren yorgunluk hali, nedeni açiklanamayan kilo kaybi, kasinti ve ciltte kirmizi lekeler. Ancak bu belirtiler mutlaka lenfoma hastasi oldugunuzu göstermiyor. Baska nedenlerle de benzer belirti ve bulgularin ortaya çikmasi mümkün. Yukarida sayilan belirtiler görüldügünde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası