Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Futbolcularimiz Lenfoma Için Sahalarda

Futbolcularimiz bu kez yesil sahalara Lenfoma’da erken teshisin önemine dikkat çekmek üzere çikacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Ligi’nde yapilacak bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak olan futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak.

Erken teshis edilmesi ve gerekli tedavinin yapilmasi halinde tamamen iyilesme saglanan bir kanser türü olan Lenfoma (halk arasindaki eski adiyla lenf kanseri) önümüzdeki günlerde futbolcularimiz tarafindan bir kez daha gündeme tasinacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Liginde gerçeklestirilecek bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak. Organizasyon, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk Hematoloji Dernegi’nin ortakligiyla gerçeklestirilecek.

Halkimizin sadece yüzde 2.6’sinin tanidigi ancak ülkemizde oldukça yaygin olan Lenfoma konusunda genis kitlelerin ilgisini çekebilecek bu tür etkinliklerin önemine dikkat çeken Türk Hematoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, 17-19 Kasim tarihlerinde milyonlarca insanin izleyecegi futbol karsilasmalari öncesinde yapilacak ‘erken teshis’ duyurusunun kendilerini heyecanlandirdigini söyledi.

2 büyük futbol kulübü taraftarlarinin bir lenf kanseri hastasinin tedavisine destek amaciyla bir araya geldiklerini hatirlatan Prof. Dr. Muhit Özcan, “bu yüzden 17, 18,19 Kasim tarihlerinde maç öncesinde yapilacak bu etkinlik daha anlamli hale geliyor. Ülkemizde lenfoma tedavisi büyük basari oranlariyla yapilabiliyor. Tek sikintimiz bu hastaligin teshis edilmesi. Eger bu konuda halkimizi bilinçlendirebilirsek erken dönemde yakalayabilecegimiz hastaligi çok çabuk yenebiliriz” diye konustu.

Lenfoma (lenf kanseri) nedir?

Erken tani konuldugunda tamamen tedavi edilebilen bir hastalik olan lenfoma, insanlarin bu konuda bilinçsiz olmasi nedeniyle çogunlukla teshis edilemiyor. Lenfoma Koalisyonu tarafindan yapilan bir arastirmada, lenfoma hastasi olan insanlarin yüzde 42’si bu hastaligin tedavi edilebilir oldugunu bilmiyor. Yine lenfoma hastasi olanlarin yaklasik yüzde 55’i teshis konulmadan önce bu hastaligin farkinda bile degil. Türkiye’de ise hastalik konusundaki bilinç çok düsük. Yapilan son arastirmalar Türk insaninin sadece yüzde 2.6’sinin lenfoma ile ilgili bilgi sahibi oldugunu gösteriyor.

Dünyada her yil 360 binden fazla insan lenfomaya yakalaniyor. Her gün ortalama 1000 kisiye lenfoma teshisi konuyor. Erken teshis ile tedavisi mümkün bir hastalik oldugu halde geç kalinirsa 6 ay içinde ölümcül hale gelebiliyor. Lenfomanin ana belirtileri boyun, koltuk alti veya kasik lenf bezlerinde agrisiz sislikler, nedeni açiklanamayan ates, gece terlemesi süreklilik gösteren yorgunluk hali, nedeni açiklanamayan kilo kaybi, kasinti ve ciltte kirmizi lekeler. Ancak bu belirtiler mutlaka lenfoma hastasi oldugunuzu göstermiyor. Baska nedenlerle de benzer belirti ve bulgularin ortaya çikmasi mümkün. Yukarida sayilan belirtiler görüldügünde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası