Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Futbolcularimiz Lenfoma Için Sahalarda

Futbolcularimiz bu kez yesil sahalara Lenfoma’da erken teshisin önemine dikkat çekmek üzere çikacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Ligi’nde yapilacak bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak olan futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak.

Erken teshis edilmesi ve gerekli tedavinin yapilmasi halinde tamamen iyilesme saglanan bir kanser türü olan Lenfoma (halk arasindaki eski adiyla lenf kanseri) önümüzdeki günlerde futbolcularimiz tarafindan bir kez daha gündeme tasinacak. 17-19 Kasim tarihlerinde Turkcell Süper Liginde gerçeklestirilecek bütün maçlara ellerinde bez afislerle çikacak futbolcularimiz, erken teshis konusunda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalisacak. Organizasyon, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk Hematoloji Dernegi’nin ortakligiyla gerçeklestirilecek.

Halkimizin sadece yüzde 2.6’sinin tanidigi ancak ülkemizde oldukça yaygin olan Lenfoma konusunda genis kitlelerin ilgisini çekebilecek bu tür etkinliklerin önemine dikkat çeken Türk Hematoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, 17-19 Kasim tarihlerinde milyonlarca insanin izleyecegi futbol karsilasmalari öncesinde yapilacak ‘erken teshis’ duyurusunun kendilerini heyecanlandirdigini söyledi.

2 büyük futbol kulübü taraftarlarinin bir lenf kanseri hastasinin tedavisine destek amaciyla bir araya geldiklerini hatirlatan Prof. Dr. Muhit Özcan, “bu yüzden 17, 18,19 Kasim tarihlerinde maç öncesinde yapilacak bu etkinlik daha anlamli hale geliyor. Ülkemizde lenfoma tedavisi büyük basari oranlariyla yapilabiliyor. Tek sikintimiz bu hastaligin teshis edilmesi. Eger bu konuda halkimizi bilinçlendirebilirsek erken dönemde yakalayabilecegimiz hastaligi çok çabuk yenebiliriz” diye konustu.

Lenfoma (lenf kanseri) nedir?

Erken tani konuldugunda tamamen tedavi edilebilen bir hastalik olan lenfoma, insanlarin bu konuda bilinçsiz olmasi nedeniyle çogunlukla teshis edilemiyor. Lenfoma Koalisyonu tarafindan yapilan bir arastirmada, lenfoma hastasi olan insanlarin yüzde 42’si bu hastaligin tedavi edilebilir oldugunu bilmiyor. Yine lenfoma hastasi olanlarin yaklasik yüzde 55’i teshis konulmadan önce bu hastaligin farkinda bile degil. Türkiye’de ise hastalik konusundaki bilinç çok düsük. Yapilan son arastirmalar Türk insaninin sadece yüzde 2.6’sinin lenfoma ile ilgili bilgi sahibi oldugunu gösteriyor.

Dünyada her yil 360 binden fazla insan lenfomaya yakalaniyor. Her gün ortalama 1000 kisiye lenfoma teshisi konuyor. Erken teshis ile tedavisi mümkün bir hastalik oldugu halde geç kalinirsa 6 ay içinde ölümcül hale gelebiliyor. Lenfomanin ana belirtileri boyun, koltuk alti veya kasik lenf bezlerinde agrisiz sislikler, nedeni açiklanamayan ates, gece terlemesi süreklilik gösteren yorgunluk hali, nedeni açiklanamayan kilo kaybi, kasinti ve ciltte kirmizi lekeler. Ancak bu belirtiler mutlaka lenfoma hastasi oldugunuzu göstermiyor. Baska nedenlerle de benzer belirti ve bulgularin ortaya çikmasi mümkün. Yukarida sayilan belirtiler görüldügünde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası