Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirim-Kango kanamali atesi hastaligindan korunabilirsiniz

Son zamanlarda gündemde olan Kirim-Kongo kanamali atesi (KKKA), hastaligina yakalanmadan önce önlemlerinizi alin. Hastaligin tanimi, seyri ve korunma yollari ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük su bilgileri verdi:

“Kirim-Kongo kanamali atesi (KKKA), virüslerin neden oldugu, oldukça agir klinik tablolara ve yüksek oranda ölüme neden olan ülkemiz için son yillarda gündemde olan bir hastalik. Hayvanlardan insanlara geçen bu hastalik, tek tek vakalar veya salginlar seklinde görülebilmektedir. Bununla birlikte hayvanlarda, insanlara göre daha yaygin olarak görülmesine ragmen zarar vermemektedir. KKKA ilk olarak 1944 yilinda Kirim’da görülmüstür. Daha sonra 1956 yilinda Kongo’da görülen hastaligin, 1969 yilinda Kirim Kanamali Atesi ile ayni oldugu anlasilmis ve hastalik bundan sonra Kirim-Kongo Kanamali Atesi ismiyle anilmaya baslanmistir.

Hastalarda görülen sikâyet ve bulgular; ates, kirginlik, bas agrisi, halsizlik, kollarda, bacaklarda ve sirtta siddetli agri ve istahsizliktir. Bazen kusma, karin agrisi veya ishal olabilir. Ilk günlerde yüz ve gögüste morarma ve gözlerde kizariklik dikkati çeker. Yine gövde, kol ve bacaklarda morarmalar olusabilir. Vücudun degisik bölgelerinden kanamalar (Burun kanamasi, idrardan kan gelmesi, vajinal kanama vb) siktir. Genellikle karaciger tutulumuna bagli hepatit görülür. Siddetli seyreden hastalarda hastaligin ilk haftasindan itibaren karaciger ve böbrek yetersizlikleri görülebilir. Bu hastalikta iyilesme biraz daha uzun sürmektedir. Ölüm daha çok hastaligin ikinci haftalarinda görülebilmekte ve oldukça yüksek oranda (% 30) gözlenmektedir. Hastalarin laboratuvar tetkiklerinde özellikle kan hücrelerinde (lökositler ve trombositler) azalma dikkati çekmektedir. Ayrica karaciger testlerinde bozulma ve koagülasyon testlerinde bozulma sonrasi kanamaya egilim artmaktadir. Bariz kanama olmasa da kan degerlerinde düsme gözlenebilir.

Hastalik Afrika, Asya, Orta Dogu ve Dogu Avrupa’da yaygindir. Son yillarda Balkanlarda, Iran, Pakistan ve Güney Afrika’da görülmeye baslamistir. Hastaliga neden olan virüs, birçok evcil ve yabani hayvani enfekte etmekte, ancak hayvanlarda hastalik hafif seyretmektedir. Birçok kus, kendileri virüse karsi dirençli iken, virüsün yayilmasinda önemli rol oynar.

Keneler, insan veya hayvanlardan kan emerken virüsleri de bulastirirlar. Hastaligin bulastirilmasinda en çok sorumlu tutulan Hyalomma soyuna ait keneler, ülkemizin de içinde bulundugu çok genis bir cografik alanda yerlesmislerdir. Ülkemiz kenelerin yasamalari için cografi açidan oldukça uygun bir yapiya sahiptir. Hastalik daha çok kirsal alanda yasayanlarda, bu bölgelere seyahat edenlerde ve hayvancilikla ugrasanlarda görülebilmektedir. Hastalik ya direk kenelerin vucuda yapisip belli süre kalmasi ile veya hastaligi tasiyan hayvanlarin kan ve dokulari ile temas sonucu meydana gelmektedir. Ayrica hastanelerde yatan KKKA’li hastalardan hastane çalisanlarina veya diger hastalara da bulasabilmektedir. Bugün için etkili bir asisi bulunmamaktadir ancak umut vaat eden çalismalar devam etmektedir. Hastaligi geçirenlerde bagisikligin ömür boyu sürebilecegi belirtilmektedir.

Kene tarafindan isirilma ile virüsün alinmasini müteakip kuluçka süresi genellikle 1–3 gündür, bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir. Diger sekillerde (hastalarin kan, çikartilar veya diger dokulariyla dogrudan temas sonucu) bulasma oldugunda ise hastalik biraz daha geç ortaya çikmaktadir.

Teshis, hastaliga neden olan virüsün ya da virüs RNA’sinin kan ve doku örneklerinden izolâsyonu ve virüse karsi olusmus antikorlarin kanda serolojik olarak gösterilmesi ile konmaktadir. Bazi kisilerde hastalik hizla ilerleyip ölümle sonuçlandiginda yeterli bagisik yanit olusmadigindan tani konulamayabilir. Son zamanlarda, PCR gibi moleküler tani yöntemleri basari ile uygulanmaktadir.

Hastaligin spesifik bir tedavisi bulunmadigi için tedavinin esasi destek tedavisidir. Bu amaçla, kan ve kan ürünlerinin replasmani ve diger destek tedavileri yapilmaktadir. Ayrica antiviral ilâçlardan ribavirinin kullanilabilecegi de bildirilmektedir. Ancak ribavirin, önemli yan etkiler sahip oldugundan hastalar bu açidan da takip edilmektedir.”

Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm.Dr. Ramazan Gözüküçük, KKKA hastaligindan korunma yollari ile ilgili su bilgileri verdi:

• Hasta ve hastanin çikartilari ile temas sirasinda mutlaka eldiven, maske gibi standart önlemler alinmalidir. Genellikle hava yolu ile bulasmadan bahsedilmemektedir. Ancak, kan ve vücut sivilari ile temasindan kaçinilmalidir. Hastalarla veya hastanin çikartilari ile yakin temasi durumunda, temaslinin en az 14 gün kadar ates ve diger belirtiler yönünden takip edilmesi gerekmektedir.

• Öncelikle konakçilarin kenelerden uzak tutulmasi saglanmali ve kenelerin kan emmeleri engellenmelidir. Çünkü keneler, gelismelerini sürdürebilmek ve nesillerini devam ettirebilmek için konakçilarindan kan emmek zorundadirlar.

• Mümkün oldugu kadar kenelerin bulundugu alanlardan uzak durulmasi gerekmektedir. Riskli alanlarda (Hayvan barinaklari veya kenelerin yasayabilecegi alanlar) bulunulmasi, vücut belirli araliklarla kene yönünden muayene edilmelidir. Vücuda yapismamis olanlar dikkatlice toplanip öldürülmeli, yapisan keneler ise kesinlikle ezilmeden, üzerine kimyasal madde vb dökülmeden ve kenenin agiz kismi koparilmadan (bir pensle saga sola oynatarak, çivi çikarir gibi) alinmalidir.

• Bir diger husus da piknik amaçli olarak su kenarlari ve otlak seklindeki yerlerde bulunanlar döndüklerinde, mutlaka üzerlerini kene bakimindan kontrol etmeli ve kene varsa usulüne uygun olarak vücuttan uzaklastirmalidir. Çali ve çok ot bulunan yerlerden uzak durulmali, bu gibi yerlere çiplak ayakla veya kisa giysilerle girilmemelidir.

• Avcilarin ve ormanlarda çalisan isçilerin lastik çizme giymeleri veya pantolonlarinin paçalarini çorap içine almalari kenelerden koruyucu olabilmektedir.

• Hayvan sahipleri hayvanlarini kenelere karsi ilâçlamalidir.

• Hem insanlari hem de hayvanlari kenelerden korumak için repellent olarak bilinen böcek kaçiranlar dikkatli bir sekilde cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek kullanilabilir.

Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük
Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası