Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kulaginiza su mu kaçti?

Denizde ve havuzda kulaginiza kaçan sularin orta kulak iltihabina neden olabilecegini hiç düsündünüz mü? Kulak sagliginizi ihmal etmeyin, kirli ve temizlenmemis havuzlardan uzak durun. Hisar Intercontinental Hospital uzmanlarindan Op. Dr. Tayfun Apuhan, bes duyu organimizdan biri olan kulaklarimizi korumak için alinmasi gereken önlemler ile ilgili su açiklamalari yapti:

Dis kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zari arasinda yer alan tünel seklindeki kisimdir. Bu yolun dis kisminda bulunan derinin içerisinde, kulak akintisini olusturan özel salgi bezleri ve tüyler bulunur. Bu salgi ve tüyler, disardan gelen tozu ve yabanci maddeleri tutar ve kulagin içine dogru girmelerini önler. Böylece kulagin hassas mekanizmasini korur. Dis kulak yolunda kurumus birikintiye "buson (kulak kiri)" adi verilir. Kulak kiri aslinda kulagin kirli oldugu anlamina gelmez, halk arasinda böyle isimlendirilmistir. Kulak salgisi, kulak yolunu korudugu ve geçici bir koruyucu su tabakasi olusturdugu için faydalidir. Kulak salgisinin yoklugu, kuru ve kasintili bir kulaga sebep olur.

Kulak salgisi normalde disari atilmasina ragmen bazi durumlarda kulakta birikerek tikanikliga yol açabilir.

• Dis kulak yolunda darlik nedeniyle busonun disari atilamamasi durumunda,
• Kulak salgisi koyu olan kisilerde,
• Tozlu ortamda çalisan insanlarda,
• Denize girme veya banyo sirasinda dis kulak yolundaki az miktardaki salginin sismesi durumunda,
• Kisinin kulagini temizlemek için yabanci cisim sokmasi veya salginin disariya atilmasina engel faktörler nedeniyle bu akinti birikebilir ve dis kulak yolunu tikayabilir.

Kulagin, kulak çöpü, anahtar, bükülmüs kagit mendil gibi cisimlerle temizlenmeye çalisildiginda, mevcut kiri iç kisma, kulak zarina dogru itildigini söyleyen Hisar Intercontinental Hospital’dan Op. Dr. Tayfun Apuhan, kulagin bu tür cisimlerle temizlenmedigini, sadece kulak birikintisinin içeriye dogru itildigini hatirlatiyor. Op. Dr. Apuhan, çok ince ve hassas olan dis kulak yolunun derisi ve kulak zarinin bu tür durumlarda kolaylikla zedelenebilecegini belirtiyor.

Op. Dr. Tayfun Apuhan sözlerini söyle sürdürüyor: “Havuz ve deniz suyunun kulaga girmesi sonucu, kulak tikanikligi ve kulak iltihaplari olabilir. Özellikle kulak zari delik olanlarda orta kulakta iltihaplanmalari gelisebilir. Dis kulak yolunda normal olarak bulunan kulak salgisi havuz veya denize girildiginde islanip siser ve dis kulak yolunu kapatir. Mikroplarin üremesine elverisli ortam olusturur ve böylece bakteriler veya mantarlara bagli dis kulak yolu enfeksiyonlarina yol açar. Bu durumda genellikle tikaniklik ile birlikte kulak önünde, basma ile olusan agri, akinti ve sislik olusabilir. Bu durumda mutlaka su ile temastan kaçinilmali ve bir KBB uzmaniyla görüsülmelidir. Bu nedenle;

• Havuza veya denize dalma öncesinde kulaklar bir KBB hekimi tarafindan kontrol edilmeli,
• Temizligi iyi olmayan deniz ve havuzlardan uzak durulmali,
• Kulaklarina tüp takilmis olanlar da veya müzmin orta kulak iltihabi gibi kulak zarinin delik oldugu durumlarda daha dikkatli olunmali. Vazelinli veya gliserinle yaglanmis pamuk tikaçlar veya plastik kulak tikaçlari kullanilmali,
• Nezle ve soguk alginligi gibi durumlarda dalis yapilmamali,
• Derine dalindiginda olusan basinç degisiklikleri, kulak burun bogaz bölgesinin herhangi bir yerinde bulunan enfeksiyonlarin diger komsu bölgelere de yayilmasina yol açabilir.
• Dalma sirasinda meydana gelen basinç degisikligi vücut tarafindan ayarlanamaz ise barotravma dedigimiz olay meydana gelir. Bu durumda kulak zarinda basit kanamalardan kulak zari yirtilmalari, orta kulak enfeksiyonlari, hatta iç kulak ve denge sistemi hasarina kadar degisik sorunlara yol açabilir.
• Sinüslerde problem varsa da siddetli agri veya sinüzite neden olabilir .

Kulak tikanikligi oldugu zaman hiç bir zaman temizlemeye çalisilmamali. Öncelikle bir KBB uzmaninin muayenesi ve tikanikligin gerçekten kulak kirine bagli olup olmadigi belirlenmelidir. Dis kulak yolunun en derin kisminda kulak zari bulunur. Kulagi temizlemek için kullanilacak herhangi bir cisim kulak salgisini kulak zarina dogru itebilecegi gibi kulak zarina da zarar verebilir. Buson saptandiktan sonra yapilacak tek sey onu çikarmaktir. Özel aletler ile temizleme, aspiratör ile vakumlama, su ile yikama gibi yöntemlerle kulak temizlenebilir. Bu yöntemlerin hangisinin kullanilacagi, dis kulak yolunun ve busonun durumuna göre KBB uzmani tarafindan karar verilir.”

Op. Dr. Tayfun Apuhan kulak temizligi ile ilgili su bilgileri verdi: “Su ile yikamanin tek dezavantaji kulak zarinin delik oldugu durumlarda orta kulaga zarar vermesi ve dis kulak iltihaplarinda da uygulanmasinin sakincali oldugu bu yüzden kulak temizligi periyodik olarak yapilan bir islem degildir. Ne zaman kulak tikanikligi yapacak duruma gelirse o zaman kulak temizlenir. Kulak yolunun temizlenmesi aliskanlik yapar inanisi yanlistir. Kulaklari temizlemenin aliskanlikla ilgisi yoktur ve bu inanis, ellerimi yikamayayim yoksa tekrar kirlenir demeye benzer.”

Op. Dr. Tayfun Apuhan
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası