ASPİRİN ALIMINDA REYE SENDROMU UYARISI

Beyin ve akciğerleri etkileyen reye sendromunun gelişmesiyle aspirinin ilişkisi bulunabileceğine dair bazı delillerin varlığına işaret edildi

İngiltere’de, daha önce 12 yaşından küçük çocuklarda ilacın kullanılmasını yasaklayan İlaç Kontrol Kurumu, kararını gözden geçirerek yaş sınırını 16’ya yükseltmeyi düşünüyor.

İngiltere’de aspirin kutularına yazılacak uyarıyla, ailelerin bu ilacın 16 yaşından küçüklerde Reye sendromu adı verilen rahatsızlığa yol açabileceği yönünde bilgilendirilmesi düşünülüyor.

İlaç Kontrol Kurumu’nun konuyla ilgili açıklamasında, aspirin ve aspirin hammaddesi içeren bütün ilaçların bu uyarıyı taşımasının kurala bağlanmasının düşünüldüğü belirtildi. Beyin ve akciğerleri etkileyen Reye sendromunun nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, aspirinin hastalığın gelişmesiyle ilişkisi bulunabileceğine dair bazı delillerin varlığına işaret ediliyor. Bu nedenle daha önce 12 yaşından küçük çocuklarda ilacın kullanılmasını yasaklayan İlaç Kontrol Kurumu, kararını gözden geçirerek yaş sınırını 16’ya yükseltmeyi düşünüyor.

Kurumun sözcüsü, 12 ile 16 yaş arasında hastalığın gelişmesi olasılığının son derece zayıf olduğunu belirtirken, “Ancak buna karşın ilacın her yerde reçetesiz olarak satılması nedeniyle riski azaltmak için böyle bir yola gidilmesi düşünülüyor” dedi.