Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Portakal kabugu görünümüne veda..

Kadinlarin korkulu rüyasi olan ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilen selülite karsi vakit geçmeden önlem alin, portakal görünümlü bir cilt geçmiste kalsin...

Selülit nedir?

Selülit derinin alt tabakasinda, yag dokusunun hemen çevresinde olusan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü birakan bir hastaliktir. Beslenme ne kadar fazla tek yönlü olursa, selülite o kadar çabuk aday olursunuz. Özellikle de fast food’a ve hazir yemeklere karsi olan egilimimiz dokulari kötü yönde etkiliyor. Hayvansal yaglar, seker ve tuz da en kötü düsmanlarimiz. Yüksek topuklar, yanlis yürüme hareketleri, kambur oturma, selülite yol açan nedenlerdir. Çünkü bu saydiklarimiz toplardamarlarda ve lenf damarlarinda kanin geriye dogru akisini olumsuz yönde etkilerler.

Selülit tedavisinin tibbi tedavi sekilleri nelerdir?

Tibbi masajlar, Akupunktur, Ozon terapi-Ozon banyosu, Lazer terapi, Basinç terapisi, Mezoterapi, Lipoliz (Soya Enjeksiyonu), Liposuction

Selülitten nasil korunulur?

• Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kalori alin.

• Çok hareket edin, örnegin jogging yapin, bisiklete binin, yüzün, jimnastik yapin.

• Ayrica vitamin ve mineral alin. A ve E vitaminleri deriyi düzgünlestirir, magnezyum metabolizmayi harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokulari kuvvetlendirir.

• Vücudun fazla suyunu atmasi için beyaz ve kirmizi turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.

• Tuz, seker, alkol, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kizartma ve undan uzak durun.

• Derinin kanla beslenmesini tesvik edin. Örnegin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacaginiz masajla, bir sicak, bir soguk dusu sorunlu yerlere tutun. Saunanin da yarari vardir.

Selülit teshisini kendimiz koyabilir miyiz?

Evet. Cilt iki parmak arasinda kistirildiginda, cildin dis tabakasinda girinti ve çikintilar meydana gelir ki tipta buna portakal kabugu görünümü denir.

Selülit kadinlarda hangi bölgelere yerlesir?

Uylugun üst kismi, dizin ve bilegin iç kisimlari, kaba et ve baldirlarin arkasi ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu seklinde yerlesir.

Selülit rejimle geçer mi?

Hayir, selülit tüm zayiflama rejimlerine karsi dirençlidir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.

Selülitte nasil bir beslenme rejimi uygulanmalidir?

Rejim, su açisindan zengin, tuz açisindan zayif olmalidir.

Selülitte uygulanan mezoterapi yöntemlerinde hedeflenen amaç nedir?

Tedavinin asil amaci selüliti olusturan süreci tersine çevirmek ve yag hücreleri düzeyinde lipolizi tekrar harekete geçirmektir. Yani, birikimi ortadan kaldirmak, lenf ve kan dolasimini rahatlatmak, lipoliz mekanizmasini tekrar harekete geçirmektir.

Lipoliz Nedir?

Yag hücrelerinin boslugunda depolanan yaglarin kimyasal olarak parçalanmasi ve eritilmesi, enerji olarak vücuda verilmesi olayidir. Soya enjeksiyonu ile yaglarin eritilmesi olarak bilinen, son zamanlarda uygulanmaya baslanmis ve oldukça etkili bir yöntemdir.

Spor selüliti tedavi eder mi?

Hayir. Sert sporlar, vücudun belirli bir kismini çalistiran ve düzensiz yapilan sporlar hiçbir ise yaramaz. Selülite karsi en etkili sporlar tempolu yürüme ve yüzmedir.

Günde 3 litre su içilmeli mi?

Toksinleri ve zararli maddeleri vücuttan atmak için, günde ortalama 1.5 litre su içmek gerekir. Ancak bu, herkes ayni miktarda su içecek demek degildir. Çünkü her insanin gereksinim duydugu miktar farklidir.

Liposuction bir zayiflama yöntemi mi?

Genetik mirasimiz olan vücut özelliklerimiz, bazen istedigimiz vücut seklinden oldukça farkli olabilir. Öyle ki, yillarca diyet ve düzenli egzersiz yapabilir ve bu istenmeyen çikintilardan kurtulamazsiniz. Hatta bazen kilolu bile olmadiginiz halde, vücudunuzun bazi bölgelerinde orantisizliklar olabilir. Iste bu tür durumlarda, aradiginiz çare liposuction olabilir. Liposuction (vakumla yag alma) ile vücut sekillendirmesi bölgesel olarak toplanmis fazla yag birikimlerini uzaklastirma teknigidir. Bu islem sonucunda daha ince ve orantili bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yaglarin vakum yardimi ile ince kanüller (metal borular) kullanilarak alinmasi yöntemidir. Bu girisim ile vücudun diger bölgelerine göre daha fazla yag toplanmasi olan yerlerden yaglar alinarak vücuda daha orantili bir sekil kazandirilmaktadir. Bu islem göbek, kalça (basenler), bacaklar, diz, bel yanlari, sirt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene alti gibi bölgelerde özellikle uygulama alani bulmaktadir. Yaglarin uzaklastirilarak vücuda yeni sekil vermek amaciyla günümüzde bilimsel olarak kabul edilmis komplikasyonlari en az olan tek yöntem, yaglarin vakum yardimi ile emilmesi yani bilimsel adi ile liposuction yöntemidir. Bu isleme tibbi literatürde body sculpting, body contouring, suction lipectomy gibi isimler de verilmektedir.

Liposuction bir zayiflama yöntemi degildir. Ideal olarak kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde diger bölgelerden daha fazla yag toplanmasi olan kisiler için uygulanmaktadir. Özellikle bayanlarda kalça, basen, uyluk (üst bacak), karin ve bel bölgelerinde diger bölgelere göre daha fazla yag toplanmasi görülmektedir.

Liposuction islemi sadece kanüllerin girecegi 3-4 mm uzunlugunda kesiler yolu ile yapildigindan ameliyat sonrasi herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadir. Ameliyat sonrasi dönemde girisim yapilan bölgeye elastik korseler giydirilmektedir. Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz sekilde adapte olmasi saglanmaktadir. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilmektedir. Liposuction hasta açisindan ameliyat sonrasi çok rahat geçen bir girisimdir. Liposuction islemlerinden sonra hasta genellikle birkaç saat içinde evine yollanmakta ve bir iki gün içinde isine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Liposuction, sellülit denilen derideki düzensizlikleri azaltabilmektedir. Deri elastikiyeti iyi olan genç hastalarda daha iyi estetik sonuçlar elde edilmektedir. Liposuction yapilan bölge yag hücrelerinin sayisi azaltildigindan, kisi bundan sonraki yasaminda kilo aldiginda özellikle bu bölgelerde yag toplanmasi olmamaktadir. Liposuction islemi uygun hastalar seçildiginde deneyimli ellerde yapilirsa çok basarili sonuçlar veren bir girisimdir.

Liposuction'in en çok uygulandigi bölgeler hangileridir?

Kadinlarda liposuction'in en çok uygulandigi bölgeler, basenler ve karinken, erkeklerde bel çevresidir. Bunun yani sira, kollar, diz, alt bacak, gövde, sirt, meme, boyun, çene alti ve uyluklara da uygulanir.

Ameliyat sonrasinda, vakumlanan yag tekrar vücutta birikebilir mi?

Liposuction, vücudun belirli bölgelerinde birikmis olan yag hücrelerini ortadan kaldirir. Hasta tekrar kilo almadikça da, alinan yagin yerine yenisi gelmez.

Ise ne zaman dönebilirim?

Ise dönme süreniz, vücudunuzda kaç alan üzerinde liposuction uygulamasi yapildigina göre degisecektir. Genellikle ameliyatin agirligina göre, hastanin 1-4 günde isine dönmesine izin verilir.

Liposuction ile kilo kaybedilebilir mi?

Kilo verme için en iyi yol diyet ve egzersizdir. Liposuction kilo verme teknigi degildir ve sismanlik hastaliklarini tedavi etmez. Bu islem, bir sekillendirme ve vücuttaki orantisizliklari düzeltmede kullailan bir yöntemdir.

Doç. Dr. Fatih Peker
Plastik Cerrahi Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası