Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


V. Uluslararasi Beslenme ve Diyetetik Kongresi Gerçeklestirildi

1992 yilindan beri her üç yilda bir düzenlenen kongrede farkli ülkelerden konusunda uzman konusmacilar bir araya geldi. Dört gün süren kongrede genler ve saglikli yasam biçimi, diyet kalitesi, yeme davranisi bozukluklari ve tedavi yaklasimi, bitkiler ve saglik, diyetisyenlik mesleginin gelecegi gibi birbirinden önemli konular ele alindi.

Bu yil besinci kez düzenlen kongrenin onur konugu ise, Washington’da bulunan Genetik Beslenme ve Saglik Merkezi’nin kurucusu ve baskani olan Dr. Artemis Simopoulos idi.

Simopoulos konusmasinda bireylerin genetik özelliklerinin Omega-3 yag asidi metabolizmasini belirledigini söyledi. Omega-3 yag asitlerinin kalp-damar hastaliklari, diyabet ve kanser gibi kronik hastaliklarin önlenmesindeki öneminI açikladi.

Bireylerdeki e-NOS, CETP, IL-6, TNFalfa, APOC3, LPL genlerinde görülen minik degisikliklerin (polimorfizim) bilinmesi halinde o kisinin Omega-3 yag asitlerini dogru oranda almasini saglayacagini anlatti. Genetik özelliklere göre yapilacak düzenleme ile dogru oranda alinacak Omega-3 yag asitlerinin inflamasyonu (yangiyi) azaltan, kötü kolesterolü düsürüp iyi kolesterolü arttiran, damar sertligi ve damar tikanmalarini önleyen, kalpte ritim bozukluklarini önleyen bir etkisi oldugunu vurgulayan

Dr. Simopoulos, bu konuda genetik varyasyonlarin önemine dikkati çekti. Ancak rastgele Omega 3 kullaniminin bireyde olumsuz sonuçlar dogurabilecegini vurgulayan Dr. Simopoulos özellikle genetik yatkinliklarin tespiti ile dogru ve etkili dozun belirlenebileceginin altini çizdi.

Antioksidanlar ve beslenme konusunda yapilan panelde ise kanserden, kalp-damar hastaliklarindan ve yaslanmadan korunmada antioksidanlarin rolünün önemi vurgulandi. GSTM1, GSTP1, GSTT1ve MnSOD genlerindeki polimorfizimlerin vücuttan toksinlerin uzaklastirilmasinda ve serbest radikallerle mücadelede çok önemli rol oynadigi belirlendi. Bu genlerdeki polimorfizimlerin tespiti halinde uygulanacak özel beslenme programlariyla bireylerin kanserler, kalp-damar, beyin-damar hastaliklari ve erken yaslanmadan korunabileceklerinin alti çizildi.

Besin ihtiyaçlarinin bireylere özel oldugunu belirten konusmacilar, genetik yapinin hem hastaliklara yatkinlik hem de besin ihtiyaçlarinda önemli bir belirleyici oldugunu belirtti. Kongreye katilan dünyadan ve Türkiye’den çesitli uzmanlarin konusmalari ve bilimsel tartismalarda varilan ortak sonuç, hastaliklardan korunmak ve saglikli olmak için genlere uygun ve dogru beslenmenin yerini hiçbir seyin tutamayacagi; beslenme ve diyetin de her bireyin genetik yapisi dogrultusunda özel olmasi gerektigi belirtildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası