Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


V. Uluslararasi Beslenme ve Diyetetik Kongresi Gerçeklestirildi

1992 yilindan beri her üç yilda bir düzenlenen kongrede farkli ülkelerden konusunda uzman konusmacilar bir araya geldi. Dört gün süren kongrede genler ve saglikli yasam biçimi, diyet kalitesi, yeme davranisi bozukluklari ve tedavi yaklasimi, bitkiler ve saglik, diyetisyenlik mesleginin gelecegi gibi birbirinden önemli konular ele alindi.

Bu yil besinci kez düzenlen kongrenin onur konugu ise, Washington’da bulunan Genetik Beslenme ve Saglik Merkezi’nin kurucusu ve baskani olan Dr. Artemis Simopoulos idi.

Simopoulos konusmasinda bireylerin genetik özelliklerinin Omega-3 yag asidi metabolizmasini belirledigini söyledi. Omega-3 yag asitlerinin kalp-damar hastaliklari, diyabet ve kanser gibi kronik hastaliklarin önlenmesindeki öneminI açikladi.

Bireylerdeki e-NOS, CETP, IL-6, TNFalfa, APOC3, LPL genlerinde görülen minik degisikliklerin (polimorfizim) bilinmesi halinde o kisinin Omega-3 yag asitlerini dogru oranda almasini saglayacagini anlatti. Genetik özelliklere göre yapilacak düzenleme ile dogru oranda alinacak Omega-3 yag asitlerinin inflamasyonu (yangiyi) azaltan, kötü kolesterolü düsürüp iyi kolesterolü arttiran, damar sertligi ve damar tikanmalarini önleyen, kalpte ritim bozukluklarini önleyen bir etkisi oldugunu vurgulayan

Dr. Simopoulos, bu konuda genetik varyasyonlarin önemine dikkati çekti. Ancak rastgele Omega 3 kullaniminin bireyde olumsuz sonuçlar dogurabilecegini vurgulayan Dr. Simopoulos özellikle genetik yatkinliklarin tespiti ile dogru ve etkili dozun belirlenebileceginin altini çizdi.

Antioksidanlar ve beslenme konusunda yapilan panelde ise kanserden, kalp-damar hastaliklarindan ve yaslanmadan korunmada antioksidanlarin rolünün önemi vurgulandi. GSTM1, GSTP1, GSTT1ve MnSOD genlerindeki polimorfizimlerin vücuttan toksinlerin uzaklastirilmasinda ve serbest radikallerle mücadelede çok önemli rol oynadigi belirlendi. Bu genlerdeki polimorfizimlerin tespiti halinde uygulanacak özel beslenme programlariyla bireylerin kanserler, kalp-damar, beyin-damar hastaliklari ve erken yaslanmadan korunabileceklerinin alti çizildi.

Besin ihtiyaçlarinin bireylere özel oldugunu belirten konusmacilar, genetik yapinin hem hastaliklara yatkinlik hem de besin ihtiyaçlarinda önemli bir belirleyici oldugunu belirtti. Kongreye katilan dünyadan ve Türkiye’den çesitli uzmanlarin konusmalari ve bilimsel tartismalarda varilan ortak sonuç, hastaliklardan korunmak ve saglikli olmak için genlere uygun ve dogru beslenmenin yerini hiçbir seyin tutamayacagi; beslenme ve diyetin de her bireyin genetik yapisi dogrultusunda özel olmasi gerektigi belirtildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası