Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seri hücre üretimi

Türkiye'nin ilk hücre fabrikasi ise 2006'da Trabzon'da faaliyete geçecek. Amaç daha iyi tedavi.

Insan vücudundan yogun olarak omurilikte, kanda ve bebeklerin kordon kaninda bulunan kök hücreler; kan hücrelerinin yani sira, kalp kasi hücrelerine, beyin hücrelerine, sinir sisteminde nöronlara, kas hücrelerine, kalp kaslarina, karaciger, kemik, kikirdak, pankreas hücreleri gibi akliniza gelen daha birçok hücreye dönüsebilecegi yapilan çalismalarda gösteriliyor. Bu yönüyle kök hücre, bir çok hasta için adeta ‘mucize’ olarak görülüyor ve çalismalarin sonuçlanmasini bekleniyor. Ancak, embriyonik kök hücrelerin kullanimi, bir çok ülkede yasak ve hâlâ tartisma konusu.

Bilim adamlari, önümüzdeki 10 yil içerisinde tip alaninda önemli gelismeler olacagina, pek çok hastaligin ise “kökten” çözülecegine inaniyor. “Cell therapy”, yani “hücre tedavileri”yli ilgili sorularimizi yanitlayan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tip Fakültesi Hematoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ercüment Ovali, hücre tedavilerinin önümüzdeki yillara damgasini vuracagini söylüyor: “Örnegin çiçek hastaligi, tamamen kontrol altina alinabildi ve yok edildi. Bu hastaligi yok ederken sorun olan mikroorganizmaya karsi, bir baska organizma hücreleri tedavi amaçli kullanildi. Hücre tedavilerine ait ikinci örnek, kan bankaciliginda kullanilan, kan ve hücresel kan ürünleridir ve bugün hâlâ yerine kullanilabilecek bir ürün üretilememistir. Hücre tedavilerinin üçüncü kullanim alani ise kök hücre nakilleri. Kök hücre nakilleriyle kanserli hastalarda kanser hücresi saglikli bir baska hücreyle yok ediliyor. Geçen 20 sene içerisinde kök hücre nakillerinin bize ögrettigi bir sey de, kök hücrenin birçok organin yenilenebilmesinde de kullanilabilecegidir.”

Hücre tedavileri pek çok alanda henüz deneme asamasinda ancak tipta basariyla uygulanan alanlar da var. Tipta uygulanan en basarili örnekler arasinda ise klasik kök hücre nakilleri, anti-aging amaçli hücre enjeksiyonlari, yaniklarda hücre tedavileri, eklem ve kikirdak hasarlarinda hücre tedavileri yer aliyor. Bugüne kadar üniversitede ekibiyle birlikte ciddi kök hücre çalismalari yapmis olan Prof. Ovali, çalismalari söyle özetliyor: “Üniversitemizde embriyonik kök hücrelerden dokular elde etmeye çalisiyoruz. Örnegin embriyonik kök hücreyi sinir hücresine dönüstürdük, kalp kasi yaptik. Insan vücudundan alinan kök hücrelerle ise farelerde felç tedavisinde olumlu sonuçlar elde ettik. Ayrica insanlarin kendi kök hücrelerinden cilt dokusu ve kikirdak dokusu üretiyoruz.”

Hastaliklarin tedavileri açisindan en etkili kök hücre tipi embriyonik kök hücreler. Ancak bunlarin kullanimi hâlâ pek çok ülkede yasak. Bunun en önemli nedeni ise dinsel ve etik kaygilar. Yine de bu çalismalarin önünün açilacagi beklentisi yüksek.

Hücreler fabrikada üretilecek

Tüm bu hücre tedavilerinin uygulanabilmesi için özel “hücre üretim tesislerine” ihtiyaç var. Henüz Türkiye’de uluslar arasi lisans ve kalite belgelerine sahip özel üretim tesisleri yok. Ancak Prof. Dr. Ercüment Ovali, 2006’da Türkiye’nin ilk “hücre fabrikasi”ni Trabzon’da hizmete açacaklarini söylüyor: “Tedavi amaçli bir üretim normal laboratuvarlarda gerçeklesmemeli. Bunun için özel hücre üretim tesisimizi mart 2006’da tamamlayacak, yaz sonu itibariyle de hizmete açacagiz. Üniversitelerin, kliniklerin ihtiyaci olan embriyonik kök hücre de dahil olmak üzere her türlü hücre tipini saglayacak, arastirmalarin içinde yer alacagiz. 2600 metrekare kapali alani olan bir üretim fabrikasi olacak Türkiye’de. Bunun için 5 buçuk trilyon harcadik. Hücre üretecegiz. Bu tesiste izinli, üretimi söz konusu olan ürünler üretilecek. Kök hücre nakli yapilan hastalarin kök hücrelerinin de özel sartlarda üretilme zorunlulugu var. Ikincisi kanserli hastalarda ‘immünoterapi’ yapacagiz. Su an da zaten yapiyoruz.

Türkiye’de hücresel immünoterapi hâlâ yapilamiyor. Çünkü alt yapi yetersiz. Immünoterapide, kemoterapi, radyoterapi ve diger tedavilerle tümör kitlesini küçültüyor, geri kalan tümörün yok edilmesi için de bagisiklik sistemi hücrelerine ‘savasmayi’ ögretiyoruz. Hijyen açisindan insanlarin ‘uzay giysileriyle’ gezecekleri bu tesiste ayrica bir kordon kani ve örnegin kanserli hastalarin spermlerini saklayabilecekleri bir sperm bankasi da olacak.”

Genetik bilimi, pek çok hastaligin tedavisinde umut vaat ediyor. Bilim adamlari, gen tedavilerinin ileride özellikle genetik hastaliklarin “tarihe karismasinda” büyük rol oynayacagini söylüyor. Acibadem Hastanesi Genetik Tani ve Hücre Tedavi Merkezi Direktörü Doç. Dr. Ender Altiok, 2006’da yeni gen tedavi yöntemleri üzerinde çalismalarin artacagina dikkat çekiyor: “2006’da hücre tedavileri ve gen tedavilerinin birlikte kullanimlari yayginlasabilir. Hücre tedavilerindeki basarilarin kendini göstermesi ile bu alanda yeni tedaviler daha cesaretle denenebilir. Özellikle kas, beyin, karaciger gibi dokularda hücre tedavileri görülebilir. Yeni teknolojilerin etkisi ile bilinmeyen pek çok hastaligin genlerle iliskisi aydinlatilabilir. Gen ve hücre tedavileri alaninda yasal ve etik düzenlemeler de ortaya çikabilir...”

Gen tedavileriyle ilgili son gelismelerden söz eden Altiok, bu yil içerisinde insanlarda çesitli hastaliklarda gen tedavisi denemelerinin yapildigini söylüyor. Bu yil yapilan denemelerde gen tedavileriyle hücre tedavilerinin birlikte kullanilmasinin dikkat çektigine deginen Altiok, “Tedavi edecek genleri tasimak için eskiden beri kullanilan virüslerin yani sira virüs bulunmayan yeni yöntemler de denendi. Alzheimer hastaligi bulunan 6 kiside, romatoid artrit hastasi olan 9 kiside, kalitsal bagisiklik eksikligi bulunan 1 çocukta gen tedavileri denendi ve umut veren sonuçlar alindi. Kistik fibroz, AIDS, kanser gibi çesitli hastaliklarda da hayvan arastirmalari yapildi” diyor.

Dr. Altiok’un söylediklerine göre genetik biliminde gelismelerin dinamigini teknolojik gelismeler ve cihazlar belirliyor. Altiok, mümkün oldugu kadar çok genin mümkün olan en ucuz fiyata incelenebilmesi hedefini güden teknolojik yeniliklerin, gen islevleri ve gen-hastalik iliskilerinin aydinlatilmasinda, her bireyin gen profilinin ortaya çikarilmasinda, gen sifreleri bilinmeyen canlilarin çalisilmasinda önemli kolayliklar saglayacagini vurguluyor...

Hücre Tedavileri

1. Tipta uygulanan tedaviler

● Klasik kök hücre nakilleri
● Hücresel immünoterapi yöntemleri (Hastaliklarla savasta kisinin kendi hücreleri kullaniliyor. Örnegin hastadan elde edilen kök hücreler, laboratuvar ortaminda tümörle savasabilen bagisiklik sistemi hücrelerine dönüstürülüyor)
● Anti-aging amaçli fibroblast enjeksiyonlari (Derinin dogrudan yaslanma mekanizmasiyla ilgili olan en önemli hücresi fibroblast, kisinin kendinden alinarak, laboratuar ortaminda çogaltiliyor ve kirisik bölgeye enjekte ediliyor. Bu hücreler cildin genç kalmasi için gerekli olan “kolajen” gibi maddeleri orada sonsuza kadar üretiyorlar. Fibroblast enjeksiyonlari, özellikle ABD, Ingiltere, Isviçre ve Isveç gibi ülkelerde yaygin.)
● Yanik tedavilerinde hücresel tedaviler
● Diz ekleminde olusan hasarlarda, kisinin kendinden alinan kikirdak hücrelerinin kullanimi. (Bugün bu amaçla kullanilan protezlere göre hücre tedavisi çok daha az yan etkili, sonuçlar ise çok daha etkili. Bu tedavinin maliyeti ise daha düsük.)

2. Arastirma asamasinda olan hücre tedavileri

● Tümör asilari
● Tümörü hedef alan hücre tedavileri
● Virüsü hedef alan hücre tedavileri
● Organ yenilenmesinde kullanilmak üzere eriskin kök hücre, kordon kani ök hücreleri, fetal (fetusa ait) kök hücre kullanimi (Özellikle kalp-damar cerrahisinde bu uygulamalarin rutin olarak uygulanmasina az kaldi. Ayrica sinir sistemi hastaliklarinda, Alzheimer, Parkinson, Amniyotrofik lateral skleroz (kalitsal iskelet hastaligi), diger motor ve duysal nöron hastaliklarinda ümit verici çalismalar yayinlaniyor. Karaciger yenilenmesi, seker hastaliginin tedavisi ve böbrek yetmezligi hastaliklarinda çalismalar sürüyor)
● Embriyonik kök hücre kullanimi

Haber : Bade GÜRLEYEN
Kaynak: Tempo
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası