Genel SağlıkHABERLER

BEDEN DİLİ ELEVERİYOR

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, insanların konuşurken, 250 bin çeşit mimik yaptıklarını bildirdi. Bu mimiklerden, “beden dili” uzmanlarının bir kişinin yalan söyleyip söylemediği, suç işleyip işlemediği gibi “ipuçları”nı tespit ettiğini belirten Dinçer, şu bilgileri verdi:

“Fikirlerin dili sözel, duyguların dili sözsüzdür. Elinizle, dilinizle yalan söyleyebilirsiniz ama gözünüz hiçbir zaman yalan söylemez. Buna en güzel örneklerden biri de bilimsel çalışma yapılan Clinton-Lewinsky ilişkisidir. Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Monica Lewinsky ilişkisi konusunda açıklama yapmak için, gün süreyle beden dili uzmanlarından el, kol ve ağız hareketlerini kontrol dersi aldı. Televizyonların karşısına çıktı ve inandırıcı bir biçimde Lewinsky ile ilişkisi olmadığını açıkladı. Kamuoyunu da inandırdı. Ancak göz uzmanları, Clinton’ın o konuşma sırasında 39 kez kirpiklerini kırptığını tespit etti. Aynı uzmanlar, bu testi, Watergate skandalı sırasında Başkan Nixon’a da uygulamışlar. Göz teması burada çok önemli oluyor. Suçlu erkekler aşağı, kadınlar yukarı doğru göz kaçırır.”

Öğrenciler üzerinde yaptığı bir araştırmada da genellikle yalan söyleyen öğrencilerin burun deliklerinin genişlediğine şahit olduğunu kaydeden Müjde Dinçer, “(Kopya çektin mi?) sorusunu yönelttiğimiz öğrenciler, (Yok öğretmenim) diyorlar ama o esnada burun delikleri büyüyor, yüzlerinde kızarma oluyor” dedi.

Dinçer, aksesuarların da beden dilinde önem taşıdığını anlatarak, çapkın erkeklerin kırmızı kravat takmayı tercih ettiklerinin saptandığını söyledi. Kahverengi kravat takan veya kahverengi giyinen kişilerin genellikle iletişime kapalı kişiler olarak belirlendiği kaydeden Müjde Dinçer, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kahverengi rengi taşıyanlar çok enteresandırlar. (İletişime kapalıyım, beni böyle anlayın) diyenlerdir. Lacivert, otoritenin, saygınlığın rengidir. Sarı, iletişimi seven, hayatın rengidir. Budizm felsefesinde sarının özel bir yeri vardır. Meryemana’nın özgün rengi mavi, Konfiçyus’un özgün rengi sarı, Hz. Muhammet’in özgün rengi ise yeşildir. Bu, dini motiflere de yansımıştır. Mor, güçlü renklerden biridir. Mutluluk hormonu sergiler. Huzur sağlayan bir renktir. Taşıyanın mangal gibi yüreğinin olması lazım. Siyah incelik, tembelliğin rengidir. Pembe dişi renktir, koyulaştıkça insanı hırçın ve kavgacı yapar.”

Renklerin yiyecekler üzerinde de etkileri bulunduğunu savunan Dinçer, fast food zincirlerinin genellikle kırmızı, turuncu ve sarı renkleri kullandığını, bunun bilinçli yapıldığını söyledi. Sarı renkli bir ortamın iştah açtığını, turuncu renge herkesin ulaşmak istediğini kaydeden Müjde Dinçer, “Kırmızı da (çabuk ve çok yiyin, gidin) anlamını veriyor” diye konuştu.