GÜLÜMSEYİN

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce, Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Bankacılıkta Liderlik ve Motivasyon” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Vakıflar Bankası Eğitim Yönetmeni Ahmet Yücesoy, Çalışma ortamlarında verimliliğin sağlanması ve artırılması için öncelikle tecrübeli ve bilgili yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu anlatarak, bunun yanında idarecilerin, personelini verimli hale getirebilecek özelliklere sahip olması gerektiğini söyledi. Yücesoy, motivasyonun sağlanması için en önemli kuralın idarecilerin işyerinde sergileyeceği güleryüz olduğunun altını çizerek , bu davranışın, çalışanlara önemli bir enerji sağlayacağını dile getirdi.

İdarecinin kesinlikle teşekkür kelimesini kullanması gerektiğine dikkat çeken Yücesoy, yöneticilerin personeli motive edebilmek için kullanacağı diğer davranışları da şöyle sıraladı: “Yönetici çalışanla çalışmayanı ayırt etmeli. Bunun için de çalışanı yerinde ve zamanında takdir etmeli. Bazı yöneticiler, personelini taktir etmenin, onları şımartacağı gibi yanlış bir tutum sergiliyor. Bunun yanında yönetici alacağı bazı kararlar konusunda personelinden fikir almalı.

Bunu bir acizlik olarak görmemeli. Yönetici, personeli ile gerektiğinde özel ilgilenmeli ya da mesai bitiminde onlarla birlikte vakit geçirebilmeli.” Yücesoy, işyerlerindeki başarısızlık ve verimsizliklerin temelinin, yöneticilerin personelini iyi motive edememesinden kaynaklandığını kaydederek, yöneticinin motivasyonu doğru zaman ve yerde sağlaması için personelini yakından tanıması gerektiğini sözlerine ekledi.