Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polenler uykunuzu bölmesin...

Günesin yüzünü göstermeye basladigi bahar aylarinda mevsimsel hastaliklar kendini göstermeye basliyor. Bu dönemlerde en fazla etkili olan rahatsizligin halk arasinda “bahar nezlesi” olarak bilinen alerjik rinit oldugunu belirten Hisar Intercontinental Hospital’dan Alerji ve Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Recep Aydilek, bahar aylarinda artan polen ve tozlarin pek çok insani etkiledigini ve tedavi edilmeyen rinitin ileride astima ve bronsit gibi tehlikeli hastaliklara sebep oldugunu vurguluyor.

Alerjik rinit agaç, çiçek ve otlardan yayilan polenler, ev tozlari, yünlü giysiler, hali ve yorganlarda yasayan mite adli minik böcekler, hayvan tüyleri, mantarlar, çesitli kimyasal maddeler ve gida katki malzemelerinden kaynaklaniyor. Alerjisi olan kisinin bu maddelerden herhangi birini solumasi ya da temasi halinde hastalik kendini göstermeye basliyor. Belirtileri ise burunda saydam akinti ve tikaniklik, gözlerin yasarmasi ve göz altlarinda koyuluk, geniz akintisi, kulak-burun-bogaz kasintisi, hapsirik, öksürük, balgam ve nefes almanin zorlasmasi.

Hisar Intercontinental Hospital Alerji ve Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Recep Aydilek, alerjik rinitin bahar aylarinda etkisini artirdigini belirterek “Hastalar, solunum yolundaki sikayetler sebebiyle geceleri düzenli uyku uyuyamiyor, bu yüzden hastalik yorgunluk, istahsizlik ve sinirlilik gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Ileri vakalarda sinüzit ve ortakulak iltihabi olusumuna da sebep olabiliyor. Arastirmalara göre tedavi edilmeyen alerjik rinit vakalarinin yaklasik yüzde 25’i ilerleyen yillarda astim ve bronsite dönüsüyor. Bu nedenle hastaligin ilk döneminden itibaren dikkatli ve ciddi sekilde tedavi edilmesi gerekir.” dedi.

Rinit vakalarinda hastanin hangi maddelere karsi alerjisi oldugunun tespiti için alerji testi yapiliyor. Yapilan teste göre kisinin neye alerjisi varsa, ondan uzak durmasi tavsiye ediliyor. Polenlere alerjisi olanlarin, bu maddelerin havada en çok bulundugu sabah 05.00 ile 10.00 saatleri arasinda disariya çikmamalari, açik havada agiz ve burnu kapatan maske kullanmalari öneriliyor.

Evlerde tuvalet ve banyo kokulari ile böcek ilaci kullanilmamasi, duvardan duvara hali dösenmemesi ve özellikle hastanin yattigi odada çok az esya bulundurulmasi ve odanin her gün dikkatlice temizlenmesi gerekir. Alerjik rinit hastasinin bulundugu evde, hatta balkonunda bile sigara içilmemeli ve hastanin yün ve kus tüyü yastik-yorgan kullanmamasi, evinde evcil hayvan bulundurmamasi gerekir. Rinitli hastalara banyodan sonra saçini hemen kurutmasi, deodorant, sprey, parfüm, kokulu deterjan ve alerjik katki maddeleri içeren gidalardan uzak durmalari önerilir. Alerjik rinit tedavisi, koruyucu önlemlerin yaninda çesitli ilaçlarla desteklenerek yapiliyor. Hastanin durumuna göre hap ve burun spreyi veriliyor ve ilaçlarla tedavi edilemeyen hastalara da asi uygulaniyor.

Bahar nezlesi olanlar ne yapmali?

•Tozlu ve polenli ortamlardan kaçinilmali.
•Bahar aylarinda açik havada maske kullanilmali.
•Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçinilmali.
•Tüylü-yünlü battaniye, hali ve kilim yerine pamuklu ve sentetik olanlari tercih edilmeli.
•Deodorant, parfüm, oda kokusu ve kokulu deterjan kullanilmamali.
•Özellikle yatak odasi her gün temizlenmeli.
•Katki maddeli gidalardan uzak durulmali.

Prof. Dr. Recep Aydilek
Alerji ve Gögüs Hastaliklari Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası