Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarada 5 bin zararli madde

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Özge, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gelismis ülkelerin, son yillarda tütün satislarini az gelismis ve gelismekte olan ülkelerde yogunlastirdiklarini söyledi.

Sigara üreticilerinin, sigara paketi üzerindeki yaziyi insanlarin sagligini düsündükleri için degil, kendilerine açilacak olasi davaya karsi önlem olarak koyduklarini belirten Yrd. Doç. Dr. Özge, sigara dumaninda 5 binden fazla zararli maddenin bulundugunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Özge, sigaranin en ucuz ve en etkili kitle imha silahi oldugunu ve dünyada her yil sigaradan 4,5 milyon kisinin öldügünü belirterek, ''Sigaraya bagli ölüm sayisi her yil artarak devam edecek. Bu rakamin, 2025 yilinda 10 milyonu bulacagi tahmin ediliyor'' dedi.

Çocuklarin, sigara içmeyi bir eriskin davranisi olarak algiladiklarini ve sigara içmeyi bir kez deneyen her 4 kisiden 3'ünün sigara tiryakisi oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özge, söyle konustu:

''Gizli reklamlar, çocuklarin sigarayi denemesini sagliyor. Bu, gençlerimizi sigaraya alistirmak için izlenilen bir plandir. Bunun için sanatçilara paralar ödenmektedir. Sigara en ucuz ve en etkili imha silahidir. Sigaranin sagliga zararli oldugu bilinmesine ragmen, dünya genelinde içme oraninda düsüs olmuyor. Benzeri olmayan bir saglik sorunu olan sigaranin her dozu zararlidir. Vücudun her kismina zarar veren binlerce kimyasal madde içermektedir.

Akciger, idrar torbasi ve agiz kanserinde en etkili faktördür. Kanserlerin tümünden, yüzde 30 oraninda sigara sorumludur. Kanserden ölümlerin yüzde 50'sinin, akciger kanserinin yüzde 80-90'inin nedenidir.''

Yrd. Doç. Dr. Özge, sigaranin, kan basincinin düsmesiyle ereksiyon sorunu gibi cinsel yasamda olumsuz etkiler yarattigini da söyledi. Her insanin, sigarayi birakabilecegini belirten Yrd. Doç. Dr. Özge, söyle devam etti:

''Sigarayi birakamayacaginizi düsünmeyin. Birakmak için gün belirleyin, birakmak isteme nedenlerinizi siralayin ve kararlarinizi çevrenizle paylasin. Sigara ile ilgili esyalari uzaklastirip, kendinize yeni günlük etkinlikler belirleyin. Sigara içme istegi geldiginde de 3-5 dakika sabredip, meyve ya da çig sebze tüketin. Ayrica derin nefes alip, basit egzersiz hareketler de sigara içme istegini azaltir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası