Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarada 5 bin zararli madde

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Özge, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gelismis ülkelerin, son yillarda tütün satislarini az gelismis ve gelismekte olan ülkelerde yogunlastirdiklarini söyledi.

Sigara üreticilerinin, sigara paketi üzerindeki yaziyi insanlarin sagligini düsündükleri için degil, kendilerine açilacak olasi davaya karsi önlem olarak koyduklarini belirten Yrd. Doç. Dr. Özge, sigara dumaninda 5 binden fazla zararli maddenin bulundugunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Özge, sigaranin en ucuz ve en etkili kitle imha silahi oldugunu ve dünyada her yil sigaradan 4,5 milyon kisinin öldügünü belirterek, ''Sigaraya bagli ölüm sayisi her yil artarak devam edecek. Bu rakamin, 2025 yilinda 10 milyonu bulacagi tahmin ediliyor'' dedi.

Çocuklarin, sigara içmeyi bir eriskin davranisi olarak algiladiklarini ve sigara içmeyi bir kez deneyen her 4 kisiden 3'ünün sigara tiryakisi oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özge, söyle konustu:

''Gizli reklamlar, çocuklarin sigarayi denemesini sagliyor. Bu, gençlerimizi sigaraya alistirmak için izlenilen bir plandir. Bunun için sanatçilara paralar ödenmektedir. Sigara en ucuz ve en etkili imha silahidir. Sigaranin sagliga zararli oldugu bilinmesine ragmen, dünya genelinde içme oraninda düsüs olmuyor. Benzeri olmayan bir saglik sorunu olan sigaranin her dozu zararlidir. Vücudun her kismina zarar veren binlerce kimyasal madde içermektedir.

Akciger, idrar torbasi ve agiz kanserinde en etkili faktördür. Kanserlerin tümünden, yüzde 30 oraninda sigara sorumludur. Kanserden ölümlerin yüzde 50'sinin, akciger kanserinin yüzde 80-90'inin nedenidir.''

Yrd. Doç. Dr. Özge, sigaranin, kan basincinin düsmesiyle ereksiyon sorunu gibi cinsel yasamda olumsuz etkiler yarattigini da söyledi. Her insanin, sigarayi birakabilecegini belirten Yrd. Doç. Dr. Özge, söyle devam etti:

''Sigarayi birakamayacaginizi düsünmeyin. Birakmak için gün belirleyin, birakmak isteme nedenlerinizi siralayin ve kararlarinizi çevrenizle paylasin. Sigara ile ilgili esyalari uzaklastirip, kendinize yeni günlük etkinlikler belirleyin. Sigara içme istegi geldiginde de 3-5 dakika sabredip, meyve ya da çig sebze tüketin. Ayrica derin nefes alip, basit egzersiz hareketler de sigara içme istegini azaltir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası