Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ihlamur her derde deva

Özellikle soguk kis günlerinde çok arariz. Soguk alginliklarinda ilk akla o gelir. Ihlamur sadece içimizi isitmakla kalmiyor, ayni zamanda onlarca faydasi bulunuyor.

Özellikle soguk kis günlerinde sicak içecek olarak tüketilen ihlamurun insan sagligina birçok faydasinin bulunuyor.

Yurdumuzda Marmara ve Dogu Karadeniz Bölgeleri‘nde bol miktarda yetisen ihlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve agacindan faydalaniliyor. Hos kokulu bir bitki olan ihlamur ayni zamanda iyi bir ev ilaci. Kurutulmus ihlamur yapraklari, çiçekleriyle birlikte kaynatilarak yapilan hos kokulu içecek sinirleri yatistirir, bagirsak kurdunu düsürür, bagirsak sancisini giderir, öksürügü keser, damar tikanikligini açar, gribi iyilestirir, hazimsizliga karsi kullanilir, mide üsütmesini ve uykusuzlugu giderir. Ihlamur ayrica idrar söktürücü, terletici, yatistirici, gögüs yumusatici özellige de sahiptir. Ihlamur çiçegi balla karistirilip içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolasimini düzenler...

Ihlamurun içinde uçucu yag, tanen, seker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor. Mide sikayeti olanlar ihlamuru tek basina kaynatip içerse hazmi kolaylastirir. Bunun yanisira ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katip kaynatip içerseniz hem mide yanmalarina, hem de kusma türü rahatsizliklara iyi gelir.

Bunlarin yaninda ihlamur kan dolasimini düzenler. Kabizlikta da ihlamurdan yararlanabilirsiniz. Kramplar için de ihlamurun iyi bir ilaç oldugunu unutmamalisiniz. Sabah aç karnina içilmeye devam edilen ihlamur zayiflamak isteyenlere bu hususta yardimci olur. Ihlamurun migren için de birebir oldugu bilinir. Ancak ihlamuru uzun süre ve fazla miktarda kullandiginizda kalbinize zarar verebilecegini de unutmamalisiniz!

Strese karsi ihlamur çayi

Içine çok az karanfil atarsaniz hem güzel bir tat elde etmis olursunuz, hem de sizi sakinlestiren etkisini arttirirsiniz.

Grip ve nezle ye ihlamur

Bu tür hastaliklarda ihlamur sadece terlemeyi saglayarak degil, ayni zamanda vücudun direncini de artirarak tedaviye yardimci olur.

Güzellik için ihlamur

Göz çapaklanmalarinda ihlamuru kaynatin ve süzün. Pamuk yardimi ile gözlerinize kompres yapin. Hem çapaklanmalari önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayi unutmayin.

Ihlamuru kaynatip elde ettiginiz su ile ara sira saçlarinizi yikayarak saçlarinizin beslenip kuvvetlenmesini saglayabilirsiniz. Bu islemden sonra saçinizi durulamayi ihmal etmeyin.

Cildinizde leke mi var?

Hemen ihlamuru suda kaynatip sivi sümüksü bir hal alincaya kadar bekletin. Sonra bu siviyi lekelere sürün faydasini göreceksiniz. Yine ayni sekilde elde edeceginiz ihlamurla kirisikliklara masaj yaparsaniz iyi sonuç alacaksiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası