Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ihlamur her derde deva

Özellikle soguk kis günlerinde çok arariz. Soguk alginliklarinda ilk akla o gelir. Ihlamur sadece içimizi isitmakla kalmiyor, ayni zamanda onlarca faydasi bulunuyor.

Özellikle soguk kis günlerinde sicak içecek olarak tüketilen ihlamurun insan sagligina birçok faydasinin bulunuyor.

Yurdumuzda Marmara ve Dogu Karadeniz Bölgeleri‘nde bol miktarda yetisen ihlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve agacindan faydalaniliyor. Hos kokulu bir bitki olan ihlamur ayni zamanda iyi bir ev ilaci. Kurutulmus ihlamur yapraklari, çiçekleriyle birlikte kaynatilarak yapilan hos kokulu içecek sinirleri yatistirir, bagirsak kurdunu düsürür, bagirsak sancisini giderir, öksürügü keser, damar tikanikligini açar, gribi iyilestirir, hazimsizliga karsi kullanilir, mide üsütmesini ve uykusuzlugu giderir. Ihlamur ayrica idrar söktürücü, terletici, yatistirici, gögüs yumusatici özellige de sahiptir. Ihlamur çiçegi balla karistirilip içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolasimini düzenler...

Ihlamurun içinde uçucu yag, tanen, seker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor. Mide sikayeti olanlar ihlamuru tek basina kaynatip içerse hazmi kolaylastirir. Bunun yanisira ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katip kaynatip içerseniz hem mide yanmalarina, hem de kusma türü rahatsizliklara iyi gelir.

Bunlarin yaninda ihlamur kan dolasimini düzenler. Kabizlikta da ihlamurdan yararlanabilirsiniz. Kramplar için de ihlamurun iyi bir ilaç oldugunu unutmamalisiniz. Sabah aç karnina içilmeye devam edilen ihlamur zayiflamak isteyenlere bu hususta yardimci olur. Ihlamurun migren için de birebir oldugu bilinir. Ancak ihlamuru uzun süre ve fazla miktarda kullandiginizda kalbinize zarar verebilecegini de unutmamalisiniz!

Strese karsi ihlamur çayi

Içine çok az karanfil atarsaniz hem güzel bir tat elde etmis olursunuz, hem de sizi sakinlestiren etkisini arttirirsiniz.

Grip ve nezle ye ihlamur

Bu tür hastaliklarda ihlamur sadece terlemeyi saglayarak degil, ayni zamanda vücudun direncini de artirarak tedaviye yardimci olur.

Güzellik için ihlamur

Göz çapaklanmalarinda ihlamuru kaynatin ve süzün. Pamuk yardimi ile gözlerinize kompres yapin. Hem çapaklanmalari önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayi unutmayin.

Ihlamuru kaynatip elde ettiginiz su ile ara sira saçlarinizi yikayarak saçlarinizin beslenip kuvvetlenmesini saglayabilirsiniz. Bu islemden sonra saçinizi durulamayi ihmal etmeyin.

Cildinizde leke mi var?

Hemen ihlamuru suda kaynatip sivi sümüksü bir hal alincaya kadar bekletin. Sonra bu siviyi lekelere sürün faydasini göreceksiniz. Yine ayni sekilde elde edeceginiz ihlamurla kirisikliklara masaj yaparsaniz iyi sonuç alacaksiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası