Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç tüketimi akilsizca yapiliyor

Akilci ilaç kullanimi ile ilaç sarfiyatinin önüne geçilerek tasarruf saglanacagi ve bilinçsiz ilaç kullanimi sonucu gelisebilecek hastaliklarin önlenebilecegi belirtildi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Baskanligi Saglik Isleri Genel Müdürü Sami Türkoglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de ilaç sarfiyatinin çok fazla oldugunu belirterek, bunun en kisa zamanda önlenmesi gerektigini söyledi.

Ilaç sarfiyatinin önlenememesi durumunda istenmeyen sonuçlarin dogabilecegine isaret eden Türkoglu, ''Ülkemizde çok fazla ilaç sarfiyati oluyor. Bunun önüne geçilmeli. Böyle giderse büyük rahatsizliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlar saglanamaz'' dedi.

-''EGITIM VERILMELI''-

Türkoglu, ilaçlarin gerekli durumlarda ve kuralina uygun sekilde kullanilmasi için öncelikle egitimin sart olduguna dikkati çekti. Bu konuda Tip fakültelerinde verilen egitimin gözden geçirilmesi gerektigini savunan Türkoglu, ''Ucuz ama dogru ilaç yazimi konusunda doktor adaylari iyi egitim almali'' diye konustu.

Türkoglu, ilaç sarfiyatini önlemek amaciyla halkin bilinçlendirilmesi için egitim seminerleri verilmesi gerektigini ifade ederek, evde ilaç stoklamanin yanlisligina isaret etti. Bu konuda medyanin da üstüne düsen görevi tam olarak yerine getirmesi gerektigi kaydeden Türkoglu, ''Yazili ve görsel basinda egitici haberler yapilmali, halki bilinçlendirmeye yönelik programlar hazirlanmali, reklamlar yayinlanmali'' dedi.

-''UCUZ ILAÇ DEGIL, UCUZ TEDAVI ÖNEMLI''-

Türk Farmakoloji Dernegi Yönetim Kurulu Baskani ve Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Melli ise ucuz ilacin degil, ucuz tedavinin önemli oldugunu söyledi.

Melli, ''Bazi durumlarda hekimin ucuz ilaç kullanmak bir yana, hiç ilaç kullanmamasi, akilci tedavi sürecinin bir parçasi olabilir. Örnegin gereksiz ya da yanlis kullanilan antibiyotik tedavisi sonrasinda vücut, o antibiyotige direnç kazanir ve daha sonraki tedavilerde fayda saglamaz'' dedi.

Bazi durumlarda ise pahali ilaç kullanmanin, akilci tedavi sürecinin geregi oldugunu belirten Melli, ''Akilci ilaç kullanimi, Dünya Saglik Örgütü'nün 1985 Nairobi toplantisinda, 'kisilerin klinik bulgularina ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaci, uygun süre ve dozajda, en düsük fiyata ve kolayca saglayabilmeleri' olarak tanimlanmistir'' diye konustu. Melli, akilci ilaç kullaniminda basari saglanabilmesi için su önerilerde bulundu:

''Tip fakültelerine bu konuda ders konulmali, pratisyen hekimler göreve baslamadan önce kurstan geçirilmeli.

Saglik Bakanligi ile sivil toplum örgütleri egitim için kurumsal isbirligi yapmali, bilginin uygulanabilirligi saglanmali. Gereksiz tetkiklerden kaçinilmali. Vitaminler haptan ziyade dogal yollarla alinmali. Klinik testleri yapilmayan ilaçlar kullanilmamali, hekimin verdigi ilacin disinda baska bir ilaç alinmamali.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası