Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç tüketimi akilsizca yapiliyor

Akilci ilaç kullanimi ile ilaç sarfiyatinin önüne geçilerek tasarruf saglanacagi ve bilinçsiz ilaç kullanimi sonucu gelisebilecek hastaliklarin önlenebilecegi belirtildi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Baskanligi Saglik Isleri Genel Müdürü Sami Türkoglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de ilaç sarfiyatinin çok fazla oldugunu belirterek, bunun en kisa zamanda önlenmesi gerektigini söyledi.

Ilaç sarfiyatinin önlenememesi durumunda istenmeyen sonuçlarin dogabilecegine isaret eden Türkoglu, ''Ülkemizde çok fazla ilaç sarfiyati oluyor. Bunun önüne geçilmeli. Böyle giderse büyük rahatsizliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlar saglanamaz'' dedi.

-''EGITIM VERILMELI''-

Türkoglu, ilaçlarin gerekli durumlarda ve kuralina uygun sekilde kullanilmasi için öncelikle egitimin sart olduguna dikkati çekti. Bu konuda Tip fakültelerinde verilen egitimin gözden geçirilmesi gerektigini savunan Türkoglu, ''Ucuz ama dogru ilaç yazimi konusunda doktor adaylari iyi egitim almali'' diye konustu.

Türkoglu, ilaç sarfiyatini önlemek amaciyla halkin bilinçlendirilmesi için egitim seminerleri verilmesi gerektigini ifade ederek, evde ilaç stoklamanin yanlisligina isaret etti. Bu konuda medyanin da üstüne düsen görevi tam olarak yerine getirmesi gerektigi kaydeden Türkoglu, ''Yazili ve görsel basinda egitici haberler yapilmali, halki bilinçlendirmeye yönelik programlar hazirlanmali, reklamlar yayinlanmali'' dedi.

-''UCUZ ILAÇ DEGIL, UCUZ TEDAVI ÖNEMLI''-

Türk Farmakoloji Dernegi Yönetim Kurulu Baskani ve Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Melli ise ucuz ilacin degil, ucuz tedavinin önemli oldugunu söyledi.

Melli, ''Bazi durumlarda hekimin ucuz ilaç kullanmak bir yana, hiç ilaç kullanmamasi, akilci tedavi sürecinin bir parçasi olabilir. Örnegin gereksiz ya da yanlis kullanilan antibiyotik tedavisi sonrasinda vücut, o antibiyotige direnç kazanir ve daha sonraki tedavilerde fayda saglamaz'' dedi.

Bazi durumlarda ise pahali ilaç kullanmanin, akilci tedavi sürecinin geregi oldugunu belirten Melli, ''Akilci ilaç kullanimi, Dünya Saglik Örgütü'nün 1985 Nairobi toplantisinda, 'kisilerin klinik bulgularina ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaci, uygun süre ve dozajda, en düsük fiyata ve kolayca saglayabilmeleri' olarak tanimlanmistir'' diye konustu. Melli, akilci ilaç kullaniminda basari saglanabilmesi için su önerilerde bulundu:

''Tip fakültelerine bu konuda ders konulmali, pratisyen hekimler göreve baslamadan önce kurstan geçirilmeli.

Saglik Bakanligi ile sivil toplum örgütleri egitim için kurumsal isbirligi yapmali, bilginin uygulanabilirligi saglanmali. Gereksiz tetkiklerden kaçinilmali. Vitaminler haptan ziyade dogal yollarla alinmali. Klinik testleri yapilmayan ilaçlar kullanilmamali, hekimin verdigi ilacin disinda baska bir ilaç alinmamali.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası