İLAÇ TÜKETİMİ AKILSIZCA YAPILIYOR

Akılcı ilaç kullanımı ile ilaç sarfiyatının önüne geçilerek tasarruf sağlanacağı ve bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu gelişebilecek hastalıkların önlenebileceği belirtildi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilaç sarfiyatının çok fazla olduğunu belirterek, bunun en kısa zamanda önlenmesi gerektiğini söyledi.

İlaç sarfiyatının önlenememesi durumunda istenmeyen sonuçların doğabileceğine işaret eden Türkoğlu, ”Ülkemizde çok fazla ilaç sarfiyatı oluyor. Bunun önüne geçilmeli. Böyle giderse büyük rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sağlanamaz” dedi.

-”EĞİTİM VERİLMELİ”-

Türkoğlu, ilaçların gerekli durumlarda ve kuralına uygun şekilde kullanılması için öncelikle eğitimin şart olduğuna dikkati çekti. Bu konuda Tıp fakültelerinde verilen eğitimin gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Türkoğlu, ”Ucuz ama doğru ilaç yazımı konusunda doktor adayları iyi eğitim almalı” diye konuştu.

Türkoğlu, ilaç sarfiyatını önlemek amacıyla halkın bilinçlendirilmesi için eğitim seminerleri verilmesi gerektiğini ifade ederek, evde ilaç stoklamanın yanlışlığına işaret etti. Bu konuda medyanın da üstüne düşen görevi tam olarak yerine getirmesi gerektiği kaydeden Türkoğlu, ”Yazılı ve görsel basında eğitici haberler yapılmalı, halkı bilinçlendirmeye yönelik programlar hazırlanmalı, reklamlar yayınlanmalı” dedi.

-”UCUZ İLAÇ DEĞİL, UCUZ TEDAVİ ÖNEMLİ”-

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Melli ise ucuz ilacın değil, ucuz tedavinin önemli olduğunu söyledi.

Melli, ”Bazı durumlarda hekimin ucuz ilaç kullanmak bir yana, hiç ilaç kullanmaması, akılcı tedavi sürecinin bir parçası olabilir. Örneğin gereksiz ya da yanlış kullanılan antibiyotik tedavisi sonrasında vücut, o antibiyotiğe direnç kazanır ve daha sonraki tedavilerde fayda sağlamaz” dedi.

Bazı durumlarda ise pahalı ilaç kullanmanın, akılcı tedavi sürecinin gereği olduğunu belirten Melli, ”Akılcı ilaç kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1985 Nairobi toplantısında, ‘kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri’ olarak tanımlanmıştır” diye konuştu. Melli, akılcı ilaç kullanımında başarı sağlanabilmesi için şu önerilerde bulundu:

”Tıp fakültelerine bu konuda ders konulmalı, pratisyen hekimler göreve başlamadan önce kurstan geçirilmeli.

Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum örgütleri eğitim için kurumsal işbirliği yapmalı, bilginin uygulanabilirliği sağlanmalı. Gereksiz tetkiklerden kaçınılmalı. Vitaminler haptan ziyade doğal yollarla alınmalı. Klinik testleri yapılmayan ilaçlar kullanılmamalı, hekimin verdiği ilacın dışında başka bir ilaç alınmamalı.”